Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Lokomotiv najlepszy w fazie zasadniczej, Muzaj i spółka sprawili niespodziankę

Rosja M: Lokomotiv najlepszy w fazie zasadniczej, Muzaj i spółka sprawili niespodziankę

W Rosji zakończył się sezon zasadniczy. Najlepszym zespołem tej rundy został Lokomotiv Nowosybirsk Fabiana Drzyzgi, który na zakończenie zmagań 3:2 pokonał Ural Ufa. Sprawcą niespodzianki w ostatniej kolejce był Gazprom-Jugra Surgut z Maciejem Muzajem w składzie, wygrywając 3:0 z wiceliderami tabeli, Zenitem Kazań. Lokomotiw i ekipa z Kazania na pewno zagrają w Final Six rozgrywek, a zespoły z miejsc 3-10 o udział w końcowej fazie rywalizacji powalczą w fazie play-off.

Każdy z trzech rozegrany w Nowym Urengoju setów zakończył się wynikiem 25:23 na korzyść Fakiełu Nowy Urengoj. Nowa Nowokujbyszewsk walczyła, ale ostatecznie nie była w stanie przechylić szali na swoją korzyść w ani jednej partii w starciu z faworytem. Spora w tym zasługa Denisa Bogdana oraz Aleksandra Kimerowa, którzy byli liderami drużyny z Nowego Urengoju, zdobywając odpowiednio 16 oraz 17 oczek. Tym samym podopieczni Camilo Placiego rywalizację w fazie zasadniczej zakończyli na 6. miejscu, a Nowa na ostatnim. Podobnie przebiegał także mecz Dinama Moskwa z Biełogorie Biełgorod. Wyżej notowani gracze ze stolicy Rosji wygrali 3:0, ale w każdej z partii Biełogorie stawiało opór. Swój zespół do zwycięstwa, a co za tym idzie 4. miejsca w ligowej klasyfikacji poprowadził Sam Deroo. Belgijski przyjmujący zakończył spotkanie z dorobkiem 15 oczek.

W czterech setach zakończyło się spotkanie Jeniseja Krasnojarsk z Kuzbessem Kemerowo. Gospodarze z Krasnojarska wygrali jedynie premierową odsłonę, trzy kolejne padły już łupem mistrzów Rosji, którzy o wiele lepiej spisali się w ofensywie, w zwycięstwie nie przeszkodziło im nawet 29 zepsutych zagrywek. Najwięcej punktów dla Kuzbassu wywalczył Bogdan Gliwienko, kończąc mecz z dorobkiem 20 oczek. Ekipa prowadzona Gheorghe Cretu zakończyła fazę zasadniczą na ostatnim stopniu podium. Swoje spotkanie wygrali również siatkarze Zenitu Sankt Petersburg, którzy w trzech setach pokonali Dinamo Okręg Leningradzki. O sile ekipy z Sankt Petersburga stanowiła zagrywka, bezpośrednio zza linii 9. metra wywalczyła ona 6 punktów, psując jedynie 8 serwisów. Dobre spotkanie rozegrał Georgy Grozer, który mógł pochwalić się 54% skutecznością w ofensywie, a do 14 oczek w ataku dołożył 2 bloki i 4 asy serwisowe.

Sporą niespodziankę sprawili siatkarze Gazpromu-Jugry Surgut, którzy bez straty seta pokonali wyżej notowany Zenit Kazań. Spotkanie było zacięte, wszystkie partie kończyły się różnicą zaledwie dwóch punktów, bohaterem rozstrzygniętej na przewagi drugiej odsłony był Maciej Muzaj. To z resztą polski atakujący ponownie był liderem swojej drużyny, zdobywając 20 oczek, jego ratio wyniosło +11. Muzaj skończył 18 z 33 ataków, na swoim koncie miał również asa serwisowego oraz blok. Gazprom zagra z Dinamem Moskwa o prawo udziału w Final Six ligi rosyjskiej. A Zenit Kazań zajmując drugie miejsce, zapewnił już sobie w nim udział.

Sezon zasadniczy zakończyło pięciosetowe starcie Uralu Ufa z Lokomotivem Nowosybirsk. Jeszcze przed startem spotkania podopieczni Plamena Konstantinowa zdawali sobie sprawę, że mają pewne pierwsze miejsce w tabeli. Pomimo tego wygrali dwie pierwsze odsłony, ale gospodarzom udało się doprowadzić do tie-breaka. Ten był wyrównany i zwycięzcę całego meczu wyłoniła dopiero gra na przewagi, którą wygrali siatkarze Lokomotivu. Trener Konstantinow po dwóch setach dał odpocząć między innymi Fabianowi Drzyzdze, który i tak zdążył zdobyć punkt blokiem. Liderem graczy z Nowosybirska był Paweł Krugłow, kończąc mecz z dorobkiem 25 oczek.