Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Kuzbass Kemerowo zdetronizował Zenita Kazań

Rosja M: Kuzbass Kemerowo zdetronizował Zenita Kazań

Po trzech spotkaniach finałowej rywalizacji w lidze rosyjskiej Kuzbass Kemerowo prowadził 2:1. Pierwszy set czwartego meczu padł wprawdzie łupem siatkarzy z Tartastanu, lecz w kolejnych partiach lepsi okazali się podopieczni Tuomasa Sammelvuo, którzy zdobyli złoty medal Superligi. Zenit Kazań został zdetronizowany po pięciu latach dominacji, z kolei dla zespołu z Kemerowa to pierwszy tytuł w historii.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli podopiecznych Władimira Alekny, którzy dzięki kąśliwym zagrywkom Wadima Lichoszerstowa zbudowali trzypunktowe prowadzenie (9:6). Gospodarze cały czas mieli kłopoty w przyjęciu, a to bezlitośnie wykorzystywali ich przeciwnicy (13:8). Siatkarze Kuzbassu wzięli się do odrabiania dystansu dzielącego ich od rywali, za sprawą błędów przyjezdnych w ofensywie zmniejszyli straty do dwóch ,,oczek”. Zawodnicy prowadzeni przez Tuomasa Sammelvuo poszli za ciosem, po kontrze wykorzystanej przez Jarosława Podleśnego złapali kontakt z przeciwnikami (17:18). W końcówce świetną zmianą zadaniową w polu serwisowym dał Andriej Surmaczewski, co przechyliło szalę zwycięstwa w tym secie na korzyść podopiecznych Władimira Alekny (25:21).

Zawodnicy Kuzbassu świetnie otworzyli drugą odsłonę spotkania, dzięki potężnym zagrywkom Wiktora Poletajewa zbudowali pokaźną zaliczkę (4:0). Gospodarze pewnie kończyli swoje pierwsze akcje, wykorzystywali także kontry i po ataku Antona Karpuchowa prowadzili już 12:6. Siatkarze z Kazania otrząsnęli się po nieudanym początku partii, kąśliwe zagrywki rozgrywającego gości pomogły czytać grę rywali (12:14). Przyjezdnych nie było już jednak stać na nic więcej w tym secie. Dzięki świetnej grze całej drużyny gospodarze odbudowali zaliczkę (19:14). Utrzymali ją bez większych problemów do końca tego seta, którzy zakończył się wysokim zwycięstwem zawodników z Kemerowa (25:19).

Na samym początku trzeciej partii goście mieli duże problemy ze skończeniem swojej pierwszej akcji, co zmusiło ich trenera do wzięcia przerwy na żądanie (1:3). Obrońcy tytułu jednak szybko przełamali złą passę, potężne serwisy Matthew Andersona skutkowały ich dwupunktową przewagą (5:3). Po nieporozumieniu w szeregach przyjezdnych wynik znów był na styku (6:6). Przez długi czas rezultat oscylował wokół remisu, a żaden zespół nie potrafił zbudować trwałej przewagi. Dzięki serwisom Dmytro Paszyckiego gospodarze wypracowali sobie trzypunktową zaliczkę (17:14). Podopieczni Władimira Alekny zniwelowali ją głównie za sprawą braku skuteczności w ataku swoich przeciwników (20:20). As Wiktora Poletajewa dał siatkarzom prowadzonym przez Tuomasa Sammelvuo piłki setowe (24:21). Tę partię zakończył skuteczną kiwką Igor Kobzar (25:22).

Zawodnicy z Kemerowa świetnie weszli w czwartą odsłonę spotkania, dzięki zagrywkom Wiktora Poletajewa prowadzili 3:0. Siatkarze z Kazania mieli ogromne kłopoty ze skończeniem swojej pierwszej akcji. Ich rywale świetnie czytali grę i mieli pięć ,,oczek” zaliczki (8:3). Trener Zenitu zdecydował się na zmianę, na boisku pojawił się Aleksiej Spiridonow, który zastąpił Earvina N’Gapetha. Okazało się to kapitalnym posunięciem, bowiem obraz gry zmienił się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Siatkarze Zenitu często blokowali, kilka razy zatrzymali Wiktora Poletajewa i doprowadzili do remisu (10:10). Przez kilka minut ta partia miała bardzo wyrównany przebieg, jednak dyskusja z sędziami po jednej z akcji wybiła gości z rytmu. Wykorzystali to siatkarze Kuzbassu, którzy po bloku Inala Tawasijewa prowadzili 18:15. Goście nie zmierzali się poddawać, kapitalna postawa w ofensywie Maksima Michajłowa skutkowała wyrównaniem stanu seta (20:20). Po autowym ataku Aleksieja Spiridonowa gospodarze mieli piłkę setową. Tytuł dla Kuzbassu Kemerowo przypieczętował skutecznym uderzeniem z lewego skrzydła Jarosław Podleśny (25:23).

Kuzbass Kemerowo – Zenit Kazań 3:1
(21:25, 25:19, 25:22, 25:23)

Stan rywalizacji (do 3 zwycięstw): 3:1 dla Kuzbassu