Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Fakieł Nowy Urengoj pierwszym pogromcą mistrzów Rosji

Rosja M: Fakieł Nowy Urengoj pierwszym pogromcą mistrzów Rosji

Zdecydowanie największym wydarzeniem 19. kolejki ligi rosyjskiej była pierwsza porażka Zenitu Kazań. Mistrzowie Rosji przegrali swój pierwszy mecz w lidze od bardzo dawna, lepsi od nich okazali się siatkarze Fakieła Nowy Urengoj. Ze zmiennym szczęściem grali Polacy: Fabian Drzyzga i jego Lokomotiw Nowosybirsk mógł cieszyć się z kompletu punktów, natomiast Dinamo Moskwa z Grzegorzem Pająkiem musiało uznać wyższość Kuzbassu Kemerowo.

Niezbyt wiele emocji przyniósł pojedynek Kuzbassu Kemerowo z Dinamem Moskwa. Gospodarze nie dali zbyt wielu szans ekipie ze stolicy Rosji, tylko w premierowej partii pozwalając rywalom na przekroczenie granicy 20 punktów. Grzegorz Pająk w pierwszej i drugiej części meczu wchodził na zmiany, trzecią rozpoczął już w podstawowym składzie. Goście mieli jednak spore problemy ze skutecznością ataku, czego nie można powiedzieć o ekipie z Kemerowa. Gwiazdą spotkania był Wiktor Poletajew, który w zaledwie trzech setach zdobył aż 27 oczek, notując przy tym 72% skuteczności ataku. Kuzbass to aktualny wicelider tabeli, natomiast gracze z Moskwy plasują się na 7. miejscu.

W trzech setach zakończył się pojedynek Gazpromu-Jugry Surgut z Jugrą-Samotłor Niżniewartowsk. Goście tylko w trzeciej odsłonie prowadzili wyrównaną walkę, ale nie byli w stanie przedłużyć losów spotkania. Liderem ekipy z Surgutu był Bogdan Gliwienko, kończąc mecz z dorobkiem 16 oczek, 13 dołożył od siebie Jordan Bisset. Miejscowy team o wiele lepiej radził sobie w ofensywie, głównie temu zawdzięczając wygraną. Komplet punktów przed własną publicznością wywalczyli gracze Uralu Ufa, 3:1 pokonując Jenisej Krasnojarsk, choć zespół z Uralu spotkanie rozpoczął od porażki w pierwszym secie. Potem jednak prezentował się lepiej od rywali, przede wszystkim dzięki dobrej grze w ataku, a także bloku, 13 razy zatrzymując ataki przyjezdnych.

Komplet punktów do swojego konta dopisali gracze Plamena Konstantinowa. Lokomotiw Nowosybrisk wygrał na wyjeździe z Jarosławem Jarosławicz 3:1, gorzej od miejscowej ekipy radząc sobie jedynie w drugiej odsłonie. Świetny mecz rozegrał Konstantin Bakun, który wywalczył 25 punktów, kończąc 59% swoich ataków. W podstawowym składzie Lokomotiwu wyszedł Fabian Drzyzga, polski rozgrywający rewelacyjnie spisał się w polu zagrywki, 4 razy popisując się asami serwisowymi. Na swoim koncie Drzyzga miał również punkt w ataku i bloku. Wygrana za 3 oczka pozwoliła ekipie z Nowosybirska zrównać się punktami z Zenitem Sankt Petersburg, ale nadal Lokomotiw plasuje się na 6. miejscu w ligowej klasyfikacji.

Od zwycięstwa 25:20 mecz z Zenitem Sankt Petersburg rozpoczęli siatkarze Biełogoria Biełgorod. W drugim secie goście byli jednak lepsi, ale potem ponownie do głosu doszli miejscowi. To oni wygrali dwie kolejne odsłony, zapisując na swoim koncie komplet ligowych punktów. Przyjezdnym nie pomogło 20 oczek wywalczonych przez Georga Grozera, bowiem po drugiej stronie siatki trio: Denis Zemczeniok, Gordon Perrin oraz Nemanja Petrić spisywało się jeszcze lepiej, wspólnie zdobywając 43 punkty. Wygrana sprawiła, że Biełogorie przegoniło w tabeli Superligi Zenit i plasuje się na 4. miejscu klasyfikacji.

Do podziału punktów doszło w starciu Dinama Okręg Leningradzki z Nową Nowokujbyszewsk. Cztery partie były dość wyrównane, o wygranej w każdej z nich decydowała końcówka, ale w rozstrzygającym secie lepsi okazali się goście. Ciężar zdobywania punktów wzięli na swoje barki Iwan Podrebinkin oraz Fiodor Woronkow, każdy z nich wywalczył po 19 oczek.

Pierwszą porażkę w tym sezonie ponieśli siatkarze Zenitu Kazań. Mistrzowie Rosji prowadzili już 2:0, ale przyjezdni z Nowego Urengoju się przebudzili i doprowadzili do remisu, a w bardzo wyrównanym tie-breaku byli w stanie przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Spora w tym zasługa błędów w polu zagrywki popełnianych przez podopiecznych Władimira Aleknę. Po stronie Fakieła nie zawiedli skrzydłowi: Artur Udrys, Dmitrij Wołkow oraz Jegor Kluka. Najwięcej, bo 16 oczek zgromadził na swoim koncie Udrys, 14 Kluka, a 12 Wołkow. Zenitowi nie pomogła wysoka skuteczność Maksima Michajłowa, zdobywcy 23 oczek. Pomimo porażki przewaga ekipy z Kazania w ligowej klasyfikacji nadal jest spora. Zenit ma 54 punkty – o 9 więcej niż wicelider z Kemerowa i 11 więcej niż Fakieł.