Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja K: Urałoczka i Dinamo Kazań bliższe gry w finale

Rosja K: Urałoczka i Dinamo Kazań bliższe gry w finale

W pierwszych meczach półfinałowych w lidze rosyjskiej kobiet zwycięstwa odniosły ekipy z Jekaterinburga oraz Kazania i są one na dobrej drodze do gry finale.  Urałoczka pokonała Lokomotiw Kaliningrad 3:1, Dinamo Kazań zaś do triumfu nad Dinamem Moskwa potrzebowało tylko trzech setów.

W zaciętym i emocjonującym, pierwszym meczu półfinałowym pomiędzy Urałoczką Jekaterinburg a Lokomotiwem Kaliningrad lepsze okazały się zawodniczki z Syberii, które wygrały pierwsze starcie 3:1. W pierwszym secie spotkania do stanu 17:17 obie drużyny grały punkt za punkt, następnie ciężar gry na siebie wzięła na siebie Julia Podskalnaja. Zawodniczka ta punktowała w bloku oraz ataku. Gospodynie zdołały doprowadzić do wyrównania (22:22), ostatnie słowo w tym secie należało jednak do przyjezdnych, seta atakiem zakończyła Bojana Drca. W drugiej partii meczu gra falowała, raz jedna a raz druga drużyna obejmowała prowadzenie, po czym je traciła. Zespół Lokomotiwu popełnił błędy własne, miał problemy z przyjęciem i pomimo ambitnej gry musiał uznać wyższość swoich rywalek. Podopieczne trenera Nikołaja Karpola poszły za ciosem, punktowały w bloku, w całym spotkaniu zdobyły 14 punktów, a ich rywalki 8. Grę zespołu z Syberii napędziła Ksenia Parubiec, która w całym meczu zdobyła 31 punktów i miała 26 % skuteczność w ataku. W ostatniej partii zespół Lokomotiwu wysoko zawiesił poprzeczkę, wprawdzie przegrywał 6:12, ale zdołał odrobić straty i po ataku Any Kleger prowadził 16:15. Gospodynie szybko odpowiedziały swoim rywalkom i w końcówce seta wygrywały 23:20. Nic nie zapowiadało emocjonującego finiszu, zespół z Kaliningradu prowadził 25:24 oraz 26:25. Nie wykorzystał on swoich szans na wygranie tego seta i przedłużenie rywalizacji. Punktowy atak Smirnowej zakończył mecz. Przyjezdne popełniły w nim bardzo dużo błędów własnych – 30. Zadowolony z postawy swoich podopiecznych był trener Nikołaj Karpol. – Moje zawodniczki zagrały dobry mecz, zrealizowały wszystkie założenia taktyczne. Czy był to nasz najlepszy mecz w tym sezonie? Można to spotkanie porównać do tego w Kazaniu, gdzie wygraliśmy z tamtejszą drużyną w trzech setach – powiedział szkoleniowiec Urałoczki. Pomimo porażki trener Lokomotiwu Andriej Woronkow nadal ma nadzieję na pozytywny wynik. – Czego nam zabrakło w tym starciu? Popatrzymy na statystyki i wyciągniemy wnioski, to był dopiero pierwszy mecz półfinałowy. Emocje w kolejnym na pewno będą większe, w takich meczach nie można się oszczędzać, należy dać z siebie wszystko. Nasze spitkaiew Kaliningradzie zostanie rozegrane bez kibiców, musimy się z tym pogodzić, jeżeli chcemy być w czołówce musimy sobie z tym poradzić. W pierwszym meczu publiczność pomogła Urałoczce. Będziemy grać bez widzów i będziemy wygrywać – zakończył trener Lokomotiwu.

Urałoczka Jekaterinburg – Lokomotiw Kaliningrad 3:1
(23:25, 26:24, 25:22, 28:26)

Stan rywalizacji: 1:0 dla Urałoczki

Urałoczka: Anisowa, Romanowa (1), Jenina (8), Jewdokimowa (12), Parubiec (31), Montalwo (10) Pilipiennko (libero) oraz Smirnowa (10), Karpol i Seliutina
Lokomotiw: Zajcewa (8), Woronkowa (17), Kleger (23), Koszelewa (7), Drca (7), Podskalnaja (10), Gałkina (libero) oraz Orłowa (2) i Kuryło (7)

W stolicy Rosji spotkały się zespoły z Moskwy oraz Kazania. Zwycięstwo odniosły siatkarki ze stolicy Tatarstanu, które wygrały 3:0 i są na dobrej drodze do gry w finale. Od samego początku pierwszej odsłony meczu ton wydarzeniom na boisku nadawało Dinamo Kazań. Po ataku Starcewej drużyna ta prowadziła 13:10, przyjezdne ustrzegły się błędów własnych, czego nie można powiedzieć o ekipie z Moskwy. Wprawdzie po zbiciu Gonczarowej ekipa ze stolicy Rosji zbliżyła się na jeden punkt do swoich rywalek (21:22), ale nie wystarczyło to do wygrania tej części meczu. Lepsze przyjęcie oraz dobra skuteczność w ataku zadecydowały o wygraniu tego seta przez zespół gości. W drugiej partii meczu zarysowała się wyraźna przewaga przyjezdnych, Dinamo Moskwa popełniło wiele błędów własnych, nie potrafiło skończyć ataków z pierwszego uderzenia i przegrywało 3:10. Niezrażone takim obrotem sprawy podopieczne trenera Żelko Bułatowicza zdołały doprowadzić do wyrównania 18:18 po czym stanęły. Do głosu ponownie doszły siatkarki z Kazania, odrzuciły swoje rywalki od siatki i wygrały tego seta 25:19. Drużyna ze stolicy Rosji walczyła, jak równy z równym w ostatnim secie, przez dłuższy czas wynik oscylował wokół remisu. Przyjezdne po raz kolejny w końcówce doszły do głosu, punktowały w bloku oraz ataku i wygrały tę odsłonę oraz cały mecz 3:0. O zwycięstwie ekipy ze stolicy Tatarstanu zadecydowała przede wszystkim mniejsza ilość błędów własnych, tych Dinamo Kazań popełniło w całym meczu 8, a ich imienniczki z Moskwy 21. Dinamo Kazań było skuteczniejsze w ataku oraz w przyjęciu. Najwięcej punktów dla zespołu gości zdobyła Samanta Fabris – 23 , która atakowała z 54 % skutecznością. Dla Dinama Moskwa – 25 punktów zdobyła Natalia Gonczarowa, która miała 44 % skuteczność w ataku. Zawiedziona postawą i porażką  moskiewskiej drużyny była Jana Szczerban. Jest nam przykro, że przegraliśmy mecz na własnym boisku, nie potrafiliśmy narzucić rywalkom naszego stylu gry. W tym sezonie doznaliśmy wielu nieoczekiwanych porażek, w następnym meczu zaprezentujemy się lepiej, pokażemy się z dobrej strony, nie potrafiłyśmy zatrzymać Samanty Fabris – podsumowała mecz zawodniczka. Zupełnie odmienne nastroje panowały w drużynie z Kazania. – Nie mogę powiedzieć, że był to łatwy mecz, całej drużynie należą się słowa uznania za postawę i zwycięstwo. Wypełniliśmy wszystkie założenia taktyczne, będziemy się przygotowywać do kolejnego spotkania. W związku z obecną sytuacją nasz mecz zostanie rozegrany bez kibiców – zakończył trener Dinama Kazań Riszat Giljazutdinow.

Dinamo Moskwa – Dinamo Kazań 0:3
(23:25, 19:25, 22:25)

Stan rywalizacji: 1:0 dla Dinama Kazań

Dinamo Moskwa: Carlini (1), Jefiowa (1), Szczerban (9), Gonczarowa (25), Fetisowa (4), Krotkowa (8), Tałyszewa (libero) oraz Czaplina (5), Stoliarowa, Liubuszkina (2) i Babeszyna (1)
Dinamo Kazań: Biriukowa (1), Mariuchnicz (4), Korolewa (10), Fabris (23), Starcewa (2), De la Cruz (11), Podkopajewa (libero) oraz Kotikowa i Fedorowcewa (3)