Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Roman Lisowski: To będzie okres przejściowy

Roman Lisowski: To będzie okres przejściowy

Podczas spotkania prezesów klubów PlusLigi w Łodzi zapadły decyzje dotyczące kształtu rozgrywek w sezonie 2016/2017 i kolejnych. Zmiany są wręcz rewolucyjne i nie wszystkie kluby były im przychylne. – Nie było jednomyślności – przyznaje prezes częstochowskiego AZS-u Roman Lisowski.

O zmianach w PlusLidze i o tym, że do rozgrywek zostaną zaproszone Espadon Szczecin i GKS Katowice mówiło się już pod koniec minionego sezonu. W miniony weekend w Łodzi zapadły ostatecznie decyzje. Dwie drużyny dołączyły do siatkarskiej elity i zostaną w niej co najmniej na dwa lata. W sezonie 2016/17 ostatnia drużyna z PlusLigi zmierzy się w barażu z najlepszą drużyną z I ligi (pod warunkiem, że ta druga spełni wymogi określone przez PLS), co w praktyce oznacza otwarcie rozgrywek. W ostatnich sezonach z PlusLigi nie spadał nikt, a nowe zespoły mogły się w niej pojawić tylko w momencie rozszerzenia. Do 14 zespołów PlusLiga ma być zmniejszona za dwa lata. Po sezonie 2017/2018 do I ligi spadną dwie najsłabsze ekipy, a 14 wystąpi w barażu.– Zmiany są poważne, dlatego zdecydowano, że najbliższy sezon będzie okresem przejściowym – tłumaczy prezes Lisowski. Finał tej całej dyskusji jest taki, że przez dwa lata będziemy mieć 16 zespołów, zdecydowano się także na system awansów i spadków. Czy będzie dzięki temu ciekawiej? Być może tak, chociaż oczywiste jest, że liga podzieli się na trzy grupy zespołów: te ze stabilnymi finansami, silne kadrowo będą grać o medale, kolejne o jak najlepszy wynik, a te ostatnie o utrzymanie.

Powiększenie PlusLigi oznacza dla klubów większe koszty, ale te najsłabsze finansowo nie mają co liczyć na rekompensatę. – Wydatków będzie więcej, dwa dodatkowe kluby to cztery mecze w rundzie zasadniczej więcej, ale rekompensaty nie będzie. Stała kwota, którą otrzymujemy z PlusLigi, zostanie jednak podzielona nie między 16 a 14 klubów. Takie są ustalenia – mówi prezes Lisowski na łamach portalu sport.pl.

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-06-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved