Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Robert Strzałkowski: To nauczka na przyszłość

Robert Strzałkowski: To nauczka na przyszłość

fot. Bogusław Krośkiewicz

Legionowianki zakończyły sezon na 10. miejscu, w dość dramatycznych okolicznościach przegrywając rywalizację z bydgoszczankami we własnej hali, po tie-breaku. – Nikt nie spodziewał się od nas niebotycznych wyników, dlatego dziwię się, że mając młody skład, jednak zabrakło troszkę tego zęba, charakteru. Za często spuszczaliśmy głowę. Może to jest nauczka na przyszłość, jeżeli nawet nie dla nas, bo część dziewczyn na pewno nas opuści, to może nawet dla przyszłości reprezentacji Polski – stwierdził po ostatnim meczu sezonu trener Robert Strzałkowski.

Zawsze zakończenie sezonu porażką wiąże się z ogromnym niedosytem. Zwłaszcza że ten sezon pokazał, że bydgoszczanki były zespołem jak najbardziej w zasięgu Legionovii… To nerwy rozdały karty w tym ostatnim meczu sezonu?Robert Strzałkowski:Nerwy w jakimś stopniu na pewno. Uważam jednak, że zespół Pałacu mieliśmy rozpisany rewelacyjnie. Nie potrafiliśmy trzymać się pewnych, prostych założeń, nie funkcjonowała komunikacja i kilka piłek zarówno wczoraj, jak i dzisiaj wpadło nam w boisko tylko dlatego, że ktoś nie krzyknął, że jest gotowy do odbicia. Takie rzeczy powodują, że mecz ucieka. Najbardziej boli to, że walczyliśmy jak równy z równym w czwartek, a dzień później znów nasza gra była taką sinusoidą. Bydgoszczanki zaprezentowały troszeczkę równiejszy poziom od nas, a my potrafiliśmy rozegrać bardzo dobrego seta, później wszystko siadło przez parę błędów, niefrasobliwość. Gratuluję drużynie z Bydgoszczy, bo zasłużyła na to 9. miejsce, tę końcówkę sezonu dziewczyny mogą zdecydowanie uznać za udaną.

Często zarówno pan, jak i zawodniczki powtarzacie, że nie chcecie się usprawiedliwiać wiekiem i młodością. W meczu z bydgoszczankami jednak to właśnie takie zawodniczki jak Natalia Misiuna czy Joanna Kuligowska zrobiły na boisku różnicę…

Ja uważam, że trzymanie założeń to nie jest kwestia doświadczenia. Oczywiście co innego boiskowe cwaniactwo czy przegląd pola. To rzeczywiście było po stronie bydgoszczanek. Mi natomiast szkoda, że zawiodło trzymanie się taktyki, realizowanie założeń. Jest mi przykro, bo pracowaliśmy nad tym bardzo długo. Jak się okazuje, patrząc przez pryzmat całego sezonu, to jest za mało, by na boisku dziewczyny pamiętały o pewnych zasadach.

Czy tak naprawdę realnie dało się w jeden sezon wprowadzić te młode dziewczyny na taki poziom, który pozwoliłyby powalczyć o coś więcej, o miejsca w pierwszej połówce tabeli? Czy jest szansa, by współpraca z tymi zawodniczkami trwała dalej?

Na pewno kilka z tych dziewczyn będzie odchodziło od nas, mam nadzieję, że do jeszcze lepszych zespołów, w których dostaną jeszcze więcej szans na grę. Jesteśmy takim klubem trampoliną. Ten skład będzie na pewno rotowany. Tak wygląda profesjonalny sport, kontrakty się kończą, kluby robią transfery, to jest normalne. My będziemy działali podobnie. Może nie od jutra, ale kiedy już kurz opadnie, to będziemy myśleć o kolejnym sezonie i w nim będziemy starali się ugrać co nasze.

Czy to, że Legionovia zajęła 10. miejsce, jednak niższe niż sezon temu, nie będzie gdzieś rzutowało na tę politykę klubu wspierającą młode zawodniczki? Mówi się, że to wyniki bronią zespołu…

Trudno mi się do tego odnieść. Cały sezon pokazał, że ławka rezerwowa jest bardzo ważna. Dobre wejścia dziewczyny przeplatały gorszymi, tak samo zawodniczki pierwszoplanowe miały trudniejsze i bardziej udane fragmenty. Zobaczymy, jak to się ułoży, choć wiadomo, że na pewno łatwiej by było negocjować kontrakty z zawodniczkami, będąc na 9, a nie 10. miejscu.

Wydawało się, że dwa pewnie wygrane mecze z ostrowczankami pokazały, jak wielkim atutem powinna być dla zespołu Arena Legionowo. Tutaj mogło być podobnie…

Nie rozumiem tego, że do niektórych spotkań potrafiliśmy podejść z chłodną głową, a do innych nie. Mówiło się po cichu o tym, że stać nas na miejsca piąte, szóste czy siódme, może powtórzenie wyniku sprzed roku. Jednak każdy miał na uwadze to, że jesteśmy bardzo młodym zespołem, mamy młody sztab. Po drodze były też zawirowania związane ze sponsorem z SK Bankiem, zmianami właśnie w sztabie, dwie dziewczyny odeszły w trakcie sezonu. Nikt nie spodziewał się od nas niebotycznych wyników, dlatego dziwię się, że mając młody skład, jednak zabrakło troszkę tego zęba, charakteru. Za często spuszczaliśmy głowę. Może to jest nauczka na przyszłość, jeżeli nawet nie dla nas, bo część dziewczyn na pewno nas opuści, to może nawet dla przyszłości reprezentacji Polski.

Ten wynik w Orlen Lidze kontrastuje z sukcesami odnoszonymi przez juniorki i kadetki Legionovii. Taki zimny prysznic w ekstraklasie wpłynie na rozwój tych zawodniczek?

Gra juniorska to zupełnie co innego niż występy w Orlen Lidze. Od połowy sezonu w pierwszym składzie gra z nami Adriana Adamek, zdecydowanie wyróżniająca się zawodniczka na parkietach młodzieżowych. Ciężko jest jej się przestawić z juniorek na grę w pierwszym zespole. W ekstraklasie piłki latają ze znacznie większą siłą. Być może wydaje się to trywialne, wielu ludzi być może spuentuje to uśmiechem,  ale to czy gra się Moltenem czy Mikasą to też jest zasadnicza różnica. Ola Rasińska w juniorkach też pełni rolę jednej z liderek, Ala Grabka z kolei otrzymała powołanie do reprezentacji Polski od trenera Jacka Nawrockiego. Dziewczyny muszą się jeszcze wiele nauczyć, myślę, że jest w nich potencjał, ale potrzeba cierpliwości. Czasami reprymendy też są potrzebne temu zespołowi, bo czasami kiedy zawodniczka już trafi do Orlen Ligi, czuje się jakby złapała „pana Boga za nogi”. To jest tak naprawdę spora harówka. Na pewno najlepsze lata kariery jeszcze przed nimi, ale to jest ciągła nauka. Ja widzę potencjał w tym zespole, nawet moim zdaniem może wyższy niż w Pałacu, ale mecz pokazał co innego. Jeszcze raz gratulacje dla bydgoszczanek, bo zasłużenie wygrały.

Piętnastkę siatkarzy wybranych przez Stephane'a Antigę oceniam:

  • dobrze (34%, 210 głosów)
  • bardzo dobrze (30%, 187 głosów)
  • dostatecznie (15%, 91 głosów)
  • celująco (9%, 55 głosów)
  • pała Stephane, siadaj! ;) (9%, 55 głosów)
  • miernie (4%, 26 głosów)

głosujących: 624

Loading ... Loading ...

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-05-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved