Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > Robert Prygiel: Stąpamy twardo po ziemi

Robert Prygiel: Stąpamy twardo po ziemi

fot. Sabina Bąk

Cerrad Czarni Radom imponująco zainaugurowali plusligowe rozgrywki, choć w nowym roku ich forma zaliczyła spadek i drużyna z Mazowsza odniosła kilka porażek. Jednak w minionej kolejce podopieczni Raula Lozano i Roberta Prygla przerwali złą serię, pokonując Łuczniczkę Bydgoszcz 3:1. Obecnie radomianie zajmują 7. miejsce w tabeli, a w najbliższy weekend powalczą w turnieju finałowym Pucharu Polski. Ich ćwierćfinałowym rywalem będzie Trefl Gdańsk.

Sezon 2015/2016 rozpoczęliście z wysokiego C, czym zaskoczyliście wszystkich miłośników siatkówki. Czy spodziewaliście się takiego wyniku?

Robert Prygiel: – Nie przywiązywaliśmy do tego wszystkiego wielkiej wagi. Oczywiście docierały do nas słuchy za pośrednictwem mediów, że byliśmy chwaleni. Jednak stąpaliśmy i nadal stąpamy twardo po ziemi. Tak naprawdę dopiero teraz jest połowa sezonu i zajmujemy w tabeli PlusLigi miejsce, z którego nie jesteśmy zbyt zadowoleni, ale też nie mamy się czego wstydzić. Jest ono odpowiednie do poziomu organizacyjno-sportowego klubu. Także euforii nie mogło być. Przede wszystkim odkąd awansowaliśmy do PlusLigi, jesteśmy solidnym zespołem. Nigdy nie był on mocny, ale też nie był outsiderem. Na początku sezonu wiedzieliśmy, że w tym roku chcemy zrobić kolejny krok jakościowy i na razie to się udaje. Jednak najważniejszy będzie koniec sezonu, to na którym miejscu zakończymy ligę. Wtedy będziemy mogli konkretnie porozmawiać na temat tego sezonu, na razie bardzo pozytywnego dla nas.Po fantastycznym początku przytrafiła się wam seria pięciu porażek. Czym ona był spowodowana?

– Dużo rzeczy się na to złożyło. Przeciwnicy byli wymagający, bo graliśmy przecież z Lotosem Treflem w Gdańsku czy z PGE Skrą Bełchatów u siebie. Niewiele zabrakło, a w drugim spotkaniu doprowadzilibyśmy do tie-breaka. Mi najbardziej szkoda meczu w Jastrzębiu, który przegraliśmy 0:3, a który mogli wygrać w tym samym stosunku. W każdym secie graliśmy jak równy z równym, w końcówkach zaś praktycznie stawaliśmy i nie reagowaliśmy na bardzo dobrą grę jastrzębian. Ale jak wspomniałem, wiele rzeczy się zbiegło na naszą formę: choroby niektórych zawodników, kontuzje i nieobecność siatkarzy, którzy na początku roku grali w reprezentacjach. Wojciech Żaliński, Lucas Kampa i Neven Majstorović wrócili do klubu w poniedziałek, a we wtorek graliśmy mecz z Jastrzębskim Węglem. Tak więc wszystko po troszku wpłynęło na wyniki. Mamy mniej doświadczoną kadrę, rezerwowi zawodnicy to młodzi ludzie, którzy nie grali jeszcze na takim poziomie rozgrywek i w przypadku, kiedy wypadnie podstawowy gracz, to mamy do dyspozycji mniej doświadczonego zawodnika, który nie zawsze sobie radzi z presją. Ale też dzięki grze nabywa doświadczenia, które mamy nadzieję w przyszłości zaprocentuje.

Waszym atutem jest zdolna młodzież, która się rozwija i daje wiele satysfakcji, ale też potrafi w ważnych momentach meczu „stracić głowę”.

– Tak czasami bywa. Na przykład Bartłomiej Bołądź jest w Radomiu trzeci rok, ale z sezonu na sezon gra coraz więcej i lepiej. W pierwszym roku wchodził na zmiany za Wytze Kooistrę, w drugim już grał pół na pół z Mikko Oivanenem, teraz jest podstawowym atakującym. I taka jest kolej rzeczy. Musi zapłacić frycowe, zdobyć doświadczenie, aczkolwiek uważam, że ze swojej roli wywiązuje się poprawnie. Z jednej strony młodzi zawodnicy mogą być bolączką, ale z drugiej fajnie jest, że chcą grać w Radomiu. Nas nie stać na gwiazdy europejskiego formatu, także inwestujemy w młodzież, a ona się rozwija, regularnie robi postępy, co pokazują ostatnie sezony.

Teraz przed Cerrad Czarnymi Radom gra o Puchar Polski. W ćwierćfinale zagracie z Lotosem Treflem Gdańsk, który tak samo jak pana zespół borykał się ostatnio z problemami.

– Jakoś nie przywiązywaliśmy wielkiej wagi do losowania. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że będzie osiem drużyn, a tylko jedna będzie zadowolona. Pozostałe siedem zespołów nie będzie miało udanego turnieju. Obojętnie czy w pierwszej kolejce zmierzymy się z Lotosem Treflem Gdańsk, SMS-em PZPS Spała czy Asseco Resovią Rzeszów. To nie ma żadnego znaczenia. Aby zdobyć Puchar Polski, trzeba wygrać wszystkie mecze. Wiemy, że Lotos Trefl Gdańsk jest dobrą drużyną, broni Pucharu Polski.

Na co liczycie w walce o Puchar Polski?

– Nam przede wszystkim zależy, aby wrócić do gry, jaką prezentowaliśmy przed świętami. Jeżeli będziemy grać tak, jak przed przerwą, to ćwierćfinałowy mecz będzie bardzo zacięty i o wyniku może decydować jedna czy dwie piłki. Potrzebujemy trochę szczęścia, trochę determinacji i zobaczymy, co będzie. Jedziemy do Wrocławia, aby zagrać jeszcze lepiej niż w ostatnim meczu przeciwko Łuczniczce Bydgoszcz. Odzyskujemy świeżość, choroby już nas ominęły, chłopcy dochodzą do sprawności fizycznej. Jedziemy do Wrocławia, żeby wrócić do swojej gry, a jeśli uda się tam wygrać, to jak najbardziej nas to ucieszy.

Zespół z Radomia już raz zdobył puchar. Marzy się wam kolejny?

– Puchar Polski to ważne trofeum, drugie po mistrzostwie Polski, więc prestiż jest duży. Każda drużyna, która pojedzie do Wrocławia, będzie bardzo zaangażowana w walkę, bo jest o co się bić. Zdobyty w 1998 roku Puchar Polski to zdecydowanie największy sukces Czarnych Radom. I ciągle się nam to przypomina. Wypada więc, abyśmy tworzyli nową historię. Może się uda od najbliższego pucharu. Może to zbyt buńczuczne wypowiedzi, ale jak już powiedziałem, pojedzie osiem drużyn, a tylko jedna będzie zadowolona.

Pan jako zawodnik w swojej bogatej karierze niestety nigdy nie zdobył Pucharu Polski.

– Cztery razy grałem w meczu finałowym i nigdy mi się nie udało zdobyć Pucharu Polski. Może jako trener go zdobędę.

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Puchar Polski

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-02-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved