Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Reprezentacja siatkarek Argentyny zakwalifikowała się do IO w Tokio

Reprezentacja siatkarek Argentyny zakwalifikowała się do IO w Tokio

Siatkarki Argentyny wygrały turniej kwalifikacyjny do IO, który odbył się w ostatnich dniach w Bogocie. Albicelestes w pokonanym polu zostawiły kolejno Peru, Wenezuelę, a w meczu decydującym bezpośrednio o awansie pokonały 3:1 drużynę Kolumbii. Będzie to drugi po Rio de Janeiro cztery lata temu występ siatkarek Argentyny na igrzyskach olimpijskich.

W Bogocie o kwalifikację olimpijską walczyły cztery reprezentacje krajów z Ameryki Południowej. Oprócz gospodyń do rywalizacji przystąpiły zespoły Argentyny, Peru i Wenezueli, a stawką było jedno miejsce w turnieju olimpijskim w Tokio. Drużyny od wtorku do czwartku rywalizowały systemem „każdy z każdym”, a faworytem była reprezentacja Argentyny.

Pierwszego dnia obyło się bez niespodzianek, chociaż pierwsze sety były dla faworytów trudne i wygrane dopiero na przewagi. Argentyna 3:0 pokonała Peru, Kolumbia w takim samym stosunku rozprawiła się z Wenezuelą. W środę Albicelestes gładko pokonały rywalki z Wenezueli, a gospodynie również w trzech setach wygrały z Peru i jasne było, że o kwalifikacji olimpijskiej rozstrzygnie czwartkowy mecz pomiędzy niepokonanymi drużynami Argentyny i Kolumbii.

Ostatniego dnia turnieju Wenezuela wygrała z Peru zapewniając sobie trzecie miejsce w turnieju. Ostatni mecz rozpoczął się dość sensacyjnie, gospodynie wygrały pierwszego seta gładko do 16, świetnie grały w ekipie Kolumbii Amanda Coneo (14 pkt.) oraz Dayana Segovia (13 pkt.). W drugiej partii jednak role się odwróciły i górą były siatkarki Argentyny. Podopieczne trener Hernana Ferraro bez problemów wygrały również trzeciego seta, jednak w czwartym emocje trwały do samego końca. Niesione dopingiem kibiców gospodynie nie poddawały się i dopiero zacięta końcówka zakończona wynikiem 25:23 dla Albicelestes rozstrzygnęła losy tego seta i całego spotkania. Świetny mecz rozegrała Elina Rodriguez, która zdobyła dla swojego zespołu 20 punktów, o dwa mniej na swoim koncie miała Daniela Simian, która weszła z ławki rezerwowych w drugim secie. Środkowa Radomki Radom Julieta Lazcano punktowała 12 razy, kończąc 10 ze swoich 22 ataków i dokładając do tego dwa skuteczne bloki.

Dla siatkarek Argentyny gra w Tokio będzie drugim występem w igrzyskach olimpijskich w historii. Poprzednio Albicelestes zagrały cztery lata temu w Rio de Janeiro, zajmując tam 9. miejsce.