Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Rekordowa Bella Plaża Gotyku przed finałami MP 2019

Rekordowa Bella Plaża Gotyku przed finałami MP 2019

fot. Plaża Gotyku

Jeszcze dwa tygodnie temu na Rynku Nowomiejskim było gwarno i tłoczno, a na boiskach toczyła się zacięta walka w Grand Prix Polski siatkarek i siatkarzy. Bella Plaża Gotyku Toruń 2018 do historii przeszła 17 czerwca, kiedy to rozdano ostatnie medale i oficjalnie zamknięto turniej. W tym roku był on niezwykle ważnym sprawdzianem przed arcyważnym wydarzeniem, które w Toruniu odbędzie się za trochę ponad dwanaście miesięcy. W sierpniu 2019 roku rozegrany zostanie tu turniej finałowy mistrzostw Polski w siatkówce plażowej, a do miasta Mikołaja Kopernika przybędzie śmietanka polskiego beach volleya.

Tegoroczne zmagania podzielone były na pięć odrębnych wydarzeń. Swoich sił na piasku w Toruniu mogli spróbować amatorzy, studenci i studentki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, pary mieszane, młodzież w zmaganiach juniorskich, a co najważniejsze najlepsze polskie pary krajowe w najważniejszym turnieju – Grand Prix Polski. Wcześniejsze edycje Bella Plaży Gotyku i poziom organizacyjny całej imprezy sprawiły, że do tegorocznych zawodów chętnych nie brakowało. W ciągu dziesięciu dni Bella Plaży Gotyku Toruń 2018 na sześciu boiskach walczyło w sumie ponad 150 par, tj. ponad 300 zawodników i zawodniczek, a rozegrano blisko 260 spotkań. Każda z tych liczb stanowi rekord w dziewięcioletniej historii toruńskiego wydarzenia.Z Torunia w wyśmienitych nastrojach wyjeżdżało kilka par, najbardziej usatysfakcjonowane turniejem były z pewnością te duety, które na koniec rywalizacji mogły wskoczyć na podium. W Grand Prix Polski kobiet najlepsze okazały się Magdalena Saad i Agata Wawrzyńczyk, drugie miejsce zajęła dwójka Tomala/Klocek, a najniższy stopień podium wywalczył duet Wiatr/Tylutki. Wśród par męskich najlepiej spisywali się Jarosław Lech i Marcin Ociepski, którzy wyprzedzili pary Parcej/Dzikowicz i Brożyniak/Janiak. W Grand Prix Polski duety walczyły o pulę nagród pieniężnych w wysokości 27 tysięcy złotych (15 tys. zł – turniej siatkarzy i 12 tys. zł – turniej siatkarek). Niemal wszyscy z uczestników zgodnie podkreślają, że chcą do Torunia wrócić za rok. – Oprócz tego, że Toruń jest świetnym miastem i jest w nim specyficzny fajny klimat, to powoli staje się też taką małą stolicą siatkówki plażowej w naszym kraju. Wszyscy zawsze ciepło wspominają turnieje Plaży Gotyku i każdy chce tu przyjechać, zagrać i poczuć atmosferę tego turnieju. Bardzo się cieszę, że przyszłoroczne finały będą właśnie tutaj – powiedziała po triumfie Agata Wawrzyńczyk. – Turniej będzie miał piękne otoczenie, z mnóstwem fajnych miejsc dookoła. Myślę, że będą to na pewno udane finały – dodał Jarosław Lech.

W przyszłym roku Bella Plaża Gotyku będzie obchodziła jubileusz, co zostało już wcześniej zauważone przez władze PZPS-u. Z okazji dziesięciolecia toruńskiego turnieju, a co za tym idzie wkładu jego organizatorów w rozwój i promocję siatkówki plażowej w Polsce, już pod koniec 2017 roku Polski Związek Piłki Siatkowej ogłosił, że to w Toruniu w 2019 roku odbędzie się ta najważniejsza impreza sezonu plażowego. Turniej finałowy mistrzostw Polski będzie z pewnością krótszy od dotychczasowych edycji Bella Plaży Gotyku, ale nie oznacza to, że będzie łatwiejszy – i dla organizatorów, i dla biorących w nim udział par. Kilkudniowe zmagania będą niezwykle wymagające pod względem organizacyjnym i logistycznym, a także intensywne w kontekście rozgrywanych spotkań i licznych wydarzeń około turniejowych. W zawodach do najlepszych par krajowych dołączą także wszystkie duety reprezentacyjne, które w regularnym sezonie na polskich boiskach plażowych nie występują. Będzie to więc doskonała okazja, by spotkać samych najlepszych – polskich olimpijczyków i duety, które na co dzień jeżdżą po całym świecie, reprezentując nasz kraj i rywalizując o najwyższe lokaty i medale w najlepszych turniejach międzynarodowych. Już teraz wiadomo, że na Rynku Nowomiejskim staną dużo większe trybuny, które będą mogły pomieścić około 1500 osób. Tak naprawdę cała infrastruktura turniejowa zwiększy swoje rozmiary, a kibice będą mogli liczyć też na wiele dodatkowych atrakcji.

Choć Bella Plaża Gotyku Toruń 2018 zakończyła się dopiero kilkanaście dni temu, w głowach organizatorów rodzą się nowe pomysły, które będą wykorzystane za rok. Co prawda do turnieju finałowego mistrzostw Polski w Toruniu jeszcze dużo czasu, ale prace przygotowawcze do niego ruszą zapewne już niedługo. – Tak naprawdę powoli dochodzimy do siebie i kończymy ostatnie sprawy związane z Bella Plażą Gotyku Toruń 2018. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego turnieju. Wszystko poszło po naszej myśli, pary prezentowały się wyśmienicie, kibice dopisali i nawet pogoda nam sprzyjała do samego końca. Chyba nie było jeszcze edycji z taką piękną, letnią aurą – podsumował Piotr Kaczmarek, dyrektor turnieju. – Wiemy, że w przyszłym roku przed nami bardzo ważne zadanie – dziesięciolecie Bella Plaży Gotyku i turniej finałowy mistrzostw Polski. Odpoczniemy trochę po tegorocznym wydarzeniu i myślę, że już niedługo weźmiemy się do pracy przed sierpniem 2019. Chcemy, by toruńskie finały na stałe zapisały się w historii polskiej siatkówki plażowej jako te najlepsze i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by tak było – zakończył.

źródło: inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-06-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved