Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Reakcja PLPS-u na błąd systemu challenge w Radomiu

Reakcja PLPS-u na błąd systemu challenge w Radomiu

fot. PLPS

Po kontrowersjach wokół meczu 11. kolejki PlusLigi Cerrad Czarni Radom – Indykpol AZS Olsztyn zarząd PLPS podjął stanowcze działania, które mają wyjaśnić, dlaczego doszło do pomyłki w działaniu systemu challenge i wypracować rozwiązania, które pomogą uniknąć takich błędów w przyszłości. – Na tym etapie możemy już powiedzieć, że doszło do błędu ludzkiego. Będziemy żądali wyciągnięcia konsekwencji wobec obsługi meczu z Radomia, a także wypracujemy takie zmiany w działaniu systemu, by podobny błąd nie mógł mieć miejsca w przyszłości – podkreśla Artur Popko, prezes zarządu PLPS SA.

Przypomnijmy, że system challenge w siatkówce to nowinka techniczna, którą w życie jako pierwsza wprowadziła właśnie PlusLiga w sezonie 2010/2011. To polski system, który w niemal 97-procentach rozstrzyga sporne sytuacje w najtrudniejszych momentach meczów, szczególnie gdy oko sędziego ma prawo nie być w stanie właściwie ocenić lecącej piłki z prędkością często przekraczającej 100 km/h. System jest ciągle ulepszany, tak by jak najlepiej wspierać arbitrów i sprawiać, żeby ich rozstrzygnięcia opierały się w stu procentach na rzeczywistych wydarzeniach na boisku. Zgodnie z opiniami klubów PlusLigi dziś trudno już wyobrazić sobie mecz siatkarski bez tego systemu.W trakcie sobotniego meczu Cerrad Czarni Radom – Indykpol AZS Olsztyn na początku trzeciego seta doszło jednak do błędu ludzkiego. Został on zauważony dopiero po zakończeniu spotkania przez… rodzica jednego z graczy Indykpolu AZS. Przy stanie 6:5 dla Cerradu Czarnych atak z szóstej strefy wykonał Tomasz Fornal. Główny arbiter uznał, że piłka była w boisku. Nie zgodzili się z tą decyzją goście z Olsztyna i poprosili o sprawdzenie akcji w systemie challenge. Obsługa systemu błędnie uznała, że będzie weryfikowane ewentualnie przejście linii ataku z trzeciego metra i taki materiał przygotowała dla drugiego sędziego Piotra Króla. Gdy ten podszedł do obsługi systemu, poprosił o zweryfikowanie tego, czy piłka była w boisku, czy też był aut. Oglądając akcję na dużym planie, sędzia zauważył, że być może obrońca dotknął wcześniej piłki, nim ta spadła na ziemię i poprosił o ujęcie z innej kamery. Wtedy obsługa popełniła błąd techniczny, który sprawił, że zamiast przewinąć do początku akcję przy stanie 6:5, przewinięto do początku seta do akcji na 1:0. Pech chciał, że akurat ta akcja wyglądał bliźniaczo z tej kamery, bowiem także atakował Tomasz Fornal z szóstej strefy, uderzył niemal dokładnie tak samo. Nikt z obsługi systemu challenge nie zwrócił na to uwagi. Nie zareagował także drugi sędzia czy komisarz PLPS-u. W pośpiechu ten błąd był niezwykle trudny do wyłapania, a szansa na taki zbieg okoliczności przypomina szansę na trafienie „szóstki” w Totolotka.

Błędu nie wyłapali na żywo także gracze Indykpolu AZS, którzy mieli pretensje do arbitra o to, że wskazał na wcześniejszy błąd niż poproszono challenge, kontrowersje wzbudził też fakt, czy Indykpol w takiej sytuacji powinien tracić prawo do brania challenge’u, czy też nie. Dopiero po zakończeniu meczu do graczy z Olsztyna dotarła informacja wysłana przez tatę Blake’a Scheerhoorna, który dostrzegł w trakcie transmisji Polsatu Sport powtórkę akcji z systemu challenge, na której jego syn stał w zupełnie innym ustawieniu, niż miało to miejsce w faktycznej akcji.

Jest to błąd ludzki, w który tak naprawdę trudno było uwierzyć – mówi prezes Popko. – Musiało dojść do tak wielu zbiegów okoliczności, by takie coś miało miejsce, że ta sprawa wydawała się niemożliwa do zaistnienia. Wyciągniemy wnioski, poprawimy system i sprawimy, by cała obsługa meczu jeszcze bardziej kontrolowała to, co dzieje się w trakcie spotkań PlusLigi. Firma obsługująca najpewniej nie otrzyma zapłaty za pracę w Radomiu, czekamy też na propozycję zmian, które w przyszłości nie tylko zapobiegną podobnym wydarzeniom, lecz także jeszcze usprawnią działanie systemu challenge. Polskiego systemu, który w naszej ocenie stał się rewolucją w siatkówce i przyniósł naszej dyscyplinie wiele dobrego – dodaje.

źródło: plusliga.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-11-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved