Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Rankingi indywidualne PlusLigi

Rankingi indywidualne PlusLigi

fot. Katarzyna Antczak

W trakcie sezonu dysproporcja rozegranych spotkań w PlusLidze była różna, momentami bardzo duża. Na koniec 2019 roku sytuacja trochę się wyrównała, choć i tak część drużyn ma rozegrane trochę więcej, bądź trochę mniej spotkań. Ci co zagrali najwięcej mają na koncie po 14 meczów, ci co zagrali najmniej, mają za sobą 12 rozegranych starć. Ma to z pewnością przełożenie na statystyki indywidualne, które prezentujemy poniżej.

Rozpocznijmy od rankingu najczęściej punktujących. W nim, co ciekawe, najwyżej plasuje się Toncek Stern, atakujący BKS-u Visły Bydgoszcz – ekipy, która zamyka tabelę PlusLigi. Niespełna 25-letni Słoweniec do tej pory zdobył 260 punktów, o dziesięć wyprzedzając Bartosza Filipiaka – atakującego Trefla Gdańsk. Trochę większą stratę do lidera ma Jan Hadrava z Indykpolu AZS Olsztyn, który wywalczył do tej pory 222 punkty. Co ważne, każda z drużyn tych zawodników rozegrała po 13 spotkań. Oznacza to, że Toncek Stern ma wyśmienitą średnią punktów zdobytych na mecz – 20. Czwarty w zestawieniu jest Jakub Ziobrowski, który do Hadravy traci tylko dwa punkty, a następny Jakub Jarosz. Czołówka, a dokładniej liderzy tabeli PlusLigi – Verva Warszawa, swojego przedstawiciela – Bartosza Kwolka mają dopiero na szóstym miejscu z 211 punktami na koncie. Za nim w pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze kolejno: Karol Butryn, ex aequo na ósmym miejscu Wojciech Żaliński i Nicolas Szerszeń oraz Rafał Szymura. Warto odnotować, że trzy ostatnie miejsca w pierwszej dziesiątce należą do przyjmujących.Ranking punktujących ma ogromne odwzorowanie w rankingu atakujących, choć nie wszystko jest w nim takie samo. W nim pierwsza dwójka jest taka sama. Pierwsze miejsce należy do Tonceka Sterna (226 punktów), a drugi jest Bartosz Filipiak (207 skutecznych ataków). Trzecia lokata należy tym razem do Jakuba Ziobrowskiego (187 punktów), trzy punkt mniej ma natomiast Jakub Jarosz. Za nimi plasuje się Jan Hadrava (183 punkty). Niezmiennie szósta lokata należy do Bartosza Kwolka (181 punktów), którego goni Rafał Szymura (176 punktów). Ósmy jest Karol Butryn (174 skutecznych ataków), natomiast za niego z dwoma punktami mniej wskoczył do dziesiątki przyjmujący Cuprum Lubin, Bartłomiej Lipiński. Zamyka ją Wojciech Żaliński ze 170 punktami na koncie.

Zupełnie inaczej prezentuje się zestawienie siatkarzy, którzy najczęściej punktują blokiem. W pierwszej trójce ponownie próżno szukać zawodników z czołówki ligi, a co najciekawsze pierwsze i trzecie miejsce należą do siatkarzy BKS-u Visła Bydgoszcz. 35 punktów zdobytych tym elementem dało pierwszą lokatę Januszowi Gałązce, drugi z punktem mniej jest siatkarz akademików z Olsztyna – Seyed Mohammad Mousavi, a trzeci Tomasz Kalembka, który blokiem uzbierał do tej pory 31 punktów. Kolejne miejsce należy do Jana Nowakowskiego z GKS-u Katowice (28 punktów), a kolejne lokaty to już dwaj siatkarze czołowych ekip PlusLigi – Piotr Nowakowski z Very Warszawa i Karol Kłos z PGE Skry Bełchatów, a także Bartosz Filipiak z Trefla. Cała trójka ma na koncie po 27 punktujących bloków, a Filipiak po raz kolejny występuje w czołowej dziesiątce indywidualnych rankingów. Punkt mniej mają na koncie Andreas Takvam i Łukasz Rudzewicz – obaj ze Ślepska Suwałki, a pierwszą dziesiątkę w tym zestawieniu zamyka Jakub Ziobrowski (25 punktów).

Wśród przyjmujących prym wiedzie Julien Lyneel. Zawodnik Jastrzębskiego Węgla do tej pory przyjmował ze średnią skutecznością 64,71%. Na drugim miejscu plasuje się libero Cerrad Czarnych Radom, Michał Ruciak (63,82%), a trzeci jest Bartosz Mariański z Asseco Resovii Rzeszów, który przyjmował ze skutecznością 62,90%. Kolejne dwa miejsca również należą do libero – czwarty jest Jakub Popiwczak z Jastrzębskiego Węgla (62,39%) oraz Michał Potera z MKS-u Będzin (61,40%). Jastrzębska drużyna ma swojego przedstawiciela także na szóstej pozycji, a znalazł się na niej Tomasz Fornal ze skutecznością przyjęcia na poziomie 60,87%. Siódma i ósma lokata przypadła w udziale siatkarzom ZAKSY Kędzierzyn-Koźle i Vervy Warszawa. Zajmują je kolejno Kevin Tillie (60,58%) i Kamil Semeniuk (58,72%). Dziewiąty jest Robbert Andringa z olsztyńskiego AZS-u (57,31%), a pierwszą dziesiątkę zamyka Bartosz Kwolek, ze skutecznością na poziomie 56,69%.

Dwóch zawodników zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu najczęściej punktujących zagrywką. Po 23 punkty tym elementem zdobyli Nicolas Szerszeń z Ślepska Suwałki oraz Jurij Gladyr z Jastrzębskiego Węgla. Punkt mniej serwisem zdobył Karol Butryn, a za nim na czwartym miejscu znalazł się Mateusz Malinowski z dwudziestoma asami serwisowymi na koncie. Jednego mniej zaliczył Jakub Jarosz, a dwa Bartosz Kwolek. Po 17 punktów tym elementem zdobyli Miguel Tavares Rodrigues i Lukas Kampa, a najlepszą dziesiątkę zamykają Alen Pajenk i Bartosz Filipiak (obaj po 16 punktów).

Jak widać po indywidualnych rankingach w PlusLidze, nie grają indywidualności i te zestawienia nie przenoszą się na wyniki całych zespołów.

Zobacz również:
Rankingi indywidualne Ligi Siatkówki Kobiet

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved