Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Rafał Szternel: Te dziewczyny stać na wszystko

Rafał Szternel: Te dziewczyny stać na wszystko

– Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się dopiero w połowie października, dlatego musimy ten sezon wydłużyć, grać i trenować tak intensywnie jak teraz musimy aż do września – mówi trener naszej młodzieżowej pary Jundziłł/Gierczyńska, która zakwalifikowała się do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. – Nie chcę zapeszać… Stać je na wszystko, to tylko kwestia woli – dodaje Rafał Szternel.

Twoje podopieczne, Patrycja Jundziłł i Julia Gierczyńska, zakwalifikowały się do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, które w październiku odbędą się w Buenos Aires. Jak wyglądał z twojej perspektywy turniej w Baden, w którym zajęliście piąte miejsce?

Rafał Szternel:Poziom na tym turnieju był bardzo wyrównany i każdy mógł tam wygrać, każdy mógł też przegrać. Ten przegranym mecz w ćwierćfinale wynikał bardziej z tego, że dziewczyny chyba poczuły zbyt dużą presję na sobie. Wiedziały, że zwycięstwo zapewni im już kwalifikację do Buenos Aires. Podeszły do tego meczu za bardzo spięte, nie potrafiły sobie poradzić z prostymi elementami. W dwóch kolejnych meczach, już wygranych, nie było z tym żadnego problemu.

Psychika, radzenie sobie z presją – w tak młodym wieku można nad tym pracować, czy trzeba poczekać, aż przyjdzie to z wiekiem?

Jedno i drugie. Można z tym pracować, trzeba pracować z psychologami, którzy w tej kwestii potrafią czasem zdziałać cuda, ale przede wszystkim to kwestia ogrania i zebranego doświadczenia. Dziewczyny w zeszłym sezonie przegrały już sporo spotkań i teraz to zebrane doświadczenie trochę procentuje i potrafią wygrać trudne spotkania.

W jaki sposób ten awans wpłynie na przygotowania i przebieg sezonu tej pary?

Na pewno umkną nam gdzieś wakacje. Po tych najważniejszych dla nas turniejach, czyli mistrzostwach Europy do lat 20 i mistrzostwach świata do lat 19, na pewno mogłyby dostać chwilkę przerwy. Teraz wiemy, że trzeba będzie tę przerwę skrócić do minimum i czas, który poświęcimy na przygotowania do tego turnieju, będzie dłuższy. Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się dopiero w połowie października, dlatego musimy ten sezon wydłużyć, grać i trenować tak intensywnie jak teraz musimy aż do września.

Na co stać tę parę w tym sezonie w imprezach mistrzowskich?

Nie chcę zapeszać… Stać je na wszystko, to tylko kwestia woli.

W turnieju Plaża Gotyku Gierczyńska i Jundziłł zajęły miejsca 5-6, przegrywając mecz o wejście do półfinału z parą Legieta/Wachowicz. Czego zabrakło w tym meczu?

Trochę naszej mocnej zagrywki. Zagraliśmy w tym elemencie za słabo i nie potrafiliśmy odrzucić rywalek za bardzo od siatki. Legieta i Wachowicz zagrały naprawdę dobry mecz, zagrały mocną zagrywką, odrzuciły nas od siatki i to był nasz problem, nie mogliśmy sobie poradzić z pierwszym atakiem i to zaważyło na wyniku meczu. Ale każda porażka czegoś uczy.

Obserwujesz siatkówkę plażową w Polsce i w Europie. Jak myślisz, kiedy te dziewczyny będą w stanie nawiązać walkę z najlepszymi i grać na takim poziomie jak choćby para Kołosińska/Kociołek? Ile czasu im jeszcze potrzeba?

Myślę, że takie dziewczyny, które wychodzą ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego, będą potrzebowały jeszcze przynajmniej czterech lat grania, by dojść na taki naprawdę wysoki poziom. Liczba przepracowanych godzin, zdobyte doświadczenie – wiem sam po sobie, że to wszystko przychodzi z wiekiem tak naprawdę. Panowania nad własnym ciałem, tak potrzebnego w siatkówce plażowej, trzeba się nauczyć. W siatkówce halowej łatwiej ukryć pewne niedoskonałości i braki, na piasku trzeba być naprawdę perfekcyjnym we wszystkim. Cztery, pięć lat to minimum, byśmy dopracowali się takich zawodniczek jak teraz mamy parę kadrową Kołosińska/Kociołek.