Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Radykalne odmłodzenie kadry siatkarek

Radykalne odmłodzenie kadry siatkarek

fot. FIVB

W ostatnich sezonach międzynarodowa pozycja reprezentacji Polski siatkarek bardzo się pogorszyła. Naszym zawodniczkom nie udało się awansować na igrzyska olimpijskie, przez co w tym sezonie drużyna narodowa przechodzi sporą przemianę. Trener Jacek Nawrocki zrezygnował z usług najbardziej ogranych zawodniczek, a powołał sporo nowych twarzy – młode, utalentowane siatkarki, które w przyszłości mają zawojować światowe parkiety.

Takiego wietrzenia żeńskiej reprezentacji Polski nie było nigdy wcześniej! Na pierwsze zgrupowanie kadry, które w poniedziałek rozpoczęło się w Szczyrku, nie przyjechało kilkanaście najlepszych polskich siatkarek, a średnia wieku powołanych kadrowiczek nieznacznie przekracza 22 lata! – Budujemy reprezentację praktycznie od fundamentów, wykorzystując fakt, że w tym roku nasz zespół nie będzie brał udziału w żadnej dużej imprezie. Skoro dziewczynom nie udało się awansować do igrzysk olimpijskich, uznaliśmy, że przyszedł czas na ciężką pracę u podstaw – mówi wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk, który odwiedził w Szczyrku kadrę. Zastał tam wiele młodziutkich zawodniczek, niektóre z nich dopiero w tym roku skończą 18 lat.

– To jest dobry rok na budowę nowej drużyny. Zaprosiłem na zgrupowanie aż 28 zawodniczek, bo z tego grona wybierzemy tak naprawdę dwie reprezentacje – jedną na Grand Prix, drugą na Ligę Europejską – tłumaczy Jacek Nawrocki. Powołania nie wysłał w tym roku do rzeszy doświadczonych siatkarek, które w poprzednich latach stanowiły o sile zespołu narodowego. Lista jest bardzo, bardzo długa – z nieobecnych gwiazd można by stworzyć jeszcze dwie drużyny. Tym bardziej, że z powodów zdrowotnych na zgrupowanie nie dojechały zaproszone przez selekcjonera siatkarki PGE Atomu Trefla Sopot Katarzyna Zaroślińska i Maja Tokarska.Tak głębokie zmiany wywołują spore kontrowersje. – Nie rozumiem takiej decyzji, bo od kogo te młodziutkie siatkarki mają się uczyć? Akceptuję odmładzanie kadry, ale trzon zespołu należało zachować, uzupełniając go kilkoma młodymi twarzami – argumentuje Andrzej Niemczyk, trener dwukrotnych mistrzyń Europy.

Kasprzyk przekonuje, że radykalne cięcia były konieczne. – Doświadczone zawodniczki kilka razy zawiodły, choćby w mistrzostwach Europy. Poza tym nie wszystkie miały odpowiednią motywację do ciężkiej pracy. A jeśli w grupie jednym zależy, a innym nie, to zespół zaczyna drążyć choroba i trzeba zastosować radykalne leczenie – mówi Kasprzyk.

Więcej przeczytasz w Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2016-05-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved