Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Radosław Panas: Nie będziemy machać szabelką

Radosław Panas: Nie będziemy machać szabelką

fot. archiwum

W nadchodzącym sezonie na pierwszoligowe parkiety wkroczy nowy zespół – Exact Systems Norwid Częstochowa. – Pierwsza liga jest poważnym wyzwaniem. Chcielibyśmy w pierwszym sezonie na dobre zadomowić się w lidze, takie mamy aspiracje. A co później, życie pokaże – powiedział o planach beniaminka podczas konferencji prasowej prezes klubu, Krzysztof Wachowiak.

Exact Systems Norwid Częstochowa to klub, który od kilku sezonów walczył na parkietach drugoligowych. Od rozgrywek 2016/2017 drużyna będzie reprezentować Częstochowę na zapleczu PlusLigi. – Chcieliśmy zrobić sportowy awans i w tym sezonie będziemy występować w pierwszej lidze. Powodów było kilka. Podstawowym był fakt, że nasz klub co roku opuszcza grupa bardzo zdolnych, młodych siatkarzy. Oni najczęściej wyjeżdżali z Częstochowy, bardzo często ich umiejętności nie były na poziomie PlusLigi, ale zbyt wysokie na drugą ligę, dlatego pracowali i trenowali gdzieś w Polsce. W ten sposób wychodzimy naprzeciw tym byłym zawodnikom, absolwentom naszej szkoły. Chcemy tutaj stworzyć im warunki do dalszego rozwoju – wyjaśnił prezes klubu, Krzysztof Wachowiak. – Chcemy tą pierwszą ligą, najbliższym sezonem i nie tylko przywracać najlepsze imię częstochowskiej siatkówce. W ostatnich latach różnie to wyglądało, różnie mówiło się o naszej lokalnej siatkówce. My chcemy wracać do dobrych tradycji, do korzeni – dodał.Do tej pory w zespole prowadzonym przez Radosława Panasa grali głównie uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida. Po awansie na zaplecze PlusLigi częstochowski klub zdecydował się na wzmocnienia. Do drużyny dołączyli bardziej doświadczeni gracze – Jakub Oczko, Michał Kaczyński oraz Adam Smolarczyk. – Naszą ideą było stworzenie zespołu na bazie wychowanków bądź ludzi związanych z Częstochową, takich jak Kuba Oczko, który nie jest wychowankiem Norwida, ale tutaj się osiedlił i wiele lat grał w Częstochowie. Udało nam się zakontraktować Michała Kaczyńskiego, który parę sezonów spędził już w PlusLidze, grał w lidze włoskiej oraz Adama Smolarczyka, który grał kilka lat w pierwszej lidze. To są filary drużyny, które w przyszłym roku mam nadzieję będą wiodącymi postaciami – wyjaśnił szkoleniowiec. – Nie zapominajmy o chłopakach, którzy grali w zeszłym roku. To też bardzo fajny zespół, bardzo fajni ludzie. Młodsi od wspomnianych, ale bardzo perspektywiczni. Między innymi dla nich postaraliśmy się o pierwszą ligę, żeby oni mogli tutaj dalej się rozwijać. Przygotowują się z nami również chłopcy z drugiej klasy liceum, ci najbardziej utalentowani. Tak właśnie chcielibyśmy tworzyć ten zespół, żeby doświadczeni gracze uczyli tych młodszych oraz żeby ci, którzy chodzą do liceum, widzieli, że ciężka praca przynosi efekty i jest dla nich miejsce w pierwszym zespole. Taki mieliśmy zamiar i tak to budujemy – podkreślił trener Radosław Panas.

Drużyna już przygotowuje się do debiutu w rozgrywkach I ligi. – Treningi do nowego sezonu rozpoczęliśmy pierwszego sierpnia, jesteśmy już w trzecim tygodniu przygotowań. Trenujemy na swoich obiektach, mamy bardzo fajną halę do własnej dyspozycji siłownia i odnowa biologiczna. Nie chciałem z zespołem nigdzie wyjeżdżać poza Częstochowę. Przez pierwszy miesiąc dużo czasu spędzamy na siłowni, więcej ciężarów niż piłek po to, by bez kontuzji i w dobrej kondycji przetrwać cały sezon, zrobić podbudowę. Z każdym następnym tygodniem będziemy więcej czasu poświęcać na taktykę – wyjaśnił Radosław Panas. Oprócz treningów drużyna planuje kilka meczów sparingowych oraz udział w turniejach, między innymi w Zawierciu. – We wrześniu mamy zaplanowane dwa turnieje, jesteśmy zaproszeni na zewnątrz. Myślimy również o tym, żeby zorganizować na tydzień przed rozpoczęciem ligi turniej u siebie, żeby już zachęcić ludzi do przychodzenia na Norwida. Jednak to wszystko jest dopiero w planach – powiedział o planach sparingowych trener.

Wciąż nie jest pewne, w jakiej hali częstochowski beniaminek będzie rozgrywał swoje mecze. Do tej pory Norwid grał w obiekcie należącym do liceum, jednak po awansie do pierwszej ligi zastanawiano się nad przejściem do Hali Polonia. – Od pewnego czasu prowadzimy rozmowy z kierownictwem Hali Polonia, dyrektorem MOSiR-u. Rozmowy są w toku, dziś nie ma ostatecznej odpowiedzi. Nie chcielibyśmy wejść w program innej dyscypliny. Wiemy, że w tej hali obecnie zadomowiona jest koszykówka, nie chcielibyśmy im przeszkadzać. Jednocześnie stawiamy pewne warunki i sobie, i kierownictwu hali. Samo granie bez możliwości trenowania byłoby graniem jak na wyjeździe. Tego nie chcemy robić – wyjaśnił Krzysztof Wachowiak.

Zarówno prezes, jak i trener Norwida Częstochowa liczą na jak najlepszy wynik beniaminka, skupiając się na realnych celach. – Jeżeli chodzi o plany sportowe, to pierwsza liga jest poważnym wyzwaniem. Chcielibyśmy w pierwszym sezonie na dobre zadomowić się w lidze, takie mamy aspiracje. A co później, życie pokaże. Sezon jest długi, występuje dwanaście zespołów, do tego dochodzą rozgrywki Pucharu Polski. Chcemy dobrze zadomowić się zarówno w jednych, jak i drugich rozgrywkach – powiedział prezes Wachowiak. – Jako zespół, beniaminek, chcielibyśmy przede wszystkim dobrze się zaprezentować. Myślę, że pierwsza ósemka to realna rzecz. Co dalej, to już pokaże czas i zweryfikuje boisko. Mamy swoje aspiracje, chcielibyśmy się jak najlepiej zaprezentować i ściągać jak największą liczbę kibiców na nasze mecze, a to związane jest z wynikami. Im lepsze wyniki, tym więcej kibiców – stwierdził Radosław Panas. – Nie będziemy machać szabelką i grozić najlepszym, że za rok będziemy grać w PlusLidze. Zespół bardzo fajnie się rozwijał, grając w drugiej lidze i to przyczyniło się do tego, że gramy teraz w pierwszej. Rok po roku będziemy szli do góry. Musimy poznać tę ligę, bo większość chłopaków tam nie grała, to są specyficzne rozgrywki. Zespoły są w całej Polsce, będzie bardzo dużo podróży i sporo meczów. Na dzień dobry chcemy pokazać się z dobrej strony i wypromować naszą markę – zakończył trener Panas.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, I liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-08-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved