Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > PWM K: Zwycięstwo siatkarek Brazylii na inaugurację

PWM K: Zwycięstwo siatkarek Brazylii na inaugurację

Do niezwykle ciekawego spotkania doszło na inaugurację Pucharu Wielkich Mistrzów siatkarek. W Tokio w pierwszym meczu zmierzyły się reprezentacje Rosji i Brazylii. Górą z tego starcia wyszły Canarinhes, które pokonały rywala 3:1 i od wygranej rozpoczęły turniej z udziałem sześciu reprezentacji narodowych.

Inauguracyjny mecz rozgrywanego w Tokio Pucharu Wielkich Mistrzów siatkarek pomiędzy reprezentacjami Brazylii i Rosji lepiej rozpoczęły siatkarki z Ameryki Południowej. Głównie dzięki dobrej grze Tandary Caixety szybko uzyskały przewagę, której nie oddały już do końca seta. Brazylijki pewnie wygrały tę partię do 17, czym wyraźnie zdenerwowały rosyjskiego szkoleniowca. Władimir Kuziutkin jeszcze przed końcem tej partii zdjął z boiska Janę Szczerban oraz Irinę Woronkową, które nie pojawiły się już na parkiecie do końca meczu. W ich miejsce na boisku znalazły się Tatiana Koszelewa i Natalia Gonczarowa i obraz gry rosyjskiego zespołu uległ zmianie w drugiej partii. Sborna nawiązała z rywalkami wyrównaną walkę, mecz mógł się w końcu podobać kibicom i przysporzył im więcej emocji. Drugi set został rozstrzygnięty w końcówce, w której lepsze okazały się Rosjanki, wygrywając 25:23 i tym samym wyrównując stan spotkania.

W trzecim secie niemal przez cały czas prowadził zespół rosyjski, który w pewnym momencie miał kilkupunktową, wydawało się, że bezpieczną przewagę. Pościg Brazylijek w końcówce był efektywny i ostatnia piłka należała do Canarinhes. Brazylijki wygrały 25:23 i ponownie objęły prowadzenie w spotkaniu. Czwarty set z pewnością nie przejdzie do historii siatkówki. Podopieczne trenera Jose Roberto Guimarãesa wyraźnie dominowały na boisku, a bezradne rywalki mogły się tylko przyglądać ich poczynaniom na parkiecie. Zdecydowana przewaga na siatce i w obronie, skuteczne ataki Tandary Caixety i Gabrieli Bragi Guimaraes, a także świetna gra w bloku Any Caroliny da Silvy oraz Any Beatriz Correi dały Brazylijkom zwycięstwo 25:12 i wygraną 3:1 w całym meczu.

Trzecia partia była kluczowa w tym spotkaniu – przyznał po meczu trener Ze Roberto. Byliśmy w trudnej sytuacji przy stanie 19:23, ale odrobiliśmy straty i byliśmy w stanie wygrać całego seta. Zarówno my, jak i Rosja mamy młode zawodniczki. Dla nas najważniejsze dziś, że te młode siatkarki mogły zdobyć kolejne doświadczenie – dodał brazylijski szkoleniowiec. – Wynik mówi wszystko, zdecydowała trzecia partia, gdybyśmy ją wygrali, mecz do końca mógłby być ciekawy – mówił Władimir Kuziutkin.Mamy sporo zawodniczek. To nie jest tak, że mam sześć siatkarek, muszę myśleć o wszystkich czternastu. Dlatego też te młode siatkarki będą grały, by zdobywać niezbędne doświadczenie – zakończył selekcjoner reprezentacji Rosji.

Rosja – Brazylia 1:3
(17:25, 25:23, 23:25, 12:25)

Rosja: Frołowa (10), Zariażko (9), Filisztinskaja (5), Ewdokimowa (1), Szczerban, Woronkowa, Kriuczkowa (libero) oraz Gonczarowa (16), Koszelewa (15), Jefimowa (5), Kosianienko, Trietiakowa i Parubec
Brazylia: Tandara (28), Gabriela (14), Ana Beatriz (14), Natalia (10), Carolina (8), Roberta (5), Gabriella (libero) oraz Rosamaria (1), Amanda (1), Mara i Monique