Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > PWM K: Zacięty bój dla Amerykanek

PWM K: Zacięty bój dla Amerykanek

fot. FIVB

W ostatnim sobotnim meczu Pucharu Wielkich Mistrzów Japonki zmierzyły się z Amerykankami. Reprezentantki USA potrzebowały aż pięciu setów, by pokonać gospodynie turnieju. Zwycięstwo dało siatkarkom z Ameryki Północnej drugie miejsce przed ostatnim dniem turnieju. W niedzielę Amerykanki zagrają z Brazylijkami, a Japonki zmierzą się z Chinkami.

Pojedynek dobrymi zagrywkami otworzyła Koyomi Tominaga (2:0). Od pierwszych piłek Japonki efektownie walczyły w obronie, co dawało im możliwość wyprowadzania kontrataków (5:1). Amerykanki nie potrafiły zatrzymać rywalek, a dystans rósł (8:3, 11:4). Dopiero z czasem akcje były coraz dłuższe i bardziej zacięte. Częściej punktowała Andrea Drews. Gdy różnica punktowa stopniała do dwóch oczek, grę przerwała Kumi Nakada (13:11). Zagrywka w siatkę Hill sprowadziła drużyny na drugi regulaminowy czas (14:16). Chociaż w dalszej części seta Amerykanki wciąż nie odpuszczały, to gospodynie turnieju prowadziły 20:16. Przy głośnym dopingu kibiców Azjatki utrzymywały się na prowadzeniu, a ostatecznie po błędzie Amerykanek wygrały do 22.Otwarcie drugiej partii było bardzo zacięte (4:5). Nie brakowało efektownych przedłużonych akcji. Sprytne zagranie Carli Lloyd dało sygnał do przerwy technicznej (8:6). Dobra postawa Risy Shinnabe pozwoliła Japonkom szybo doprowadzić do remisu. Równie łatwo Amerykanki na nowo odskoczyły, dlatego o czas poprosiła japońska trener. Zacięta walka toczyła się w kolejnych akcjach. Podwójny amerykański blok sprowadził drużyny na drugi regulaminowy czas (16:13). Japonkom coraz trudniej było przebić się przez blok, ich gra w obronie była bardzo ofiarna (17:20). Skutecznie blok obijała Hill. Podwójny blok Amerykanek zakończył seta (25:21).

Od początku trzeciej odsłony trwała walka punkt za punkt. Po ataku obok bloku Mai Okumury drużyny zeszły na przerwę techniczną (8:6). Z akcji na akcję dystans stawał się coraz bardziej wyraźny. Amerykanki popełniały zbyt dużo błędów własnych, aby dotrzymać kroku przeciwniczkom. Nie do zatrzymania była Mami Uchiseto. W środkowej fazie seta Japonki dopadła niemoc. Gospodynie popełniały kolejne błędy, co dało prowadzenie ich rywalkom (14:15). Po długiej akcji, którą zakończyła Uchiseto, nastąpiła przerwa techniczna (16:15). Po czasie rozgorzała walka punkt za punkt. Chociaż Japonki odskakiwały na dwa punkty, Amerykanki szybko niwelowały straty i odwracały wynik. Żadna z drużyn nie odpuszczała aż do ostatniej piłki. Japonki przy stanie 24:23 miały szanse na zakończenie seta na swoją korzyść, nie wykorzystały jej. Dopiero efektowna walka na przewagi wyłoniła zwyciężczynie. Blok na Jordan Larson dał ostatni punkt reprezentacji Japonii.

W czwartej partii trwała zacięta gra, w której minimalne prowadzenie utrzymywały Japonki (8:6). Szybko po przerwie technicznej to Amerykanki doszły do głosu, dlatego reagować musiała trener gospodyń (8:11). Jednak dopiero atak Kyomi Tominagi z sytuacyjnej piłki przerwał efektowną serię (9:14). Yurie Nabeya starała się poderwać swoje koleżanki do walki, ale wciąż to Amerykanki kontrolowały przebieg gry (14:20). Dopiero w końcówce przyjezdne straciły koncentrację, przez co gospodynie odrobiły kilka punktów. Japonki jednak nie zdołały odwrócić losów seta. Zbudowana wcześniej przewaga wystarczyła, by siatkarki z USA po ataku przez środek Lauren Gibbemeyer doprowadziły do tie-breaka.

Piątego seta lepiej rozpoczęły Japonki (2:0), Amerykanki zdołały jednak szybko odwrócić wynik (3:4). Dobrze zarówno w ataku, jak i w bloku funkcjonował środek drużyny z USA, zmiana stron nastąpiła po zagraniu Gibbemeyer (8:6). W kolejnych akcjach dystans utrzymywał się. Chociaż Japonki starały się doprowadzić do remisu, to Amerykanki kontrolowały przebieg gry (13:10). Długa akcja zakończona przez Jordan Larson przypieczętowała zwycięstwo siatkarek z USA.

Japonia – USA 2:3
(25:22, 21:25, 28:26, 21:25, 12:15)

Składy zespołów:
Japonia: Uchiseto (17), Araki (13), Shinnabe (12), Tominaga  (7), Okumura (6), Ishii (4), Kobata (libero) oraz Nabeya (15), Shimamura (4), Nomoto (1), Sato, Hotikawa i Inoue (libero)
USA: Drews (22), Larson (18), Hill (17), Dixon (14), Gibbemeyer (14), Lloyd (7), Courtney (libero) oraz Bartsch-Hackley (1), Carlini i Wong-Orantes (libero)

Zobacz również:
Wyniki i tabela Pucharu Wielkich Mistrzów siatkarek

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-09-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved