Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Puchar Rosji: Zenit i Lokomotiw w finale

Puchar Rosji: Zenit i Lokomotiw w finale

W półfinałowych starciach Pucharu Rosji emocji nie brakowało, a o zwycięstwie w poszczególnych setach często decydowały dopiero zacięte końcówki. W wielkim finale po raz trzeci z rzędu zagra Zenit Kazań, który 3:0 pokonał Dinamo Moskwa. W drugiej parze półfinałowej Lokomotiw Nowosybirsk w czterech setach okazał się lepszy od Biełogorje Biełgorod.

Siatkarze Plamena Konstantinowa bardzo dobrze rozpoczęli starcie z Biełogorje Biełgorod (8:5), a swoją kilkupunktową przewagę utrzymywali do połowy seta. Wtedy w polu zagrywki pojawił się Dmitrij Muserski, który doprowadził do remisu, a gra się wyrównała. Obie drużyny bardzo długo walczyły o zwycięstwo w premierowej partii i ostatecznie w grze na przewagi lepsi okazali się zawodnicy z Nowosybirska (32:30). Również na początku kolejnej odsłony Lokomotiw wyszedł na prowadzenie (8:5), ale znów brązowym medalistom Superligi udało się doprowadzić do wyrównanej końcówki i po raz kolejny triumfowali w niej podopieczni trenera Konstantinowa (25:23). Trzypunktowy dystans wypracowany na początku trzeciej odsłony przez Lokomotiw został ponownie zaprzepaszczony i w kluczowym momencie seta Biełogorje włączyło piąty bieg, przedłużając losy spotkania (25:23). Dobrej gry ekipa z Biełgorodu nie kontynuowała w kolejnej partii i szybko miała do rywali 4 oczka straty, której tym razem nie udało im się odrobić. Końcówka należała już zdecydowanie do ekipy z Nowosybirska, która wynikiem 25:19 zakończyła całe spotkanie. Ciężar gry Lokomotiwu wzięli na siebie Nikołaj Pawłow oraz Siergiej Sawin, zdobywcy odpowiednio 25 i 27 oczek. Atakujący miał skuteczność na poziomie 54%, natomiast Sawin skończył aż 24 z 36 zbić. Dodatkowo gracze z Nowosybirska mieli 7 bloków i tyle samo asów serwisowych. Po 17 punktów w drużynie Biełogorje zapisali na swoim koncie Dmitrij Muserski oraz Maksim Żygałow.

Lokomotiw Nowosybirsk – Biełogorje Biełgorod 3:1
(32:30, 25:23, 23:25, 25:19)

Faworytem drugiego półfinału, a także całego Pucharu Rosji był Zenit Kazań. Obrońcy tytułu dobrze rozpoczęli pojedynek z Dinamem Moskwa (9:7), a następnie dzięki skuteczności Wilfredo Leona zapewnili sobie wysokie prowadzenie (15:9). Nie mieli problemów z utrzymaniem inicjatywy na boisku i premierową odsłonę zakończyli blokiem Artioma Wolwicza na Juriju Biereżce (25:18). Również początek drugiego seta przebiegał zgodnie z planem podopiecznych Władimira Alekny (8:5), ale świetna postawa w boku graczy ze stolicy Rosji szybko zmieniła obraz gry (12:11). Nie obyło się bez kontrowersyjnych decyzji sędziowskich, a w końcówce seta swoją szansę zaprzepaścili zawodnicy Jurija Mariczewa, którzy mieli kilka piłek setowych. Doświadczenie stało jednak po stronie Zenitu, który skuteczną kontrą w wykonaniu Maksima Michajłowa zakończył i tę odsłonę (30:28). W kolejnej partii mistrzowie Rosji ponownie wypracowali sobie dość wyraźne prowadzenie (13:10), jednak Biereżko zrehabilitował się za wcześniejsze nieudane ataki i swoimi akcjami doprowadził do remisu (15:15). Gra znów toczyła się punkt za punkt, jednak po raz kolejny końcówkę rozstrzygnęli na swoją korzyść obrońcy Pucharu Rosji (25:23). W drużynie z Kazania prym wiedli przyjmujący. Zarówno Wilfredo Leon, jak i Matthew Anderson zapisali na swoim koncie po 18 oczek, natomiast liderem Dinama Moskwa był Konstatin Bakun, który zakończył pojedynek z 19 punktami.

Dinamo Moskwa – Zenit Kazań 0:3
(18:25, 28:30, 23:25)