Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Akademiczki z Gliwic zagrają w kolejnej rundzie

PP: Akademiczki z Gliwic zagrają w kolejnej rundzie

Po trudnym początku rozgrywek na szczeblu I ligi zawodniczki AZS-u Politechniki Śląskiej Gliwice odniosły pierwsze zwycięstwo w sezonie 2015/2016. Co prawda podopieczne trenera Krzysztofa Czapli wciąż nie wygrały w lidze, jednak wygrana 3:1 w Pucharze Polski przeciwko SMS-owi PZPS Szczyrk może napawać optymizmem i być dobrym prognostykiem przed weekendowym pojedynkiem na zapleczu ekstraklasy.

Początek premierowej partii w wykonaniu gospodyń był bardzo udany. Spokojne przyjęcie oraz solidne ataki Patrycji Drożdzińskiej umożliwiły gliwiczankom zbudowanie najpierw trzy-, a potem nawet sześciopunktowej przewagi (7:4, 11:5). Trener SMS-u Wiesław Popik starał się przeciwdziałać dobrej grze akademiczek i w dosyć krótkim odstępie czasu poprosił o dwie przerwy. Jego trenerskie manewry nie dały jednak spodziewanego efektu – po ataku z krótkiej Karoliny Sowisz na tablicy wyników pojawił się rezultat 16:8. W decydującej fazie seta potencjał w zagrywce zaprezentowała Oliwia Michalak, dzięki której SMS nieco odrobił straty, jednak przewaga wypracowana przez AZS była zbyt wysoka, by uczennicom udało się powalczyć o wygraną w tym secie (25:20).

Druga odsłona była zdecydowanie inna od premierowej. Przede wszystkim to zawodniczki ze Szczyrku lepiej rozpoczęły i wypracowały sobie trzy oczka przewagi (8:5). Gliwiczanki szybko wzięły się za odrabianie strat i zminimalizowały różnicę do jednego oczka, jednak taki stan nie trwał długo. Ostra i bardzo agresywna zagrywka SMS-u była kluczowym elementem w tej odsłonie – to dzięki niej uczennice wygrywały nawet 19:15. Trener Krzysztof Czapla próbował dokonywać korekt w składzie i prosił o czasy, jednak przyjezdne złapały wiatr w żagle i nie dały sobie odebrać wygranej (25:21).

Początek seta numer trzy był idealnym podsumowaniem kobiecego volleya, bowiem sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Początkowo trzy oczka z rzędu zdobyły gliwiczanki, by następnie umożliwić przeprowadzenie punktowej serii zawodniczkom trenera Popika. Obraz gry zmienił się dopiero w połowie seta, kiedy to pierwsze skrzypce w gliwickiej ekipie grała Sandra Szychowska. Skrzydłowa dobrze dogrywała piłkę do siatki, a także mądrze atakowała i zdobywała kolejne oczka dla AZS-u (17:10). W końcówce Natalia Murek i jej koleżanki kompletnie się pogubiły i pierwszej piłki setowej broniły już przy wyniku 14:24. Co prawda udało im się jeszcze ugrać trzy oczka w serii, jednak to AZS triumfował 25:17.

Seta numer cztery mocnym akcentem rozpoczęły gliwiczanki – ekipa przyjezdnych nie potrafiła znaleźć sposobu na dobrze dysponowaną Barbarę Susek, która raz po raz kierowała piłkę w boisko (8:3). Dobre rozegrania Anny Wrzeszcz oraz błędy SMS-u szybko doprowadziły do jeszcze większego rozstrzelenia się wyniku (17:10) i w tym momencie praktycznie pewne było, iż gliwiczanki tego spotkania nie przegrają. W końcówce uczennice SMS-u jeszcze trochę poprawiły swój dorobek, ale nie uchroniły się od porażki do 17.

Wraz z dziewczynami cieszymy się, że wygrałyśmy ten mecz. Tym bardziej cieszy nas wynik 3:1, iż był to dla nas obowiązek wygrać to spotkanie. Dziewczyny z SMS-u są nieobliczalne, dysponują dobrą zagrywką, są wysokie i skoczne, co sprzyja ich dobrej grze, stąd nie wolno ich lekceważyć. Ich minusem jest brak doświadczenia i młodość, co widoczne jest w braku ogrania. Nie wyobrażałyśmy sobie nie awansować do kolejnej rundy. Co do naszej dyspozycji – cieszy postawa w ataku i obronie. Napawa nas to optymizmem przed sobotnim meczem ligowym – przyznała libero AZS-u, Marta Szajer.

KŚ AZS Pol. Śl. Gliwice – SMS Szczyrk 3:1
(25:20, 21:25, 25:17, 25:17)

AZS Pol. Śl.: Filip, Szychowska, Susek, Pietrek, Sowisz, Drożdzińska, Szajer (libero) oraz Wrzeszcz, Ząbek, Jurkojć, Bakuła, Sikora, Gajewska i Pyzdrowska
SMS: Michalak, Nowicka, Adrianna Muszyńska, Aleksandra Muszyńska, Murek, Świrad, Żurawska (libero) oraz Lipska, Stenzel, Michalewicz, Różyńska i Bartkowska