Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Puchar Panamerykański: Sukces Dominikany

Puchar Panamerykański: Sukces Dominikany

W miniony weekend w Santo Domingo reprezentacja Dominikany sięgnęła po czwarte w historii zwycięstwo w Pucharze Panamerykańskim. W finale gospodynie turnieju po tie-breaku pokonały Portoryko, które po raz pierwszy w historii zagrało w meczu finałowym.

Mimo że w historii najwięcej sukcesów na koncie w Pucharze Panamerykańskim mają Amerykanki, to w tym roku koncentrują się one na igrzyskach olimpijskich. W minionym tygodniu ich pierwsza reprezentacja z dobrym skutkiem walczyła w World Grand Prix, a rezerwy dotarły do półfinału Pucharu Panamerykańskiego. W tym etapie turnieju znalazły się też Dominikanki, Portorykanki i Kubanki. W pierwszym starciu półfinałowym gospodynie turnieju zaskakująco łatwo uporały się z Kubankami, lekcję siatkówki dając im przede wszystkim w pierwszym secie. Do sukcesu poprowadziły je Gina Mambru i Bethania de la Cruz, które łącznie zdobyły 34 oczka. W drugim półfinale trwała nieco bardziej wyrównana walka, ale drugi garnitur siatkarek z USA zdołał ugrać tylko seta Portorykankom, w których szeregach prym wiodła Karina Ocasio, zdobywczyni 25 punktów. Tym samym dla Portorykanek był to największy sukces, bowiem wcześniej nigdy nie awansowały do finału tych rozgrywek. Po brązowe medale sięgnęły jedynie w 2009 i 2014 roku.Starcie finałowe było pasjonującym widowiskiem, które rozstrzygnęło się dopiero w tie-breaku. W nim bezkonkurencyjne okazały się Dominikanki, w których szeregach pierwsze skrzypce grały Bethania de la Cruz oraz Brayelin Martinez, które zdobyły odpowiednio 24 i 30 oczek. Po drugiej stronie siatki jedynie Enright próbowała dotrzymać im kroku, ale zgromadziła na koncie zaledwie 19 oczek. Była to już czwarta wygrana w tych rozgrywkach podopiecznych trenera Kwieka. Wcześniej na najwyższym stopniu podium stawały w 2008, 2010, a także 2014 roku.

Jest to dla nas fantastyczne zwycięstwo przed własną publicznością – powiedziała De la Cruz.Potrzebowaliśmy ogromnej koncentracji, kiedy nasze zagrywki, bloki i kontry były decydujące – dodała. W podobnym tonie wypowiadał się szkoleniowiec zwycięskiego zespołu. – To było to, czego można było oczekiwać od meczu finałowego, w którym zagrały dwa wyrównane zespoły. Prawdopodobnie nie była to czysta gra techniczna, ale prawdziwa walka i postawa obronna Castillo okazała się dla nas kluczowa – podsumował Marcos Kwiek.

Półfinały:
Kuba – Dominikana 0:3
(11:25, 22:25, 21:25)
Portoryko – USA 3:1
(25:20, 21:25, 25:17, 25:20)

Finał:
Dominikana – Portoryko 3:2
(23:25, 25:19, 20:25, 25:21, 15:6)

źródło: inf. własna, norceca.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka światowa, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-07-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved