Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV M: Berlińczycy minimalnie lepsi w pierwszym meczu finałowym

Puchar CEV M: Berlińczycy minimalnie lepsi w pierwszym meczu finałowym

We wtorek rozegrano pierwszy mecz finałowy Pucharu CEV mężczyzn. Po pięciosetowej walce lepsi okazali się siatkarze Berlin Recycling Volleys, którzy pokonali 3:2 Gazprom-Jugrę Surgut. W sobotę rewanż w Surgucie, w którym siatkarze rosyjskiego zespołu nie stoją wcale na przegranej pozycji.

Niemal 6 tysięcy widzów stawiło się na pierwszym meczu finałowym Pucharu CEV w berlińskiej Max-Schmeling-Halle. Początek jednak należał do zespołu gości, którzy na pierwszej przerwie technicznej prowadzili już 8:3. Berlińczycy szybko jednak rzucili się do odrabiania strat, głównie dzięki skutecznemu w ataku Paulowi Lotmanowi. Gospodarze zmniejszyli straty do jednego punktu, a na drugiej przerwie technicznej przegrywali 14:16. Znów jednak dał o sobie znać Lotman i ze stanu 16:19 niemiecki zespół wyszedł na prowadzenie 21:20. W końcówce Gazprom miał dwie piłki meczowe (24:22), jednak set rozstrzygnął się w końcówce. W walce na przewagi lepsi okazali się siatkarze z Berlina, których do walki poprowadził Paul Carroll i po wygranej 28:26 objęli prowadzenie w meczu.

Podrażnieni porażką siatkarze rosyjskiej drużyny doskonale rozpoczęli drugą partię i ani na chwilę nie dali w niej dojść do głosu gospodarzom. Ich przewaga w ataku była ogromna, na drugiej przerwie technicznej prowadzili już 16:8, a po chwili 21:12. Nic więc dziwnego, że wysoko wygrali tego seta do 16, wyrównując stan spotkania. Po wyrównanym początku trzeciej partii tym razem berlińczycy zdominowali grę. Dzięki bardzo dobremu rozegraniu Tsimafeia Zhukouskiego gospodarze wypracowali sobie kilkupunktową przewagę, którą powiększali do końca, ostatecznie wygrywając do 17 i ponownie obejmując prowadzenie w meczu.

W czwartej partii goście grali już pod ogromną presją i to zespół niemiecki prowadził na pierwszej i drugiej przerwie technicznej dwoma punktami. Od stanu 17:15 to goście jednak przyspieszyli grę i ku zaskoczeniu miejscowych kibiców szybko wyszli na prowadzenie 21:19. Do końca seta Gazprom pozwolił miejscowym na zdobycie jeszcze tylko jednego punktu, doprowadzając tym samym do tie-breaka. W decydującej partii żaden z zespołów nie mógł wypracować sobie przewagi, wynik cały czas oscylował wokół remisu. Od stanu 7:7 berlińczycy niesieni głośnym dopingiem kibiców zdobyli trzy kolejne punkty i jak się okazało, był to przełomowy moment seta. Gospodarze nie oddali już przewagi do końca, wygrywając 15:11 i całe spotkanie 3:2.

Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy to spotkanie. Gdybyśmy ten mecz grali na początku sezonu, to pewnie w końcówce byśmy przegrali. Teraz jednak jesteśmy silniejsi i udało nam się przełamać trudne chwile – mówił po meczu włoski szkoleniowiec Berlin RV, Roberto Serniotti.Zrobiliśmy kilka poważnych błędów, ale mieliśmy szanse je naprawić. Walczyliśmy do końca, ale w sobotę będziemy musieli zagrać jeszcze lepiej – dodał kapitan niemieckiej drużyny, Robert Kromm.

Berlin Recycling Volleys – Gazprom-Jugra Surgut 3:2
(28:26, 16:25, 25:17, 20:25, 15:11)

Berlin RV: Kromm (17), Fischer (5), Le Goff (8), Lotman (15), Zhukouski (1), Carroll (23), Shoji (libero) oraz Kühner i Schött
Gazprom: Brdjović (3), Bakun (28), Jereszczenko (8), Apalikow (6), Safonow (18), Rodiczew (8), Andriejew (libero) oraz Kabeszow (libero), Zajcew, Askerow i Semyszew (1)