Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV K: Wygrana Developresu, ale Włoszki z awansem po „złotym secie”

Puchar CEV K: Wygrana Developresu, ale Włoszki z awansem po „złotym secie”

Siatkarki Developresu Rzeszów rozegrały świetne spotkanie rewanżowe przeciwko włoskiej drużynie Unet e-work Busto Arsizio w  rewanżu 1/8 finału Pucharu CEV. Podopieczne trenera Stephane’a Antigi pokonały rywalki 3:0, odrabiając tym samym straty z Włoch. O awansie do ćwierćfinału rozgrywek decydował więc „złoty set”. W nim rzeszowianki nie zdołały już utrzymać tempa gry, co skrzętnie wykorzystały rywalki i to one ostatecznie cieszył się z awansu do kolejnej rundy.

Pierwszą partię od prowadzenia 3:0 rozpoczęły rzeszowianki, dzięki udanym zagrywkom Natalii Valentin. Przewaga wzrosła do czterech punktów, gdy w aut zaatakowała Britt Herbots (10:6). Po tej sytuacji trener Stefano Lavarini poprosił o czas. Przerwa podziałała dobrze na Włoszki, które odrobiły niemal całą stratę po uderzeniu Karsty Lowe. Na zagrywce pojawiła się Zuzanna Efimienko-Młotkowska, która zaliczyła dwa punktowe serwisy z rzędu (17:13). Siatkarki Stephana Antigi były świetnie dysponowane w zagrywce – tym razem asa dołożyła Kamila Witkowska i mieliśmy 22:18. Po autowym ataku Włoszek mieliśmy piłkę setową dla rzeszowianek (24:18). Gospodynie potrzebowały trzech setboli do skończenia seta, jednak po błędzie w polu zagrywki przyjezdnych, pierwsza partia dobiegła końca.

W drugą odsłonę lepiej weszły Włoszki, które po najdłuższej wymianie tego meczu prowadziły 3:0. Pierwsze oczko dla drużyny z Rzeszowa zdobyła kapitan Jelena Blagojević (1:3). Straty zostały szybko odrobione z nawiązką, bo znów zadziałała zagrywka – trzeciego asa w tym meczu dołożyła Efimienko-Młotkowska (6:5). Sporo kontrowersji mieliśmy przy akcji na 7:7, gdy nieczysto piłkę odbiła libero przyjezdnych, ostatecznie sędzia nie zmienił decyzji pod presją kibiców. Ta sytuacja źle podziałała na Rysice, które po autowym ataku Alexandry Frantti przegrywały 7:9. Po tym incydencie trener Antiga postanowił poprosić o pierwszą przerwę w tym meczu. Na boisku nie brakowało walki, kolejna długa wymiana padła tym razem łupem gospodyń, która została skończona błędem Britt Herbots (11:12). Czujnością na siatce wykazała się Blagojević i po jej bloku mieliśmy remis 12:12. Źle do gry wprowadziła się Michaela Mlejnkova, która nie wykorzystała dwóch ataków z rzędu (13:15). W dalszej części seta gra się nieco bardziej wyrównała – w decydującą fazę setą z przewagą punktu weszły siatkarki z Busto Arsizio (19:20). Sytuacja szybko się zmieniła i po błędzie atakującej przyjezdnych zrobiło się 22:20. Drugą przerwę postanowił wykorzystać szkoleniowiec gości. Postacią numer jeden wśród gospodyń była amerykanka, która kończyła niemal wszystkie ataki (23:21). Tę pełną emocji partię zakończyła blokiem Efimienko-Młotkowska (25:23).

Trener Antiga zdecydował się dać drugą szansę Katarzynie Zaroślińskiej-Król, którą zmienił w połowie drugiego seta. Początek był wyrównany, gra toczyła się punkt za punkt. Jako pierwsze przewagę zyskały Włoszki, po udanym ataku Herbots (6:4). Straty zostały szybko odrobione po podwójnym bloku Kamili Witkowskiej i Frantti (6:6). Rzeszowianki wykorzystywały swój najmocniejszy atut, czyli zagrywkę – kolejne oczko na swoje konto zapisała Witkowska (10:9). Chwilę później zatrzymana została atakująca Busto Arsizio (13:11). Przy stanie 14:12 słabą grę swojej drużyny postanowił przerwać włoski szkoleniowiec. Podziałała ona skutecznie na zespół, który wyszedł na dwupunktowe prowadzenie po ataku Alessii Gennari (18:16). W końcówkę z podniesionymi głowami weszły Włoszki, które prowadziły 21:18. Ponownie zadziałał blok rzeszowskiej drużyny, po którym zrobiło się już 20:21. Rysice poszły za ciosem i doprowadziły do remisu, dzięki obiciu bloku przez Zaroślińską-Król (21:21). Niestety dla publiczności zgromadzonej na Podpromiu, w grze ich pupilek pojawił się przestój i o czas musiał poprosić francuski szkoleniowiec (21:23). Trener Antiga skutecznie zmotywował swoje siatkarki i przy zagrywce Jeleny Blagojević mieliśmy remis 23:23. Pierwszą piłkę setową miały jednak włoszki, które nie zdołały jej skończyć, gdyż świetnym atakiem popisała się Alexandra Frantti. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie i nagle to gospodynie miały setbola. Amerykańska przyjmująca w końcówce skradła show i po jej dwóch skutecznych atakach było pewne, że w Rzeszowie będziemy mieć złotego seta.

Decydującą partię udanie rozpoczęły przyjezdne (1:0). Po niesamowitej wymianie błąd popełniła Jelena Blagojević (1:2). Chwilę później mieliśmy kolejną kontrowersje w tym meczu – atakująca gości wyrzuciła piłkę w aut, jednak Włoszki domagały się bloku (3:3). W tej samej sytuacji żółtą kartką ukarany został trener Stefano Lavarini. Kapitan rzeszowianek wykorzystała nerwy u przeciwniczek i piękną zagrywką wyprowadziła drużynę na prowadzenie (4:3). Przy zmianie stron mieliśmy wynik 8:6 dla siatkarek z Włoch. Po błędzie dotknięcia siatki przez Rysice, zrobiło się już 9:6 i o czas poprosił trener Antiga. Niemoc przełamała Katarzyna Zaroślińska-Król, która atakiem po prostej zdobyła punkt (7:9). Wynik zaczął uciekać gospodyniom, które po uderzeniu z przechodzącej piłki Alessii Orro przegrywały 12:7. Chwilę później błąd popełniła amerykańska atakująca i o czas poprosił trener przyjezdnych (10:13). Bardzo ważną piłkę zmarnowała Blagojević, która wyrzuciła piłkę w aut. Podwójnym blokiem zakończyły mecz siatkarki z Arsizio i awansowały do kolejnej rundy.

Developres Rzeszów (POL) –  Unet e-work Busto Arsizio (ITA) 3:0
(25:20, 25:23, 27:25)
złoty set: 11:15

pierwszy mecz: 3:0 dla Unet e-work Busto Arsizio
awans: Unet e-work Busto Arsizio

Developres: Frantti (15), Witkowska (5), Blagojević (14), Efimienko-Młotkowska (15), Valentin (3), Zaroślińska-Król (9), Krzos (libero) oraz Mlejnkova (1)
Unet e-work: Washington (13), Herbots (11), Gennari (11), Orro (2), Lowe (18), Bonifacio (8), Leonardi (libero) oraz Bici, Villani (1) i Berti