Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV K: Galatasaray – Dinamo Krasnodar 3:2

Puchar CEV K: Galatasaray – Dinamo Krasnodar 3:2

W pierwszym meczu finałowym Pucharu CEV kobiet Galatasaray Stambuł po zaciętej walce pokonało w pięciu setach Dinamo Krasnodar, wygrywając w tie-breaku 15:13. Rewanżowe spotkanie w Krasnodarze już w najbliższą sobotę.

Dinamo Krasnodar to obrońca tytułu Pucharu CEV z poprzedniego sezonu, kiedy to rosyjski zespół w finałowym dwumeczu pokonał Atom Trefl Sopot. Tym razem zespół z Krasnodaru w finale znalazł się wraz z tureckim Galatasaray Stambuł. Co ciekawe Charlotte Leys w ubiegłym roku grała w barwach zespołu z Sopotu, a tym razem rywalizuje z Dinamem w finale Pucharu CEV jako zawodniczka Galatasaray.

Galatasaray rozpoczęło ten mecz od atomowych zagrywek, które całkowicie sparaliżowały zespół Dinama. Siatkarki gości nie były w stanie wyprowadzić skutecznych ataków, a jeśli im to się już udawało, to gospodynie świetnie spisywały się w obronie. Nic więc dziwnego, że przewaga Galatasaray rosła i na drugiej przerwie technicznej wynosiła już 10 punktów (16:6). Turecki zespół nie odpuścił już do końca i pierwszego seta wygrał wysoko do 14. W drugiej partii siatkarki rosyjskiego zespołu poprawiły przyjęcie i od razu rozpoczęły od prowadzenia 8:5. Trudno im jednak było zatrzymać szalejącą w ataku Nadię Centoni i na drugiej przerwie technicznej miały już tylko jeden punkt przewagi. W końcówce Dinamo jednak wyszło na prowadzenie 21:18 i przewagę utrzymało do końca, wygrywając do 22 i wyrównując stan spotkania.

Trzeci set to ponownie popis siatkarek Galatasaray, a zwłaszcza Nadii Centoni. Mocna zagrywka, dobre przyjęcie i skuteczne ataki spowodowały, że już na samym początku turecki zespół wypracował sobie ogromną przewagę (8:2), której nie oddał do końca. Po wygranej do 16 Galatasaray ponownie objął prowadzenie w meczu finałowym. Po kolejnej wysokiej porażce Dinamo znów próbowało odrobić straty w kolejnej partii. Po wyrównanym początku siatkarki z Rosji uzyskały przewagę i na drugiej przerwie prowadziły już trzema punktami. Punkty zdobywały Natalia Małych i Anastazja Szliachowaja i Dinamo wyrównało ponownie stan meczu, wygrywając do 21. O zwycięstwie miał więc zadecydować tie-break, którego lepiej rozpoczęło Dinamo. Dwupunktową przewagę zespół gości utrzymał do stanu 8:10, potem jednak końcówka należała do gospodyń. Galatasaray wygrało 15:13 i z zaliczką zwycięstwa w pierwszym meczu pojedzie do Krasnodaru. W sobotę każda wygrana da tytuł zespołowi ze Stambułu, w przypadku wygranej Dinama 3:2 rozegrany zostanie „złoty set”. Jeśli Dinamo wygra 3:1 lub 3:0, zgarnie Puchar CEV po raz drugi z rzędu.

Galatasaray Stambuł – Dinamo Krasnodar 3:2
(25:14, 22:25, 25:16, 21:25, 15:13)

Galatasaray: Jackson (12), Leys (9), Kalac (16), Onal (10), Alikaya (4), Centoni (30), Guneyligil (libero) oraz Germen (1), Dumanoglu i Aydinlar
Dinamo: Mariuchnicz (14), Szaszkowa (11), Filisztinskaja (8), Pasynkowa (4), Małych (16), Szliachowaja (14), Kriuczkowa (libero) oraz Tałyszewa, Bibina (libero), Chodunowa (4) i Surcewa