Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV K: Eczacibasi Stambuł i Minczanka Mińsk w finale

Puchar CEV K: Eczacibasi Stambuł i Minczanka Mińsk w finale

Pewny awans do finału Pucharu CEV siatkarek zapewnił sobie zespół Eczacibasi Stambuł, który po raz drugi bez straty seta wygrał z Palmbergiem Schwerin. Sporo emocji było w Mińsku, gdzie Allianz Stuttgart pokonał Minczankę 3:2, doprowadzając tym samym do złotego seta. W decydującej partii lepszy jednak okazał się zespół białoruski i to on zagra w finale.

Po wygranej 3:0 w Schwerinie Eczacibasi Stambuł było zdecydowanym faworytem do awansu do finału Pucharu CEV siatkarek przed meczem rewanżowym. Podopieczne trenera Marco Motty wywiązały się z tej roli wyśmienicie, po raz drugi pokonując niemiecki zespół bez straty seta. W każdej z trzech partii Eczacibasi szybko uzyskiwało przewagę i na drugiej przerwie technicznej miało już 4-5 punktów więcej. Ostatecznie turecki zespół wygrywał do 18, 19 i 20 i zapewnił sobie miejsce w finale. Po wygranym drugim secie, gdy kwestia awansu była już pewna, trener Motta zdjął z boiska liderkę zespołu, Tijanę Bosković, pozwalając jej odpocząć.

15 punktów w tym meczu dla gospodyń zdobyła Meliha Ismailoglu, o trzy punkty mniej na koncie miała Rachel Adams. W zespole gości 10 punktów zdobyła Louisa Lippmann. Turecki zespół miał olbrzymią przewagę zarówno w ataku, jak i w bloku (10-2), co przyczyniło się do pewnej wygranej. – Bardzo cieszymy się z wygranej 3:0, to dla naszego zespołu doskonały wynik. Mam nadzieję na dobre wyniki również w obu meczach finałowych i wierzę, że zdobędziemy to trofeum – mówił po meczu libero Eczacibasi, Simge Sebnem Akoz.

Eczacibasi Stambuł – SSC Palmberg Schwerin 3:0
(25:18, 25:19, 25:20)

pierwszy mecz: 3:0 dla Eczacibasi
awans: Eczacibasi Stambuł

Eczacibasi: Ismailoglu (15), Bosković (9), Adams (12), Kilicli (1), Larson (9), Ognjenović (3), Sebnem Akoz (libero) oraz Arici (1), Baladin (5), Yilmaz (2) i Domac
Palmberg: Szakmary (8), Lippmann (10), Geerties (7), Hanke (1), Dumancic (4), Barfield (4), Carocci (libero) oraz Bettendorf (1), Alanko, Lohmann, Oluic (3) i Schoelzel

O wiele więcej emocji było w Mińsku, gdzie Minczanka podejmowała Allianz Stuttgart. W pierwszym meczu w Niemczech górą po tie-breaku był zespół białoruski, ale we własnej hali nie poszło mu łatwo. Pierwsze dwa sety zdominował bowiem zespół gości, głównie dzięki skutecznemu trio – Mallory McCage (18 pkt.), Nika Daalderop (18 pkt.) i Paige Tapp (16 pkt.) oraz Deborah Van Daelen (16 pkt.). Siatkarkom Minczanki w oczy zajrzało widmo porażki i odpadnięcia z Pucharu CEV, wzięły się więc ostro do pracy w secie trzecim, ale mając sześciopunktową przewagę, roztrwoniły ją w końcówce. Ostatecznie jednak wygrały tego seta 25:23, podobnie jak i czwartą partię, doprowadzając do tie-breaka. W nim zacięta walka trwała do stanu 12:11 dla gospodyń. Potem cztery punkty z rzędu zdobyły podopieczne greckiego szkoleniowca Ioannisa Athanasopoulosa i to one wygrały całe spotkanie 3:2, rewanżując się tym samym Minczance za porażkę we własnej hali.

O awansie do finału miał więc zadecydować złoty set, rozgrywany do 15 punktów. W nim białoruski siatkarki okazały się jednak lepsze, podnosząc się po porażce i wygrywając decydującą partię 15:8. Duża w tym zasługa Katsiaryny Sakolczuk, która zdobyła w całym spotkaniu 18 punktów, o dwa mniej miała na swoim koncie Hanna Hryszkiewicz. Mecz finałowe odbędą się 3 kwietnia w Mińsku i 10 kwietnia w Stambule.

Minczanka Mińsk – Allians MTV Stuttgart 2:3
(19:25, 20:25, 25:23, 25:23, 12:15)

pierwszy mecz: 3:2 dla Minczanki
złoty set: 15:8 dla Minczanki
awans: Minczanka Mińsk

Minczanka: Palczewskaja (3), Władyka (9), Sakolczuk (18), Kawalczuk (12), Hryszkiewicz (16), Barysewicz (14), Fedarynczuk (libero) oraz Stoliar (1), Kananowicz i Smirnowa (1)
Allianz: Stoltenborg (7), McCage (18), Daalderop (17), Van Daelen (16), Mlejnkova (9), Tapp (16), Pusic (libero) oraz Perović, Tomazela (1), Sandor (3) i Kastner