Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV K: Dynamo Krasnodar bliżej finału

Puchar CEV K: Dynamo Krasnodar bliżej finału

W pierwszym półfinale Pucharu CEV kobiet zwycięstwo w trzech setach odniosły siatkarki Dynama Krasnodar. Ich rywalkom, zawodniczkom Azeryolu Baku, nie można było jednak odmówić sportowej ambicji – w pierwszym i trzecim rozdaniu walczyły z przeciwniczkami jak równe z równym, tylko w drugim dając się wyraźnie zdominować zespołowi z drugiej strony boiska (przegrały w nim 15:25).

Pierwszy set półfinałowego boju Pucharu CEV kobiet przez większość czasu przebiegał po myśli zawodniczek z Baku. Już na pierwszej przerwie technicznej Edinie Dobi i spółce udało się wypracować dwupunktowe prowadzenie, będące dobrą zaliczką przed kolejnymi fazami tego rozdania. Widać było, że Azerki przede wszystkim o wiele pewniej prezentują się w przyjęciu i obronie, bowiem właśnie dzięki wytrwałości w tych dwóch elementach budowały swoją siłę w tym akcie walki (16:13). Kiedy wydawało się, że spokojnie zmierzają w stronę finalnego zwycięstwa (21:17), niemające nic do stracenia siatkarki Dynama postawiły na mocny serwis, przez co ich rywalkom trudniej było wyprowadzić atak i ich skuteczność w ofensywie spadła. Ogniwa z Krasnodaru nie tylko odrobiły starty, ale także przegoniły oponentki, wygrywając 25:22.

Azerki, podłamane zwycięstwem, które na mecie wymknęło się z rąk, od początku kolejnego rozdania miały duże problemy, żeby dorównać liderującym po pierwszym secie przeciwniczkom (1:8). Ich całkowita bezradność w ofensywie, brak liderki (mimo tego, że Aleksandr Czerwiakow wpuścił na boisko Stephanie Niemer i Elizabeth Richey) przyczyniły się do tego, że kryzys po ich stronie rósł z minuty na minutę (7:16). Niezwykle skuteczna Natalia Małych nie zwalniała tempa, utrzymując wysoką efektywność (53 procent, dwa bloki) i finalnie przechyliła szalę zwycięstwa na korzyść swojego zespołu (25:15).

Ostatnia odsłona boju była najbardziej wyrównana, choć wyłącznie w końcówce, bowiem to właśnie wtedy siatkarki Dynama Krasnodar utraciły nieco koncentracji i podwyższyły sobie poziom adrenaliny na własne życzenie. Wszystko rozpoczęło się od spokojnie budowanego prowadzenia (8:4, 16:11), które wydawało się być bezpiecznym dla liderek. Nic bardziej mylnego, bowiem w końcówce ogniwa Azeryolu Baku rzuciły się od nadrabiania punktowych zaległości, przesuwając ciężar odpowiedzialności za wynik na Katerinę Żidkową (17:21). W kryzysowej sytuacji szczęście sprzyjało jednak lepszym i to gospodynie zapisały zwycięstwo na swoim koncie (25:23).

Dynamo Krasnodar – Azeryol Baku 3:0
(25:22, 25:15, 25:23)

Dynamo: Mariuchnicz (6), Szaszkowa (11), Filisztinskaja (5), Pasynkowa (10), Małych (23), Szljachowaja (6), Kriuczkowa (libero) oraz Bibina (libero) i Tałyszewa
Azeryol: Apitz (3), Kanthong (6), Parchomenko (1), Stepaniuk (5), Żidkowa (14), Dobi (6), Karimowa J. (libero) oraz Niemer (4), Richey, Habibowa i Karimowa A.