Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ M: Polacy z kompletem punktów

PŚ M: Polacy z kompletem punktów

Reprezentacja Polski odniosła swoje drugie zwycięstwo w Pucharze Świata. W drugim dniu rywalizacji podopieczni Vitala Heynena pokonali gospodarzy – Japończyków i zdobyli komplet punktów. Biało-czerwoni jedynie w trzecim secie musieli uznać wyższość azjatyckiej kadry, ale już w czwartej części spotkania postawili kropkę nad i.

W mecz lepiej weszli biało-czerwoni, którzy po udanej kontrze Bartłomieja Lemańskiego odskoczyli od Japończyków na trzy oczka. Ich jednak do walki poderwał Yuji Nishida, który popisał się asem serwisowym. Po zbiciu Bartosza Kurka Polacy jeszcze prowadzili na pierwszym czasie technicznym, ale Azjaci poczynali sobie coraz śmielej, a po błędzie w ataku Bartosza Kwolka na świetlnej tablicy pojawił się remis. Dopiero przy zagrywce Marcina Janusza gospodarze zaczęli popełniać błędy, co dało trzypunktową nadwyżkę mistrzom świata. Nie utrzymali jej jednak długo, bo po bloku na Kurku Japończycy wrócili do gry. W końcówce dwoili się i troili, a Tatsuya Fukuzawa obronił pierwszą piłkę setową, ale ostatecznie premierowa odsłona padła łupem Polaków 25:23, a kropkę nad i postawiło w niej zbicie Rafała Szymury.

Drugiego seta lepiej zaczęli Azjaci, ale po błędzie w ataku Akichiro Yamauchiego biało-czerwoni wrócili do gry. Po dwóch asach serwisowych Kurka zaczęli przejmować inicjatywę na boisku. Rywale popełniali błędy na zagrywce, ale wciąż mieli tylko dwa oczka straty. Dopiero punktowe zagrywki Kwolka oraz Norberta Hubera podcięły skrzydła przeciwnikom. Podopieczni trenera Heynena zaczęli też punktować w bloku, a zbicia na środku Lemańskiego spowodowały, że mogli kontrolować sytuację na boisku. Azjaci próbowali ratować się blokiem, a w ataku pojedyncze akcje kończyli Nishida i Yamauchi, co nie wystarczyło gospodarzom, aby wrócili do gry. W końcówce ponownie zafunkcjonował polski blok, a błędy rywali dały pewne zwycięstwo mistrzom świata (25:17).

Trzeciego seta lepiej zaczęli Japończycy, którzy po udanym bloku oraz kontrze Yuki Ishikawy odskoczyli od biało-czerwonych na trzy oczka. po błędzie Kurka ich przewaga wzrosła do czterech punktów. Azjaci rozkręcali się z akcji na akcję, a po zbiciu Kentaro Takahasiego prowadzili już 11:6. Asy serwisowe Hubera i Szymury pozwoliły Polakom zniwelować część strat, ale wciąż w natarciu byli Japończycy, którzy utrzymywali niewielką przewagę. Rozkręcali się w obronie, a w ataku nie do zatrzymania był Nishida. Dołożyli także dwa oczka blokiem, a Polakom zdobywanie punktów przychodziło z coraz większym trudem. Sam Szymura niewiele mógł zdziałać. W końcówce gospodarze kontrolowali grę, a popsuta zagrywka Jakuba Kochanowskiego dała im zwycięstwo w tym secie 25:19.

Na początku czwartej odsłony po ataku Kwolka mistrzowie świata wysforowali się na dwupunktowe prowadzenie. As serwisowy Masahiro Sekity pozwolił na moment Azjatom wrócić do gry, ale dwa bloki dały Polakom przewagę na pierwszym czasie technicznym. Po nim w ataku przebudził się Artur Szalpuk, a dwie punktowe zagrywki Kurka pozwoliły biało-czerwonym spokojnie prowadzić grę. Dołożyli kolejne czapy, a dystans dzielący obie drużyny zwiększał się z akcji na akcję. Pojedyncze udane zagrania Japończyków nie pomogły im wrócić do gry. Po polskiej stronie przypomnieli o sobie Huber i Szalpuk, a kolejne bloki przybliżały mistrzów świata do sukcesu. Ostatecznie po zbiciu Kwolka triumfowali 25:17, odnosząc drugie zwycięstwo w turnieju.

Polska – Japonia 3:1
(25:23, 25:17, 19:25, 25:17)

Polska: Kurek (15), Huber (10), Kwolek (9), Lemański (8), Łukasik (3), Łomacz (2), Popiwczak (libero) oraz Szymura (9), Kaczmarek (1), Janusz, Szalpuk (6), Kochanowski (4) i Fornal
Japonia: Nishida (16), Ishikawa (15), Fukuzawa (13), Onodera (11), Yamauchi (2), Sekita (1), Yamamoto (libero) oraz Shimizu (1), Yanagida (1), Ri (4), Fuji i  Takano