Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ M: Amerykanie pokonali Polaków, dwa sety na przewagi

PŚ M: Amerykanie pokonali Polaków, dwa sety na przewagi

W trzeciej serii spotkań Pucharu Świata siatkarzy biało-czerwoni musieli uznać wyższość reprezentacji USA. Po dwóch dość łatwo przegranych setach trzecią odsłonę nasi siatkarze wygrali na przewagi, jednak w końcówce czwartego seta ponownie lepsi okazali się Amerykanie.  Polacy mając 6 punktów na koncie spadli na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Mecz lepiej rozpoczął się dla Polaków, którzy po błędzie w ataku Matthew Andersona odskoczyli od rywali na dwa oczka. Wprawdzie as serwisowy Maxwella Holta pozwolił im wrócić do gry, ale po punktowej zagrywce Mateusza Bieńka biało-czerwoni odbudowali sobie niewielką przewagę (8:6). W kolejnych minutach oba zespoły popełniały błędy na zagrywce, ale po udanej kontrze Garretta Muaguatutii Amerykanie wrócili do gry. Z kolei mocne zbicie Andersona pozwoliło im objąć minimalną przewagę na drugim czasie technicznym. Przy zagrywce Davida Smitha odskoczyli na trzy oczka. Polacy mieli coraz większe problemy w ataku, a sam Wilfredo Leon niewiele mógł zdziałać. Biało-czerwoni nie mogli zatrzymać w ataku Andersona, a do gry włączył się także Aaron Russell. W końcówce rywale kontrolowali boiskowe wydarzenia, a przy zagrywce Holta przypieczętowali zwycięstwo w premierowej odsłonie (25:19).

Tylko przez chwilę w drugiej partii trwała walka cios za cios. Po udanej kontrze Macieja Muzaja mistrzowie świata zaczęli przejmować inicjatywę na boisku. Dołożyli dwa bloki, a ich przewaga szybko urosła do pięciu oczek. zaczęli jednak popełniać błędy w ataku oraz w polu serwisowym, a Amerykanie rzucili się do odrabiania strat. W ataku niezawodny był Muaguatutia, a po bloku na Aleksandrze Śliwce na świetlnej tablicy pojawił się remis. W kolejnych akcjach Polacy zaczęli się gubić, a niedokładna gra w przyjęciu wiązała się z kłopotami w ataku. Sam Leon nie był w stanie dotrzymać kroku ekipie USA, która zaczęła zyskiwać prowadzenie. W końcówce Amerykanie dołożyli dwa bloki, a jeden udany atak Bartosza Kurka nie pomógł już biało-czerwony. Ostatecznie po błędzie w polu serwisowym Leona siatkarze ze Stanów Zjednoczonych triumfowali 25:20.

W trzecim secie Amerykanie poszli za ciosem. Szybko zatrzymali rywali blokiem, a po asie serwisowym Holta zbudowali sobie już trzypunktową nadwyżkę. Po błędzie w ataku biało-czerwoni przegrywali już 4:8, ale do walki poderwał ich Leon, a udane zagrania Bartosza Kwolka pozwoliły im wrócić do gry. Wyrównana batalia nie trwała jednak zbyt długo. Mistrzowie świata mylili się na zagrywce, a dobra gra na siatce Russella oraz punktowa zagrywka Holta sprawiły, że to ekipa z USA ponownie zaczęła przejmować inicjatywę na boisku. Przy prowadzeniu zaczęli jednak popełniać błędy, a po szczelnym bloku to Polacy wysforowali się na jednopunktowe prowadzenie. To oni mieli też piłkę setową jako pierwsi, ale o losach tej partii musiała zadecydować walka na przewagi. W niej as serwisowy Bieńka przechylił szalę zwycięstwa na stronę biało-czerwonych (26:24).

W czwartym secie biało-czerwoni poszli za ciosem. Po udanej kontrze Kurka szybko odskoczyli od przeciwników na trzy oczka, ale udana kontra Russella pozwoliła zawodnikom ze Stanów Zjednoczonych błyskawicznie wrócić do gry. W kolejnych minutach prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Fabian Drzyzga coraz częściej włączał do gry Bieńka oraz Karola Kłosa, a po drugiej stronie siatki liderem był Anderson. Dopiero szczelny blok pozwolił Polakom ponownie wypracować sobie dwupunktową nadwyżkę. Jednak błędy Kurka oraz punktowa zagrywka Thomasa Jaeskche sprawiła, że to Amerykanie byli coraz bliżej zwycięstwa. Na szczęście skuteczna kontra Bartosza Kurka pozwoliła mistrzom świata wrócić do gry. W końcówce walka toczyła się punkt za punkt. O losach tej odsłony znowu decydowała walka na przewagi. Polacy obronili dwie piłki meczowe, ale skuteczna gra Andersona pozwoliła triumfować Amerykanom 27:25.

USA – Polska 3:1
(25:19, 25:20, 24:26, 27:25)

USA: Anderson (23), Russell (18), Holt (11), Muagututia (8), Smith (4), Christenson (3), Shoji (libero) oraz Stahl (1) i Jaeschke
Polska: Leon (21), Bieniek (8), Muzaj (5), Kłos (4), Śliwka (3), Drzyzga, Wojtaszek (libero) oraz Kurek (11), Kwolek (7), Szalpuk (1), Komenda, Kaczmarek, Zatorski (libero) i Kochanowski