Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ K: Ważna wygrana Serbii, Rosjanki miały problemy z Dominikaną

PŚ K: Ważna wygrana Serbii, Rosjanki miały problemy z Dominikaną

Sporo emocji było w czwartkowym meczu Pucharu Świata pomiędzy reprezentacjami Holandii i Serbii. Pomarańczowe prowadziły już 2:0, jednak mistrzynie Europy odmienił losy tego meczu i ostatecznie wygrały po tie-breaku. W drugim meczu tego dnia Rosjanki miały sporo problemów, ale ostatecznie pokonały 3:2 reprezentację Dominikany i awansowały na 4. miejsce w tabeli.

Mecz Serbii z Holandią doskonale rozpoczął się dla Pomarańczowych. Podopieczne trenera Jamie Morrisona miały przewagę w każdym elemencie i dyktowały warunki gry, wygrywając pierwszego seta do 18. W drugiej partii gra już się wyrównała, jednak Holenderki dzięki skutecznej grze Lonneke Slöetjes (20 pkt.), która miała spore wsparcie w Yvon Belien (16 pkt,) oraz Anne Buijs (15 pkt.) wygrały do 23 i był już krok od zwycięstwa w całym spotkaniu. Serbki jednak podniosły się, nieskuteczną tego dnia Lazović zastąpiła Jelena Blagojević, a nie do zatrzymania była Ana Bjelica, która w całym meczu zdobyła 35 punktów. Mistrzynie Europy wygrały trzeciego seta, a w czwartej odsłonie wydarły rywalkom zwycięstwo po grze na przewagi i doprowadziły do tie-breaka. W nim Pomarańczowe już nie zdołały się podnieść – Serbia wygrała 15:9 i zanotowała trzecie swoje zwycięstwo w tym turnieju. Dla Holenderek była to druga porażka w tegorocznym Pucharze Świata.

– To duży sukces naszego zespołu, pokonaliśmy groźną drużynę Holandii w pięciu setach. Jestem dumny, że przegrywając 0:2 potrafiliśmy znaleźć motywację. Trochę szkoda porażki z Brazylią na inaugurację turnieju, ale jestem zadowolony z jego pierwszej części, nawet z przegranych meczów z Brazylią i USA. Nasza młoda drużyna przyjechała tutaj, żeby nauczyć się czegoś nowego – mówił po meczu trener Serbii, Aleksandar Vladisavljev.Cieszy trzecie zwycięstwo z rzędu, to duża rzecz wygrać z tym zespołem. Holandia jest jedną z najlepszych drużyna na świecie – dodała Ana Bjelica.Gratulacje dla rywalek, to był świetny powrót do gry w tym meczu. Nasza drużyna grała dobrą siatkówkę w pierwszych dwóch setach, potem jej poziom spadł pod względem wysiłku i agresji. W piątym secie utknęliśmy w jednym ustawieniu na pięć punktów i trudno jest wygrać, gdy coś takiego się dzieje. Nie wiem, czy to już zmęczenie dało o sobie znać, czy też straciliśmy koncentrację – zastanawiał się po meczu trener reprezentacji Holandii, Jamie Morrison.

Holandia – Serbia 2:3
(25:18, 25:23, 19:25, 24:26, 9:15)

Holandia: Slöetjes (20), Belien (16), Buijs (15), Blkestein-Grothues (8), Koolhaas (7), Bongaerts (3), Schoot (libero) oraz Plak (6), Lohuis (6), Jasper (1) i Luttikhuis
Serbia: Bjelica (35), Popović (17), Aleksić (12), Busa (2), Mirković (1), Lazović, Pusić (libero) oraz Blagojević (11), Milenković (10), Lozo (1) i Djordjević (1)

Mecz z reprezentacją Dominikany Rosjanki zaczęły bardzo pewne siebie i bez problemu wygrały pierwszego seta do 16. Kłopoty Sbornej zaczęły się w drugiej partii, jednak Dominikana mimo ambitnej walki w końcówce przegrała do 23 i było już 2:0 dla Rosji. Gdy wydawało się, że podopieczne trenera Sergio Busato pewnie zmierzają po trzy punkty, losy meczu odmieniły się. Dwie kolejne partie, niezwykle zacięte, na swoją korzyść rozstrzygały siatkarki z Ameryki Środkowej. Dominikana wygrała dwukrotnie do 23 i doprowadziła do tie-breaka. W nim podopieczne trenera Markosa Kwieka nie miały już jednak szans. Rosja wygrała wysoko do 5 i zgarnęła dwa punkty oraz wygraną.

Liderkami rosyjskiego zespołu był Natalia Gonczarowa (26 punktów) oraz Ksenia Parubiec, która na swoim koncie miała 22 punkty. W drużynie Dominikany wyróżniały się Bethania De La Cruz De Peña (27 punktów) oraz Braylein Martinez, która punktowała 23 razy. – To było pięć trudnych dni, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Rywalki mają dwie liderki, ale pokazaliśmy dziś charakter i wygraliśmy. Byliśmy dobrze przygotowani do tego spotkania. Każda drużyna na tym turnieju będzie zmęczona, moja również – mówił po meczu trener Sbornej, Sergio Busato.Cieszę się, że wygrałyśmy. Od początku grałyśmy dobrze, potem niestety straciłyśmy koncentrację. Ostatecznie jednak potrafiłyśmy wygrać i to było dobre. Piąty set był dla nas ważny, mogłyśmy nauczyć się, co czujemy i jak reagować w takiej sytuacji – dodała Jewgienia Starcewa.

Dominikana – Rosja 2:3
(16:25, 23:25, 25:23, 25:23, 5:15)

Dominikana: De La Cruz (27), Martinez B. (23), Rivera (8), Eve Mejia (7), Marte Frica (2), Martinez J. (2), Martinez L. (libero) oraz Gonzalez (4), Arias Perez (2), Vargas i Dominguez
Rosja: Gonczarowa (26), Parubiec (22), Woronkowa (14), Jefimowa (11), Koroliewa (11), Starcewa (2), Czikirizowa (libero) oraz Gałkina (libero), Lazarewa (7), Lazarenko (2), Romanowa (1), Chaleckaja (1) i Kuriło