Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ K: Amerykanki za mocne dla Serbek, Korea uległa Dominikanie

PŚ K: Amerykanki za mocne dla Serbek, Korea uległa Dominikanie

Komplet punktów z meczu z Serbkami wyniosły siatkarki ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanki dość pewnie wygrały 3:1, najbardziej wyrównana była pierwsza partia spotkania która padła łupem Serbek, w kolejnych setach  Amerykanki nie pozwoliły rywalkom przekroczyć progu 20 punktów zdobytych w secie. W drugim meczu tej grupy  reprezentacja Korei przegrała z Dominikaną.

Po porażce z Brazylią Serbki nie sprostały rywalkom ze Stanów Zjednoczonych, doznając drugiej porażki w Pucharze Świata. Chociaż początki spotkania nie zapowiadały takiego rozwoju wypadków. Odsłona premierowa była dość wyrównana, na dłuższej przestrzeni seta utrzymywała się gra na styku. Na zagrania Bjelicy odpowiadała Washington, nie brakowało również długich wymian i efektownych obron. Końcówka seta należała do Bjelicy i jej koleżanek i to Serbki objęły prowadzenie w meczu. Na tym jednak się skończyło. W reakcji na sytuację Karch Kiraly przystąpił do rotowania składem, kluczowe okazało się wprowadzenie Lowe do gry.

To właśnie grająca na co dzień w Italii amerykańska atakująca wyrosła do roli liderki swojego zespołu. Zdobywczyni 18 punktów znacznie przyczyniła się do zbudowania przewagi swojego zespołu w ataku, nie bez znaczenia była również czujność Amerykanek w bloku (15 punktów przy pięciu oczkach zdobytych w ten sposób przez mistrzynie Europy). Przy tak kompletnej grze siatkarki ze Stanów Zjednoczonych mogły kontrolować sytuację, kolejne partie to pewne triumfy ekipy trenera Kiraly’ego. Szansą na przełamanie dla Serbek będzie mecz 3. kolejki, w którym rywalkami najlepszej ekipy Starego Kontynentu będą rywalki z Kenii.

USA – Serbia 3:1
(23:25, 25:17,  25:16, 25:15)

USA: Washington (16), Robinson (15), Larson (12), Ogbogu (11), Drews (3), Poulter (2), Courtney (libero) oraz Lowe (18) i Bartsch-Hackley
Serbia: Bjelica (19), Lazović (14), Aleksić (9), Mirković (3), Milenković (3), Savić (1), Pusić (libero) oraz Lozo (7), Kocić (2), Busa, Blagojević i Djordjević

Bardziej zacięte było spotkanie siatkarek z Korei Południowej i Dominikany. Wynik 3:1 nie do końca oddaje przebieg rywalizacji, mimo porażki Koreanki miały swoje szanse w meczu, na dłuższej przestrzeni rywalizacji dotrzymując kroku rywalkom. Pierwszy set był jednak falstartem w wykonaniu Koreanek, prowadzone przez zdobywczynię 27 punktów – Brayelin Elizabeth Martinez Dominikanki w ekspresowym tempie odskoczyły rywalkom. W tej odsłonie to właśnie przewaga w ataku była kluczowa, nerwowa gra Koreanek miała odzwierciedlenie w liczbie popełnianych błędów własnych, ten fragment meczu był nie tylko najkrótszym ale również najmniej widowiskowym. W drugiej odsłonie sytuacja się odmieniła, podopieczne Stefano Lavariniego od pierwszych akcji przystąpiły do walki, utrzymując grę na styku. Do roli liderek swojego zespołu wyrosły Heejin Kim i Yeun Koung Kim, zdobywczynie odpowiednio 20 i 19 punktów. W tej odsłonie żadna z drużyn nie była w stanie utrzymać wyższej przewagi, w końcówce rozgrywanej na przewagi górą były Koreanki i walka zaczęła się praktycznie od nowa.

Kolejne partie miały dość podobny przebieg, Koreanki wzmocniły nieco zagrywkę, punktując bezpośrednio tym elementem, przy zbliżonych notach we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła niezmiennie w ataku górą były siatkarki z Dominikany. Podopieczne trenera Lavariniego do końca nie były w stanie znaleźć sposobu na znakomicie dysponowaną Brayelin Elizabeth Martinez, to własnie liderka Dominikany brała ciężar gry na siebie w kluczowych momentach. Wygrywając w kolejnych setach do 23 Dominikanki zanotowały kolejną wygraną w Pucharze Świata, przed nimi mecz z Kamerunem, Koreanki w 3. kolejce powalczą natomiast z Japonią.

Korea Płd. – Dominikana 1:3
(17:25, 26:24, 23:25, 23:25)

Korea Płd.: Heejin Kim (20), Yeon Koung Kim (19), Su Ji Kim (8), Jaeyeong Lee (7), Hyo Jin Yang (3), Dayeong Lee (1), Hae Ran Kim (libero) oraz Jeongah Park (9), Eunjin Park (3), Soyoung Lee, Hye Seon Yeum i Sohwi Kang
Dominikana: Martinez B. (27), De La Cruz (19), Martinez J. (11), Rivera (10), Eve (6), Marte (2), Martinez L. (libero) oraz Gonzalez (3) i Martinez C.