Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Prima Aprilis: W przyszłym sezonie nowe regulacje w rozgrywkach młodzieżowych

Prima Aprilis: W przyszłym sezonie nowe regulacje w rozgrywkach młodzieżowych

fot. archiwum

Pojawiły się nowe pomysły na to, jak zmienić regulamin rozgrywek młodzieżowych w przyszłym sezonie. Nowością będzie inny sposób losowania, dużo bardziej wymagający i skomplikowany od obecnego. Do tego dojdzie możliwość wystawienia w rozgrywkach młodzików, kadetów i juniorów reprezentacji województwa, będzie to jednak wymagało specjalnych uwarunkowań.

PRIMA APRILIS

Regulamin rozgrywek o mistrzostwo Polski w kategoriach młodzieżowych podlega ciągłej ewolucji. Jeszcze do niedawana mieliśmy 1/8 finałów mistrzostw Polski, w których grały zespoły z 2. i 3. miejsce w swoich województwach. Potem zrezygnowano z tego etapu i stworzono sześciodrużynowe grupy w ćwierćfinałach, które były pierwszym etapem rozgrywek ogólnopolskich. Ostatnio stworzono również ranking województw, dzięki któremu z niektórych regionów Polski do rozgrywek centralnych awansują 4 zespoły, a z innych tylko dwie. To jednak nie koniec zmian.Już od przyszłego sezonu ma obowiązywać nowy regulamin losowania grup w kategorii kadeta i juniora. Nie dość, że podobnie jak dotychczas w grupach półfinałowych nie będą mogły wpaść na siebie zespoły z tego samego ćwierćfinału, to jeszcze w losowaniu grup ćwierćfinałowych obowiązywać będzie zasada, że drużyny grające w turnieju finałowym w danej kategorii w poprzednim sezonie muszą znaleźć się w osobnych grupach. Dzięki temu medaliści i finaliści danej kategorii wiekowej nie wpadną na siebie już w ćwierćfinale mistrzostw Polski.

Zmiany mają dotyczyć również udziału uczniów i uczennic SMS PZPS w rozgrywkach młodzieżowych. Do tego sezonu obowiązywała zasada, że mogą grać w swoich zespołach macierzystych oraz tych, do których byli wypożyczeni od etapu turnieju dodatkowego w województwie z zastrzeżeniem, że w różnych kategoriach wiekowych mogą wystąpić tylko w turnieju finałowym MP. Reasumując kadet uczeń SMS w turnieju ćwierćfinałowym i półfinałowym mógł wystąpić tylko w swojej kategorii wiekowej lub w kategorii juniora – nie w obu jednocześnie. Teraz ta zasada ma ulec modyfikacji i uczniowie oraz uczennice SMS-u, które zagrają w ćwierćfinale, nie będą mogli wystąpić w półfinale danej kategorii, ale za to będą mogli zagrać w półfinale innej kategorii wiekowej, o ile pozwala im na to ich wiek.

Jeszcze dalej pójdą ograniczenia dotyczące udziału młodszych zawodników wyższej kategorii wiekowej. Suma lat zawodników z młodszej kategorii wiekowej nie będzie mogła przekroczyć współczynnika, który zostanie podany w regulaminie. Oznaczać to może, że jeśli w drużynie juniorów zagra zdolny młodzik, to zamknie tym samym drogę do występu kadeta w tej drużynie. Z kolei nie będzie problemów, by w zespole juniorów zagrało dwóch kadetów, ale wówczas nie będzie miejsca dla młodzika. Wartości wspomnianych współczynników mamy poznać już w listopadzie tego roku.

Najważniejszą zmianą będzie jednak możliwość wystawienia reprezentacji województwa w rozgrywkach o mistrzostwo Polski. Aby było to możliwe, lokalny związek piłki siatkowej musi taki fakt zgłosić przed rozpoczęciem rozgrywek wojewódzkich. Zespół reprezentacyjny będzie zwolniony z rozgrywek wojewódzkich i z urzędu może zająć w nim pierwsze miejsce, a następnie uczestniczyć w rozgrywkach centralnych o mistrzostwo Polski. Do stworzenia takiego zespołu potrzebna będzie pisemna zgoda wojewódzkiego związku oraz wszystkich klubów, które oddając do takiej drużyny swoich zawodników.

Nie wiemy jeszcze, jak w tym gąszczu przepisów odnajdą się działacze, trenerzy i zawodnicy. Jednak skoro do tej pory dawali radę to do nowych regulacji powinni przyzwyczaić się bardzo szybko. A nawet będą musieli, zanim nowe przepisy ulegną kolejnym zmianom.

PRIMA APRILIS

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-04-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved