Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Przepis, który może zrewolucjonizować rozgrywki młodzieżowe

Przepis, który może zrewolucjonizować rozgrywki młodzieżowe

fot. Joanna Gniadek

Polski Związek Piłki Siatkowej opublikował Terminarz Rozgrywek Młodzieżowych na sezon 2018/2019. Znalazł się w nim budzący kontrowersje zapis ograniczający w tym sezonie, a w przyszłym całkowicie znoszący możliwość gry zawodników młodszych w wyższej kategorii wiekowej. Jakie konsekwencje może przynieść takie rozwiązanie?

Siatkarskie rozgrywki dzieci i młodzieży obejmują najszerszą grupę zawodniczek, zawodników i trenerów, dlatego też wywołują zawsze mnóstwo emocji i dyskusji. O tym, jak powinna wyglądać rywalizacja w kategorii młodzików, kadetów i juniorów, dyskutują w całej Polsce prezesi, szkoleniowcy, rodzice, a nawet sami zawodnicy. I bardzo dobrze, bowiem jest to temat rzeka, w którym nie ma prostych rozwiązań.Od lat dyskutuje się, zresztą nie tylko w siatkówce, o nadmiernym obciążeniu dla młodych zawodników. W piłce siatkowej często zdarza się, że młodsi, uzdolnieni gracze występują w starszych kategoriach wiekowych, bowiem ich umiejętności już na to pozwalają i zdaniem trenerów jest to uzasadnione szkoleniowo. Problemem wówczas bywa ilość spotkań, jakie musi rozegrać 14- czy 16-letnie dziecko w trakcie sezonu. Pierwszym ograniczeniem, na jakie się zdecydowano, to możliwość uczestnictwa uczniów Szkół Mistrzostwa Sportowego PZPS w turniejach ćwierćfinałowych i półfinałowych mistrzostw Polski tylko w jednej, wybranej kategorii wiekowej.

Nad problemem debatują również w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Zgodnie z zaleceniami Zespołu Sportu Młodzieżowego PZPS w tym sezonie do Terminarza Rozgrywek Młodzieżowych dodał jeden niezwykle istotny punkt dotyczący kadetów i juniorów, który może zmienić funkcjonowanie klubów wychowujących młodych graczy. Brzmi on następująco:

W sezonie 2018/2019 (zgodnie z wytycznymi MSiT) w składzie zespołu od ćwierćfinałów do turnieju finałowego MP włącznie może być do 3 zawodników/zawodniczek o rok młodszych. W sezonie 2018/2019 w rozgrywkach wojewódzkich (do turnieju dodatkowego włącznie) dopuszcza się możliwość gry dla większej liczby zawodników/zawodniczek rok młodszych. Od sezonu 2019/2020 nie będzie już to możliwe.

Oznacza to nic innego jak to, że w rozgrywkach juniorów i kadetów w najbliższym sezonie tylko trzech zawodników o rok młodszych może być w składzie meczowym zespołu w rozgrywkach na szczeblu ogólnopolskim. Nie może być o dwa lata młodszych, o trzy lata młodszych, udział młodzików w rozgrywkach juniorów jest wykluczony. Jeśli trafi się nam 15-letni talent na miarę Julii Szczurowskiej, będzie on mógł powalczyć o mistrzostwo Polski dopiero, gdy rocznikowo będzie miał 18 lat.

Przepis ten wprowadzono zgodnie z sugestiami MSiT, a jego celem ma być ograniczenie ilości spotkań rozgrywanych przez zdolnych graczy i dotyczy wszystkich sportów zespołowych. – Chodzi tu o przeciążenia, jakim nieraz byli poddawani młodzi zawodnicy grający w dwóch lub trzech kategoriach wiekowych – wyjaśnia Kierownik Wyszkolenia PZPS, Stanisław Majkowski.Po sugestiach Zespołu Sportu Młodzieżowego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie takiego przepisu. Na początku września czeka nas jeszcze spotkanie z przedstawicielami ministerstwa i sytuacja może ulec zmianie. Zdajemy sobie sprawę, że może być na początku wojna o ten przepis – mówi nam Majkowski. – Na spotkaniu będziemy również rozmawiali o możliwości zmiany rocznika olimpiad młodzieżowych. Nie wykluczamy, że wprowadzenie tego przepisu może spowodować konieczność zmiany systemu rozgrywek młodzieżowych – dodaje przedstawiciel PZPS-u.

Nowym rozwiązaniem zaniepokojeni są przedstawiciele i trenerzy mniejszych klubów, w których często młodsi zawodnicy grają w wyższej kategorii wiekowej. Przy ograniczonej liczbie dzieci w małych miasteczkach i gminach może to oznaczać konieczność wycofania zespołów z rozgrywek juniorów, a nawet kadetów, ewentualnie granie w nich tylko na szczeblu wojewódzkim. Trenerzy obawiają się, że przepis spowoduje jeszcze większy odpływ uzdolnionych zawodników do większych klubów. Jednocześnie zwracają uwagę, że najzdolniejsi o wiele bardziej niż rozgrywkami o mistrzostwo Polski obciążeni są turniejami i zgrupowaniami kadr województwa i reprezentacji Polski. I tu trzeba szukać optymalnych rozwiązań. Co ciekawe wprowadzony przepis nie zabrania grania młodzikom i młodziczkom w rozgrywkach… II i III ligi. Sporym obciążeniem dla dzieci w wieku szkolnym są również rozgrywki Siatkarskich Ośrodków Szkolnych – tu jednak nikt nie chce wprowadzać ograniczeń.

Trenerzy drużyn młodzieżowych wskazują na potrzebę konsultacji z nimi przed wprowadzaniem przepisów, które mogą nie tylko zrewolucjonizować rozgrywki, ale również zagrozić istnieniu mniejszych klubów. Być może dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie spotkania w PZPS-ie z trenerami, którzy mają swoje przemyślenia jeszcze przed wrześniowym spotkaniem w MSiT i wypracowanie wspólnego stanowiska. Temat z pewnością nie jest jednoznaczny i ma wiele aspektów, a wszystkie należy wziąć pod uwagę, zwłaszcza że chodzi tu o przyszłość dyscypliny i system szkolenia następców naszych mistrzów świata i mistrzyń Europy.

Twoim zdaniem ograniczenie udziału młodszych graczy w rozgrywkach wielu kategorii jest:

zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-08-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved