Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Wrocławianki za burtą, tie-break dla mineralnych

PP: Wrocławianki za burtą, tie-break dla mineralnych

Pięć długich setów złożonych na finalną wygraną podopiecznych Bogdana Serwińskiego stało się udziałem wszystkich widzów pucharowego pojedynku Muszynianki Muszyny z Impelem Wrocław. Już od pierwszej odsłony rywalizacji wiadomo było, że mecz ten nie będzie najłatwiejszy dla obu teamów, a wśród miotanych kryzysami zespołów trudno było wyłonić jednoznacznego faworyta. Po tie-breaku okazało się, że to jednak mineralne zagrają w kwietniu podczas Final Four rozgrywek.

Od mocnego uderzenia Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty rozpoczęło się spotkanie w Muszynie (0:1). W kolejnej akcji przez wysoki blok Kąkolewskiej nie przebiła się Adela Helić, a pierwszy punkt dla miejscowego zespołu zdobyła Natalia Kurnikowska (1:2). Impel na pierwszej przerwie prowadził różnicą czterech oczek (4:8). Po pauzie dobry atak i zagrywka Justyny Sosnowskiej zredukowały straty do dwóch punktów (6:8). Kiedy po raz pierwszy pomyliła się Skowrońska-Dolata, a chwilę później w taśmę zaatakowała Ptak (8:8), o przerwę poprosił trener Jacek Grabowski. Wpłynęła ona pozytywnie na siatkarki Impelu, choć chwilę później Polski Cukier Muszynianka Enea zdobywając 14 oczko, wyszedł po raz pierwszy na prowadzenie w środowym spotkaniu (14:13). Przy stanie 19:18 trener Grabowski zdecydował się na zmianę, na zagrywce pojawiła się Gryka, po czym Impel zapisał w kontrataku punkt po dość kontrowersyjnej decyzji sędziów (19:19). Wtem w ofensywie zaczęła się mylić Katarzyna Skowrońska-Dolata (21:20), a na lewym skrzydle nie mogła się przebić Hildebrand (22:20). Finalnie decydującą piłkę skończyła Natalia Kurnikowska sprytnym zbiciem w środek boiska (25:22)

Siatkarki Polskiego Cukru Muszynianki Enea wyraźnie złapały wiatr w żagle, gdyż drugą partię rozpoczęły od prowadzenia 5:0. Impel szybko jednak otrząsnął się z letargu i zdobył kolejno cztery punkty, błyskawicznie redukując straty  (5:4). O czas poprosił trener Bogdan Serwiński i na pierwszą przerwę techniczną z dwupunktową przewagą schodziły miejscowe (8:6). Po przerwie znakomitą zagrywką popisała się Sosnowska (9:6). Wrocławianki już drugi raz bardzo szybko zredukowały straty, głównie za sprawą Hildebrand, i doprowadziły do remisu (9:9). Wtem znakomicie zagrała Natalia Kurnikowska i przewaga już po raz drugi w drugiej partii sięgnęła pięciu oczek na korzyść zespołu z Muszyny (15:10). Utrzymała się ona do drugiej przerwy technicznej (16:11). Po powrocie na plac gry asem popisała się Maja Savić i zapas gospodyń rósł (20:11). Jacek Grabowski wprowadzał kolejne zawodniczki z ławki (Joanna Kaczor), lecz mimo tego miejscowe pewnie zmierzały do zwycięstwa w drugiej partii (22:12). Przy stanie 24:15 o czas dla swojego zespołu poprosił trener Bogdan Serwiński, a chwilę później seta bardzo mocnym atakiem z szóstej strefy zakończyła Adela Helić (25:15).

Trzecią odsłonę znacznie lepiej rozpoczęły przyjezdne siatkarki, dzięki dobrym zagrywkom Mileny Radeckiej (0:3). Mimo to obie ekipy zdawały się nie odpuszczać w trzeciej odsłonie, która mogła okazać się kluczowa dla przebiegu całego spotkania. Po przerwie dobrym atakiem Kossanyiovej Impel odskoczył na cztery punkty przewagi (9:5). Podopieczne Bogdana Serwińskiego znowu musiały się uwijać jak w ukropie, żeby odrabiać poniesione straty (7:9).  W ekipie Polskiego Cukru pojawiły się błędy, co przełożyło się na wynik seta (7:12). Chwilę później doszło do podwójnej zmiany, na plac gry weszły Hatala i Szczygieł, które zamieniły Helić i Milovits. Pomimo tego Impel skrupulatnie budował swoją przewagę w trzeciej odsłonie (12:18). Na tym etapie wynik wydawał się być przesądzony i kibice ostrzyli sobie zęby już na czwartą partię spotkania (16:22). Finalnie to goście zapisali na swoim koncie trzecią partię (25:19).

Czwarta partia rozpoczęła się od nerwowych poczynań szczególnie po stronie gospodyń, które popełniały proste błędy w przyjęciu zagrywki, co miało bezpośrednie przełożenie na wynik seta (1:4). Bardzo szybko o czas dla swojego zespołu poprosił trener Bogdan Serwiński. Po przerwie punkt w kontrowersyjnych okolicznościach straciły gospodynie, jednak dwa kolejne zapisały na swoim koncie, efektownie zatrzymując Skowrońską-Dolatę (9:9). Mimo wszystko miejscowe nie mogły ustabilizować gry i ponownie dały przeciwniczkom odskoczyć na kilka oczek (11:14). Przy stanie 14:21 set wydawał się stracony dla gospodyń, a trener miejscowych wpuścił na boisko zawodniczki rezerwowe. Nie ulegało wątpliwości, że wrocławianki kontrolowały przebieg czwartego seta i obie ekipy mentalnie przygotowywały się do decydującej rozgrywki (16:23). Ostatecznie przyjezdne wygrały 25:16.

Decydujący o awansie set lepiej zaczął się dla gospodyń, które w efektowny sposób zatrzymały Kossanyiovą (1:0). Świetny początek Polskiego Cukru Muszynianki Enea podsumowała Kurnikowska, która zapunktowała w kontrataku (3:0). O czas poprosił trener Jacek Grabowski, skutkiem czego Impel Wrocław bardzo szybko zredukował straty punktowe i doprowadził do remisu w decydującej odsłonie (4:4). Zespoły grały bardzo nerwowo, pojawiły się niedokładności i proste błędy w obu ekipach (6:5). W kolejnej akcji świetnie w kontrataku zagrała Adela Helić (10:8), a Anna Grejman popisała się asem serwisowym i przewaga Polskiego Cukru Muszynianki Enea urosła do trzech punktów (11:8). Po chwili daleko w aut piłkę wyrzuciła Katarzyna Skowrońska-Dolata (13:8), a muszyński blok był nie do przejścia, o czym w kolejnej akcji przekonała się Kossanyiova (14:8). Nic już nie zatrzymało ekipy Bogdana Serwińskiego i to ona awansowała do Final Four Pucharu Polski.

Muszynianka Muszyna – Impel Wrocław 3:2
(25:22, 25:15, 19:25, 16:25, 15:9)

Muszynianka: Savić (15), Grejman (11), Helić (18), Sosnowska (9), Kurnikowska (17), Milovits (2), Śliwa (libero) oraz Skrzypkowska, Pelc (2), Szczygieł, Krzos (libero), Ciaszkiewicz-Lach i Hatala (2)
Impel: Ptak (7), Kąkolewska (11), Hildebrand (4), Radecka (2), Skowrońska-Dolata (25), Costagrande (17), Dürr (libero) oraz Kossanyiova (7), Kaczor (1), Sawicka (libero), Sikorska (1) i Gryka (1)