Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Bez niespodzianki w Nysie, ONICO Warszawa w półfinale

PP: Bez niespodzianki w Nysie, ONICO Warszawa w półfinale

Nie udało się siatkarzom pierwszoligowej Stali Nysa sprawić niespodzianki i awansować do półfinału Pucharu Polski. Podopieczni Krzysztofa Stelmacha walczyli o to z ONICO Warszawa. Stołeczni od początku byli faworytem starcia, ale gospodarze nie oddali meczu bez walki i stoczyli z nimi wyrównany pojedynek. Ostatecznie jednak po czterech partiach musieli uznać wyższość ekipy Stephane’a Antigi.

Spotkanie lepiej rozpoczęli goście, po asie Bartosza Kwolka odskoczyli na 4:1. Gospodarze, przy głośnym wsparciu publiczności szybko po ataku Łukasza Kaczorowskiego doprowadzili do remisu (5:5). Rozgorzała zacięta walka, raz za razem blok obijał atakujący Stali (10:11). Goście mocno zagrywali, gdy z przyjęciem serwisu Kwolka nie poradził sobie Czunkiewicz, o czas poprosił trener Stelmach (10:13). Passę przyjezdnych przerwał dopiero atakiem przez środek Moustapha M’Baye (11:14). W kolejnych akcjach dystans utrzymywał się, gospodarze nie pomagali sobie, popełniając błędy w polu zagrywki. Przy stanie 19:13 dla ONICO drugą przerwę wykorzystał szkoleniowiec Stali. W dalszej fazie seta goście zaczęli mieć problemy z kończeniem ataków, po bloku na Andrzeju Wronie dystans zmniejszył się. Warszawianie szybko wrócili do dobrej gry, kontrolowali sytuację w końcówce i po ataku Jana Nowakowskiego wygrali seta do 18.

Z wysokiego C w drugiego seta weszli gospodarze, po asie Bućko prowadzili 5:1. Brak przyjęcia warszawian uniemożliwiał im wyprowadzenie skutecznego ataku. Pojedyncze zagrania Kwolka nie wystarczały, by odrobić straty. W kolejnych akcjach po obu stronach siatki zdarzały się błędy (13:11). Problemy ze skończeniem ataku miał Kurek, nie brakowało przedłużonych wymian. Coraz pewniej punktował Michał Makowski. Po nieudanym przyjęciu zagrywki Łukasza Kaczorowskiego drugą przerwę wykorzystał trener Antiga (17:12). W dalszej fazie dystans utrzymywał się. Warszawianie nie odpuszczali, po ataku przez środek Grahama Vigrassa o czas poprosił Krzysztof Stelmach. Serię gości przerwał dopiero błąd zagrywającego Brizarda (21:18). Potrójny blok na Bartoszu Kurku dał serię piłek setowych gospodarzom (24:21). Partię zamknął as Kaczorowskiego.

Otwarcie trzeciego seta było niezwykle zacięte (5:5). Po dwóch asach Michała Makowskiego o czas poprosił Stephane Antiga (8:5). W kolejnych akcjach gra wyrównała się, blok na Bućce skłonił Krzysztofa Stelmacha do przerwania gry (10:9). W kolejnych akcjach trwała wymiana skutecznych ciosów, na środku siatki dobrze grał Nożewski. Gdy blok obił Kaczorowski, drugi raz w tym secie przerwę wykorzystał szkoleniowiec ONICO (15:12). Po przerwie zapunktował dopiero Bartosz Kurek. Dystans stopniowo topniał, gdy warszawianie zatrzymali atakującego Stali, złapali kontakt punktowy (17:16). Pod siatką iskrzyło. Dopiero po asie Brizarda drużyna z Warszawy wyszła na prowadzenie 19:18. Plusligowcy stopniowo przejmowali inicjatywę, gdy w polu zagrywki zapunktował Vigrass, drugi czas wykorzystał trener Stelmach (23:20). Kropkę nad i w tym secie atakiem z drugiej linii postawił Kwolek.

Na początku czwartej partii obie drużyny falowały, dopiero po asie Brizarda warszawianie odskoczyli na 10:8 i zainterweniował trener Stelmach. Gospodarze szybko zmniejszyli dystans i po bloku na Vigrassie ponownie był remis (11:11). Siatkarze Stali nie poszli za ciosem, gdy blok zatrzymał Makowskiego, ONICO zbudowało trzypunktową przewagę, a drugi czas wykorzystał szkoleniowiec pierwszoligowca (15:12). Znacznie pewniej niż we wcześniejszej fazie meczu grał Bartosz Kurek, po jego ataku po bloku w aut było już 18:15. Błędy gospodarzy sprawiły, że w decydującą fazę przyjezdni wchodzili z pięciopunktową przewagą. Dobrze funkcjonował warszawski blok. Po autowej zagrywce Patryka Szczurka przyjezdni mieli kolejne szanse na zwycięstwo (17:24). Pojedynek zamknęła zepsuta zagrywka Bućki.

MVP: Antoine Brizard

Stal Nysa – ONICO Warszawa 1:3
(18:25, 25:21, 21:25, 18:25)

Stal: Zajder, Kaczorowski (12), Bućko (16), M’Baye (10), Szczurek (3), Makowski (10), Czunkiewicz (libero) oraz Mucha, Bułkowski, Owczarz i Ochrymczuk (libero)
ONICO: Kwolek (15), Brizard (4), Łukasik (1), Wrona (5), Vigrass (12), Kurek (19), Wojtaszek (libero) oraz Kowalczyk, Nowakowski (1), Araujo i Penczew (6)