Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > Powrót do 4 grup w II lidze mężczyzn coraz bardziej prawdopodobny

Powrót do 4 grup w II lidze mężczyzn coraz bardziej prawdopodobny

Przedstawiciele klubów II ligi mężczyzn na spotkaniu w Polskim Związku Piłki Siatkowej opowiedzieli się za powrotem na tym szczeblu rozgrywek do formatu czterech grup. Już w tym sezonie niektóre z sześciu istniejących grup z trudem uzbierały osiem zespołów, a rozgrywki są mocno okrojone z uwagi na brak chętnych drużyn.

Po sezonie 2012/2013 Polski Związek Piłki Siatkowej zdecydował o utworzeniu dwóch dodatkowych grup II ligi mężczyzn. Z drużyn dotychczasowych czterech grup oraz chętnych z lig wojewódzkich utworzono sześć grup, a ten poziom rozgrywkowy został powiększony do niespotykanych do tej pory w historii rozmiarów.W środowisku siatkarskim popularny był wówczas żart, że odpowiedzią na pytanie „Kto będzie grał w II lidze mężczyzn” było: „Ten kto chce”. I rzeczywiście, czasem łatwiej było zgłosić chęć gry na szczeblu centralnym, opłacić wpisowe do PZPS niż walczyć na trzecioligowym froncie i przebijać się przez ogólnopolskie kwalifikacje. Grupy coraz bardziej zaczęły przypominać rozgrywki drużyn z jednego rejonu Polski i coraz bardziej geograficznie zbliżały się do istniejących w latach 90-tych ubiegłego wieku makroregionów.

Tendencja jednak się odwróciła – chętnych na grę w II lidze mężczyzn było coraz mniej, głównie ze względu na brak potrzebnych funduszy (wyższe opłaty, stawki sędziowskie czy wreszcie stypendia siatkarzy). W tym sezonie w rozgrywkach II ligi mężczyzn uczestniczy tylko 51 zespołów, w tym dwie drużyny SMS-u Spała oraz SMS Police. Oznacza to, że trzy grupy liczą 9 zespołów, a trzy zaledwie 8.

W tym tygodniu w Warszawie doszło do spotkania przedstawicieli klubów II ligi z Wydziałem Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Jak się dowiedzieliśmy, spotkanie miało niezwykle merytoryczny przebieg, poruszono wiele ważnych kwestii dotyczących kalendarza na przyszły sezon oraz systemu spadków i awansów. Najważniejszą konkluzją, za którą opowiedzieli się przedstawiciele klubów, jest jednak powrót do systemu czterech liczniejszych grup. Ostateczna decyzja należeć będzie do zarządu PZPS, ale jest w końcu szansa na zmniejszenie tych zbytnio rozszerzonych rozgrywek.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, II liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2020-02-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved