Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Porec Major: Udane zakończenie fazy grupowej

Porec Major: Udane zakończenie fazy grupowej

Większość męskich duetów, które reprezentują Polskę w Porec Major, na zakończenie fazy grupowej zanotowało efektowne zwycięstwa bez straty seta. Pierwszą wygraną na turnieju w Porec na swoim koncie zapisali Kądzioła/Szałankiewicz oraz Bryl/Kujawiak. Najbardziej jednostronny przebieg miało natomiast starcie Fijałka i Prudla z Chorwatami Karaulą/Jericiem. Jedynymi, którzy doznali porażki, byli niepokonani dotąd Łosiak i Kantor, którzy musieli uznać wyższość Brazylijczyków – Pedro Solberga i Evandro.

Jako pierwsi na boisko wybiegli Kądzioła i Szałankiewicz, którzy od początku w pojedynku grupy E prowadzili wyrównaną walkę z norweskim duetem Sørum/Eithun. Dopiero z czasem Polacy zaczęli budować przewagę, którą stopniowo powiększali (15:12, 18:13). Chociaż Norwegowie do końca starali się walczyć, pierwszy set padł łupem biało-czerwonych. W drugiej odsłonie Polacy poszli za ciosem (8:4), jednak tym razem nie udało im się utrzymać przewagi (12:12). Od momentu wyrównania trwała gra punkt za punkt, w której lepsi po ciekawej walce na przewagi okazali się Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz. Było to ich pierwsze zwycięstwo, bowiem w czwartek dwukrotnie przegrali 0:2.

Lepiej pojedynek w grupie F rozpoczęli Włosi (3:0), mimo starań Bryl z Kujawiakiem mieli problemy z niwelowaniem powstałych strat. Matteo i Paolo Ingrosso grali znacznie pewniej, jednak Polacy nie poddawali się. Para Bryl/Kujawiak miała jednak problem, by skutecznie przełamać rywali, gdy zmniejszyli dystans punktowy, przeciwnicy szybko odskoczyli ponownie. Dzięki swojej nieustępliwości biało-czerwoni w końcówce odrobili wszystkie straty i ostatecznie wygrali do 19. Otwarcie drugiej partii było znacznie bardziej wyrównane, z czasem to Michał Bryl i Kacper Kujawiak zaczęli odskakiwać rywalom (14:7). Z akcji na akcję Polacy grali coraz pewniej, co pozwoliło im wygrać tego seta do 14, a całe spotkanie 2:0.

Po zwycięstwie w piątkowym spotkaniu z Alisonem i Bruno Schmidtem duet Fijałek/Prudel pewnie otworzył ostatni pojedynek grupy A (7:2). Z akcji na akcję różnica punktowa między Polakami a reprezentantami gospodarzy powiększała się (11:5). Do końca seta biało-czerwoni bez najmniejszych problemów kontrolowali grę, wygrywając do 8. Druga odsłona miała podobny przebieg. Mariusz Prudel i Grzegorz Fijałek szybko wyszli na prowadzenie. Chociaż różnica punktowa początkowo nie była aż tak wyraźna, Karaula/Jercić ani przez moment nie stanowili zagrożenia dla przeciwników. Ostatecznie również drugi set po zaledwie trzynastu minutach padł łupem Polaków.

Jako ostatni z biało-czerwonych w fazie grupowej na boisko wybiegli Piotr Kantor i Bartosz Łosiak. Początkowo trwała wyrównana gra z Pedro Solbergiem i Evandro Oliveirą (6:5). Z czasem to Brazylijczycy zaczęli odskakiwać rywalom (13:11). Pomimo starań tej zaliczki punktowej nie udało się zniwelować i ostatecznie inauguracyjny set padł łupem reprezentantów Brazylii (21:19). Od początku drugiego rozdania Pedro Solberg/Evandro poszli za ciosem (3:1). Z czasem rozkład sił na boisku nie ulegał zmianie, dopiero w drugiej fazie tego seta wynik się wyrównał (18:19). Pomimo starań duet Łosiak/Kantor nie zdołał odwrócić losów partii, ostatecznie przegrywając drugiego seta w takim samym stosunku punktowym jak pierwszego.

Kądzioła/Szałankiewicz POL [21] – Sørum/Eithun NOR [28] 2:0
(21:15, 23:21)

Ingrosso M./Ingrosso P. ITA [22] – Bryl/Kujawiak POL [27] 0:2
(19:21, 14:21)

Fijałek/Prudel POL [17] – Karaula/Jerić CRO [32] 2:0
(21:8, 21:10)

Łosiak/Kantor POL [7] – Pedro Solberg/Evandro BRA [10] 0:2
(19:21, 19:21)

Wszystkie polskie pary walkę w kolejnej fazie rozpoczną od pierwszej rundy. Fijałek/Prudel zagrają z austriacką parą Kunert/Dressler, Łosiak i Kantor zmierzą się ze Szwajcarami – Gersonem i Strasserem, Bryl i Kujawiak powalczą z Austriakami – Dopplerem i Horstem, natomiast Kądzioła i Szałankiewicz zagrają z meksykańskim duetem Virgen/Ontiveros.