Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Polska – Niemcy w statystykach: Falowanie i spadanie

Polska – Niemcy w statystykach: Falowanie i spadanie

fot. CEV

Pojedynek biało-czerwonych z Niemcami nie miał znaczenia, jeśli chodziło o awanse z grupy „zainteresowanych” drużyn czy też innych zespołów z grupy. Jego wynik jednak rozstawiał półfinały i tak zwycięzca trafił w nim na Rosję, a przegrany, tj. reprezentacja Polski, będzie musiał zmierzyć się z bardzo dobrze dysponowaną Francją. Całe starcie podopiecznych Vitala Heynena i Stephane’a Antigi nie należało do porywających widowisk, a gra obu ekip mocno falowała. Wpływ miały na to głównie popełniane błędy i w pewnych momentach zagrywka.

Atak

Pojedynek rozpoczął się od świetnej gry Polaków w tym elemencie, a reprezentanci Niemiec w żaden sposób nie potrafili znaleźć recepty na świetnie grających na siatce rywali. W drugiej odsłonie sytuacja zmieniła się i to gospodarze osiągnęli w niej blisko 80% skuteczności. Kryzys w poczynaniach polskiego zespołu przyszedł w partii numer trzy, w której obie drużyny obniżyły loty, ale to Niemcy nadal spisywali się dużo skuteczniej. Problemy z przyjęciem mocno wpłynęły na atak biało-czerwonych, którzy nie uderzali nawet ze skutecznością 40%. Rywale cały czas utrzymywali podobny poziom, a wahania w tym elemencie mieli tylko podopieczni Stephane’a Antigi, którzy w kolejnym secie znowu byli niemal nie do zatrzymania. W tie-breaku źle przemyślane akcje w ataku biało-czerwonych sprawiły, że biało-czerwoni stracili cztery punkty po nieudanych uderzeniach – dwa bloki Niemców i dwa błędy Polaków. W całym starciu obie ekipy jednak porównywalnie spisywały się w tym elemencie, biało-czerwoni byli trochę mniej skuteczni, ale uderzali więcej razy, co przełożyło się na lepszą zdobycz punktową.

1. Dawid Konarski 12 punktów, 18 ataków, 67% skuteczności

2. Mateusz Mika 11, 18, 61%

3. Bartosz Kurek 8, 18, 44%

1. Sebastian Schwarz 15 punktów, 25 ataków 60% skuteczności

2. Simon Hirsch 14, 24 58%

Przyjęcie

Obie drużyny miały w tym meczu dwa załamania w przyjęciu – Niemcy w drugim secie, Polacy w czwartym, z taką jednak różnicą, że gospodarze wcale nie odczuli tego w ataku, czego nie można powiedzieć o polskiej reprezentacji. W obu przypadkach zespoły uzyskiwały niewiele ponad 30% skuteczności w tym elemencie, a Niemcy potrafili w takiej sytuacji atakować z blisko 80-procentową skutecznością. W obu drużynach przyjęcie rozkładało się całkiem równomiernie na wszystkich zawodników przyjmujących, a w indywidualnych statystykach to gracze z Niemiec wypadają trochę lepiej. W polskiej drużynie niezwykle stabilnym punktem w tym elemencie był Wojciech Żaliński, który przy 16 przyjętych piłkach uzyskał 81% skutecznego i 50% perfekcyjnego przyjęcia.

1. Paweł Zatorski 22 piłki przyjęte, 45% skutecznego przyjęcia, 32% perfekcyjnego przyjęcia

2. Mateusz Mika 19, 42%, 16%

3. Michał Kubiak 18, 61%, 33%

1. Ferdinand Tille 25 piłek przyjętych, 64% skutecznego przyjęcia, 20% perfekcyjnego przyjęcia

2. Tom Strohbach 21, 43%, 24%

ZagrywkaObie drużyny w tym spotkaniu ryzykowały tym elementem i popełniały w nim błędy (w sumie 38). W ważnych momentach to jednak Polacy zapisywali na swoim koncie więcej pomyłek (w całym spotkaniu o 4 więcej). Jak na pięciosetowe spotkanie asów serwisowych było przy tym mało – pięć po stronie Polaków, sześć po stronie Niemców. Najczęściej mylili się Bieniek i Buszek, a po stronie niemieckiej Schwarz i Strohbach. Najlepiej wśród gospodarzy uderzał Patrick Steuerwald (3 asy). W całym meczu obie drużyny tyle samo razy wymuszały na rywalu błąd przyjęcia – po 8 razy.

Blok

Ten mecz na pewno nie był meczem blokujących. W sumie w pięciu setach obie drużyny zdobyły tym elementem jedynie 11 punktów, przy czym to niemiecka drużyna blokowała siedmiokrotnie. Podopieczni Vitala Heynena trzy akcje w bloku zakończyli punktem w trzeciej odsłonie – kiedy to jednak Polacy słabo spisywali się w ataku. Natomiast ważne dla wyniku dwa bloki Niemców miały miejsce w tie-breaku.

Zobacz również:
Polska – Belgia w statystykach: Atak! Atak ponad wszystko

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved