Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Polscy sędziowie podbijają Wielką Brytanię

Polscy sędziowie podbijają Wielką Brytanię

fot. facebook, zb. prywatne

Polacy są cenionymi sędziami w Europie i na świecie, o czym nikogo nie trzeba przekonywać. Natomiast niewiele osób wie, że nasi rodacy sędziując poza granicami kraju, nie rezygnują ze swej pasji, a wręcz przeciwnie. Osiągają sukcesy w sztuce sędziowskiej, utwierdzając międzynarodowe środowisko siatkarskie w przekonaniu, że Polacy są niezwykle utalentowanym i pracowitym narodem. Zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, jak Sebastian Widlarz i Dominik Biegajło zdobyli uznanie w oczach Brytyjczyków i zostali sędziami międzynarodowymi.

Dlaczego postanowili zamieszkać w Wielkiej Brytanii? Zarówno w przypadku Sebastiana, jak i Dominika zdecydowała ciekawość świata i chęć spróbowania swoich sił poza granicami kraju. Swoją przygodę z gwizdkiem obydwaj rozpoczęli jeszcze w Polsce. Sebastian ukończył kurs organizowany przez Śląski Związek Piłki Siatkowej, będąc studentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Dominik uczestniczył w kursie prowadzonym przez znanych w Polsce sędziów – Zdzisława Śpiewlę oraz Jerzego Regułę z Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej. Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania nie była końcem pasji, a wręcz przeciwnie. Obydwaj wykorzystali swoją szansę i pokazali kolegom w Wielkiej Brytanii swój talent i umiejętności sędziowskie, za co zostali docenieni, otrzymując przepustkę na kurs na kandydata na sędziego międzynarodowego, ale o tym nieco później.Jak obydwaj potwierdzają, siatkówka w Anglii zyskuje na popularności, w czym wielka zasługa całej Polonii, a szczególnie zespołu, który pod tą samą nazwą występuje w rozgrywkach o mistrzostwo Anglii, a w mijającym sezonie również w CEV Challenge Cup. Polonia Londyn, bo o tym zespole mowa, w obecnym sezonie również występuje w finale rozgrywek angielskiej ekstraklasy. Wielka Brytania przyciąga do swojego kraju wiele osób różnej narodowości, którzy mają za sobą szkolenie siatkarskie w wieku młodzieżowym lub występy w II czy I lidze. To powoduje, że zespoły chcą grać i trenować oraz uczestniczyć w rozgrywkach. Oprócz Polaków w siatkówkę na Wyspach grają m.in. Rosjanie, Ukraińcy i Słoweńcy. Ta kulturowa mieszanka w samym Londynie skupia 76 drużyn żeńskich i męskich w trzech dywizjach Londyn League.

Na czele struktury rozgrywek w Wielkiej Brytanii jest odpowiednio dla rozgrywek mężczyzn – Super 8 Men oraz dla kobiet – Super 8 Women. Podobnie jak w Polsce, bezpośrednim zapleczem dla ekstraklasy jest 1. liga nazwana na Wyspach Brytyjskich Mens/Womens Division 1. Rozgrywki w drugiej lidze podzielone są terytorialnie na Północ i Południe, natomiast najniższa w tej strukturze 3. liga podzielona jest na cztery grupy rozgrywkowe regionalnie – North, Central, South East i South West.

Bodźcem do rozwoju dyscypliny w Anglii były niewątpliwie igrzyska olimpijskie rozgrywane w Londynie w 2012 roku. Oprócz infrastruktury szansę rozwoju mieli ludzie pracujący przy tym prestiżowym turnieju. Każdy sędzia mógł zgłosić swój akces do bycia członkiem obsady pomocniczej. Spośród 800 ochotników w igrzyskach olimpijskich, po wielu etapach eliminacji trwających 2 lata, wytypowano 35 sędziów liniowych i sekretarzy, którzy mieli ogromny zaszczyt sędziowania tych najważniejszych dla sportowca zawodów na świecie. Wśród nominowanych sędziów obsady pomocniczej było aż 3 Polaków. Dominik Biegajło, który jako sędzia liniowy rozstrzygał olimpijski finał kobiet. Sebastian Widlarz, który, w tej samej roli co Dominik, oceniał piłkę na męskim finale pomiędzy Brazylią a Rosją. Trzecim polskim sędzią był Gabriel Dan. Sędziując IO, obydwaj panowie byli już świadomi, że w kolejnym roku otrzymają szansę, by podnieść swoje uprawnienia i zostać sędzią międzynarodowym. Obydwaj podkreślają, że wielkim zaszczytem oraz możliwością nauki było dla nich również uczestniczenie w odprawach sędziów, którzy rozstrzygali olimpijskie zmagania.

W następnym roku na kursie na kandydata na sędziego międzynarodowego w serbskim Kladowie Polska miała silną reprezentację. Oprócz Szymona Pindrala, który otrzymał nominację z ramienia Polskiego Związku Piłki Siatkowej, na kursie znaleźli się Dominik i Sebastian, oddelegowani przez Angielską Federację Piłki Siatkowej. Wszyscy trzej panowie ukończyli kurs z sukcesem, otrzymując przepustkę do sędziowania na arenie międzynarodowej. Podczas tego szkolenia po raz kolejny okazało się, że Polacy nie mają sobie równych. Bo kto inny sędziowałby mecz jako S2 na poziomie międzynarodowym? Na tym kursie również egzotyczne dla Europejczyków państwo Santa Lucia miało swoją przedstawicielkę. Niby nie byłoby tutaj dziwnego, gdyby nie fakt, że obywatelka państwa położonego w Środkowo-Wschodniej Ameryce przyjechała na to szkolenie, sądząc, że będzie miało ono bardziej podstawowy wymiar. Mimo odbiegających od pozostałej części grupy umiejętności sędziowskich organizatorzy postanowili umożliwić jej ukończenie tego kursu z pozytywnym wynikiem. Jak się okazało, nasz kolega Szymon miał w tym meczu postawione niecodzienne zadanie sędziowania spotkania jako sędzia drugi (by ukończyć kurs, sędzia musiał sędziować mecz na każdej pozycji), z którym poradził sobie w opinii kolegów doskonale. Po raz kolejny potwierdziła się zasada, którą zna każdy arbiter – sędziując, najważniejsze jest zaufanie do swojego partnera.

Od 2013 roku Sebastian Widlarz i Dominik Biegajło sędziują na arenie międzynarodowej. Początkowo były to turnieje młodzieżowe, później Puchary Europejskie. W Wielkiej Brytanii obydwaj sędziują decydujące o mistrzostwie mecze. Sebastian dodatkowo zaangażowany jest w pracę na rzecz Zarządu Władz Sędziowskich, dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz włączając się w poprawę szkolenia sędziów angielskich, których na ten moment na terenie całej Wielkiej Brytanii jest blisko 360. Należy dodać, że w ubiegłym tygodniu Polska miała swoich reprezentantów podczas finałów męskiej i żeńskiej Ekstraklasy. Mecze sędziowali: Dominik Biegajło i Artur Sidorowicz, a oceniał Sebastian Widlarz

autor: Paulina Boś – Biuletyn Sędziów PZPS

źródło: Biuletyn Sędziów PZPS

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2017-05-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved