Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Na półmetku sezonu w lidze słowackiej Polacy na podium

Na półmetku sezonu w lidze słowackiej Polacy na podium

W lidze słowackiej zakończyła się pierwsza część sezonu. W fazie zasadniczej drużyny rozegrały po 16 spotkań, a po jej zakończeniu, w pierwszej trójce uplasowały się dwa zespoły z Polakami w składzie. VKP Bystrina SPU Nitra Stanisława Wawrzyńczyka uplasował się na drugim miejscu. Tuż za nim znalazła się ekipa TJ Slávia Svidník, w której występują Łukasz Ciupa i Łukasz Pietrzak.

Wawrzyńczyk i jego drużyna jako pierwsi zagrali ostatni mecz w ostatniej kolejce. W pierwszym secie starcia Bystriny z Miradem gospodarzom nie układało się najlepiej, a walkę z rywalami podejmował jedynie Polak, po którego atakach, a także asie serwisowym był remis 10:10. Po drugiej stronie siatki szalał Sopko. Stanisław Wawrzyńczyk nie zdołał utrzymać skuteczności przez całą odsłonę, sam też zaczął się mylić. Mimo to gra była w miarę wyrównana. Partię zakończył nieudany atak polskiego zawodnika. W kolejnych partiach Wawrzyńczyk nie był za bardzo widoczny, a w drugiej partii trafił na ławkę rezerwowych. Do gry wrócił w trzecim secie i to jego kontra dała miejscowym piłkę setową. Partia zakończyła się chwilę później. Z każdą kolejną akcją w czwartej odsłonie polski przyjmujący łapał wiatr w żagle i coraz pewniej radził sobie na boisku. Dostawał też coraz więcej piłek w ataku, które co ważne – kończył. Jego drużyna wypracowała sobie znaczne prowadzenie, którego nie oddała już do końca, zgarniając w meczu komplet punktów. W całym spotkaniu Stanisław Wawrzyńczyk punktował 15 razy – 13 atakiem przy 50% skuteczności, raz blokiem i raz zagrywką. Polak przyjął też 20 piłek ze skutecznością na poziomie 50% i 15%.

Ostatniego spotkania rundy zasadniczej do udanych nie zaliczą Łukasz Ciupa i Łukasz Pietrzak. Polacy, choć spisywali się w meczu całkiem nieźle, nie zdołali uchronić swojej ekipy przed porażką. Slavia przegrała w wyjazdowym spotkaniu 0:3, zaliczając niezwykle słaby wytęp w partii otwarcia, przegrywając w niej do 9. W kolejnych setach było już lepiej, ale gospodarze nadal kontrolowali grę. Co prawda w drugiej odsłonie po bloku i kontrze Ciupy Slavia prowadziła 4:2, ale w połowie seta rywale przejęli inicjatywę. W kolejnej dużo bardziej widoczny był Pietrzak, ale kilka jego skutecznych ataków na niewiele się zdało. Łukasz Ciupa zdobył w tym meczu 10 punktów i był najlepiej punktującym w swojej drużynie. Na ten dorobek złożyło się osiem ataków (44% skuteczności) oraz dwa bloki. Łukasz Pietrzak przy takiej samej skuteczności w ataku zdobył tym elementem 7 punktów.

W szesnastu spotkaniach drugi po rundzie zasadniczej zespół Stanisława Wawrzyńczyka zgromadził 41 punktów, triumfując w 14 meczach. Slavia z Ciupą i Pietrzakiem w składzie uzyskała 33 punkty, co dało jej trzecią pozycję. Drużyna ze Svidnika wygrała 10 spotkań. Co ciekawe, w pierwszym „polskim” meczu lepsza okazała się Bystrina, natomiast w rewanżu wygrała Slavia. Oba spotkania kończyły się w czterech setach. Najlepsi na tym etapie sezonu okazali się siatkarze VK Prievidza, którzy smaku porażki doznali jedynie dwukrotnie, m.in. w pierwszej rundzie w meczu z drużyną Wawrzyńczyka. Zupełnie nie radził sobie natomiast zespół VKM Stará Ľubovňa, który zdobył zaledwie cztery punkty.