Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Polak pomoże Australii w kwal. do igrzysk olimpijskich

Polak pomoże Australii w kwal. do igrzysk olimpijskich

fot. archiwum

Scoutman Jastrzębskiego Węgla Bogdan Szczebak niebawem dołączy na zgrupowanie kadry Australii przygotowującej się do kwalifikacji olimpijskich, które odbędą się w Tokio w dniach od 28 maja do 5 czerwca. – Z naszego punktu widzenia najważniejsze będą mecze przeciwko drużynom z Azji i Ameryki – o wyzwaniu, jakie czeka Australijczyków, i kluczowych spotkaniach mówił Szczebak.Na początek Italia

Bogdan Szczebak otrzymał propozycję pracy z australijskiej federacji siatkarskiej już w zeszłym roku i odpowiadał za analizę gry oraz statystyki zespołu Kangurów podczas Pucharu Świata w Japonii. Selekcjonerem Australijczyków w zeszłym roku został włoski szkoleniowiec Roberto Santilli, który przed laty pracował w Jastrzębskim Węglu i bardzo sobie chwalił współpracę z jastrzębskim statystykiem. – 15 maja wyruszam do Włoch, gdzie rozpoczynamy zgrupowanie. Kadra Australii już jest na miejscu, w europejskim centrum treningowym w Gavirate – mówi scoutman Jastrzębskiego Węgla, który – zanim na dobre poświęci się obowiązkom reprezentacyjnym – po sezonie ligowym wziął sobie wolne.

Australijczycy w Italii mają zaplanowane sparingi z Norwegią oraz Włochami. 21 maja kadra Volleyroos wylatuje do Nagoi. Po tygodniu aklimatyzacji i wspólnych treningów z reprezentacją Kanady meczem z Iranem przystąpi do rywalizacji o kwalifikację olimpijską.

Całkiem inny zespół

W turnieju wezmą udział: Polska, Francja, Kanada, Australia, Iran, Japonia, Chiny oraz Wenezuela. Przepustkę do Rio de Janeiro uzyskają trzy najlepsze zespoły oraz najwyżej sklasyfikowana drużyna z Azji. – Z naszego punktu widzenia najważniejsze będą mecze przeciwko drużynom z Azji i Ameryki – zaznacza Szczebak.

Pozytywów upatruje on w tym, że będzie to inny zespół Australii aniżeli ten, który występował podczas zeszłorocznego Pucharu Świata – z nowym rozgrywającym Benjaminem Bellem, z nowymi przyjmującymi Nathanem Robertsem i Paulem Sandersonem oraz czołowym blokującym ligi włoskiej Aidenem Zingelem. – Pierwsza „szóstka” będzie wyglądać zupełnie inaczej – potwierdza statystyk reprezentacji Australii, zwracając uwagę na to, że pomimo braku tych graczy w PŚ Australijczycy byli w stanie wygrać z Iranem 3:0, a Kanadzie ulegli po walce 2:3. – Ta drużyna potrafi walczyć. Teraz dodatkowo będzie inny poziom emocji i inna, dużo większa stawka. Mówimy w końcu o olimpiadzie! – podkreśla Bogdan Szczebak.

Dziwne uczucie

W ostatnim meczu japońskiego turnieju (5 czerwca) Australijczycy zmierzą się z Biało-czerwonymi. – Oczywiście jest to dziwne uczucie, kiedy reprezentujesz barwy innej federacji, a w hali słyszysz polski hymn. Ale nie sądzę, by w meczu z reprezentacją Polski serce mocniej mi zabiło. Takie jest życie, że pracujemy tam, gdzie nas chcą. Jesteśmy profesjonalistami – uważa scoutman JW.

Na hasło „Australia” polskim kibicom siatkówki otwiera się szufladka z napisem „Igrzyska olimpijskie w Londynie w 2012 roku”. Grupowa porażka z reprezentacją Kangurów 1:3 należy do najbardziej koszmarnych wspomnień siatkarskich ostatnich lat. Skazała ona bowiem Biało-czerwonych na grę w ćwierćfinale turnieju z Rosją, czyli późniejszymi triumfatorami turnieju olimpijskiego.

Poproszony o wskazanie głównych faworytów tokijskiego turnieju Bogdan Szczebak jednym tchem wymienia Polskę oraz Francję. – Nie wiadomo, jak Iran zareaguje na zmianę trenera [nowym szkoleniowcem został Raul Lozano – przyp. red.]. Nasz zespół stanowi ciekawostkę, bo tak jak wspominałem, będzie to całkiem inna drużyna pod względem personalnym. Natomiast w pozostałych zespołach nastąpiły raczej „kosmetyczne” zmiany. Nie ukrywam, że wyjazd na igrzyska jest moim wielkim marzeniem – przyznaje scoutman Jastrzębskiego Węgla. Bezpośrednio po kwalifikacjach olimpijskich czeka go jeszcze praca z kadrą Australii przy okazji Ligi Światowej (trzy turnieje w: Sydney, Rzymie oraz Dallas).

 

źródło: jastrzebskiwegiel.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-05-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved