Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka amatorska > Polacy zagrają w MŚ w siatkówce na siedząco

Polacy zagrają w MŚ w siatkówce na siedząco

fot. sportEL24.pl

W niedzielę w Holandii rozpoczynają się mistrzostwa świata w siatkówce na siedząco, w których po raz drugi wystąpi reprezentacja Polski. W fazie grupowej spotka się m.in. z siatkarzami z Bośni i Hercegowiny oraz z Egiptu, którzy są… aktualnymi srebrnymi i brązowymi medalistami igrzysk paraolimpijskich.

W czwartek reprezentanci Polski w siatkówce na siedząco dotarli do holenderskiego Venlo, gdzie rozpoczną rywalizację w mistrzostwach świata (15-22 lipca). Wystąpią w nich dopiero po raz drugi w historii, a swój debiut zanotowali przed czterema laty, kiedy to impreza odbyła się w Elblągu. Tym razem znaleźli się w niej dzięki zajmowanej 13. pozycji w rankingu (do imprezy awansowały trzy najlepsze drużyny, które wcześniej nie uzyskały kwalifikacji). W fazie grupowej zmierzą się z reprezentantami Iraku, Bośni i Hercegowiny (oba mecze w Venlo) oraz Egiptu (w Eindhoven). Dwa ostatnie zespoły to odpowiednio… aktualni srebrni i brązowi medaliści igrzysk paraolimpijskich. – Przed chłopakami trudne zadanie, jednak woli walki im nie brakuje. Naszym celem jest zdobycie doświadczenia, by zbudować mocną drużynę na mistrzostwa Europy, które w 2019 r. odbędą się w Budapeszcie – mówi Adam Malik, który jest asystentem trenera Bożydara Abadżijewa, a wcześniej pełnił funkcję m.in. statystyka żeńskiej reprezentacji prowadzonej przez Andrzeja Niemczyka. Z kolei pierwszy szkoleniowiec dodaje: – Chcemy także wywalczyć kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie w 2020 r. w Tokio.W mistrzostwach świata uczestniczy 16 drużyn, które zostały podzielone na cztery grupy. Z nich po dwie najlepsze ekipy awansują do ćwierćfinałów, pozostali rozegrają spotkania o miejsca 9-16. Półfinały, finał oraz mecze o miejsca 5-8 zostaną rozegrane w Hadze. – Zawodnicy walczą o jak najwyższe lokaty i tym samym punkty rankingowe. Dodatkowo będzie to znakomita okazja, żeby spotkać się z osobami podzielającymi pasję do tej dyscypliny sportu – podkreśla Abadżijew.

Siatkówka na siedząco jest uprawiana w wielu krajach i jest uznawana za jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportu niepełnosprawnych. Tym, co różni ją od tradycyjnej dyscypliny, jest to, że można blokować serwis przeciwnika. Nie wolno jednak odrywać pośladków od mniejszych rozmiarów parkietu, nad którym siatka zawieszona jest na niższej wysokości. – Treningi i przepisy niewiele różnią się od tych, które istnieją w halowej odmianie tej dyscypliny. Zawodnicy muszą być jednak bardziej uniwersalni i świetnie przygotowani pod względem technicznym – mówi Abadżijew. W siatkówce na siedząco liczy się przede wszystkim zespołowość oraz sprawne poruszanie się po boisku. – Zawodnikom towarzyszy duża dawka pozytywnej energii, która jest nie do opisania. Trzeba doświadczyć tego na własnej skórze. Wraz z fundacją ParaVolley Poland chcemy zrobić wszystko, by zainteresować nią jak największą liczbę osób. W planach mamy mecze z drużynami występującymi w PlusLidze, m.in. z GKS-em Katowice. Chcemy też stworzyć regularne rozgrywki ligowe – kończy Malik.

 

Więcej w Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka amatorska

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-07-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved