Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Polacy rozpoczęli sezon od wygranej z Iranem

Polacy rozpoczęli sezon od wygranej z Iranem

Towarzyskim meczem w katowickim Spodku z Iranem rozpoczęli sezon reprezentacyjny polscy siatkarze. Podopieczni trenera Ferdinando de Giorgiego pokonali rywali 3:0 w meczu, który był jednocześnie pożegnaniem wieloletniego libero biało-czerwonych, Krzysztofa Ignaczaka.

Polacy towarzyski mecz z Iranem rozpoczęli od prowadzenia 2:0, trudnymi zagrywkami popisał się Mateusz Bieniek, a Mirzajanpour miał problemy ze skończeniem ataków z pierwszego tempa. Z biegiem czasu gra wyrównała się, Irańczycy dobrze spisywali się w obronie i to oni prowadzili na pierwszej przerwie technicznej 8:7. Następnie za 321 występów w reprezentacji został pożegnany Krzysztof Ignaczak, a jego miejsce na boisku zajął Paweł Zatorski. W polu zagrywki nadal nie do zatrzymania był Mateusz Bieniek i dzięki niemu biało-czerwoni odrobili straty i prowadzili 11:8. Podopieczni trenera Kolakovicia mieli problemy z przyjęciem, popełnili kilka błędów własnych i po ataku Dawida Konarskiego przegrywali 12:16. Przy stanie 15:20 o pierwszą przerwę na żądanie poprosił trener Iranu. Jego podopieczni nie potrafili przeciwstawić się Polakom i po skutecznym bloku Dawida Konarskiego przegrywali 17:22. Końcówka seta należała do Polaków, którzy odrzucili od siatki swoich rywali i wygrali tę partię w stosunku 25:19. Ostatni punkt w tym spotkaniu atakiem zdobył Bartosz Kurek i Polacy prowadzili w meczu 1:0.

Irańczycy na początku drugiej partii spotkania prowadzili 5:3, poprawili swoje przyjęcie i skutecznie gubili blok polskiej reprezentacji i po tym jak został zablokowany Dawid Konarski, mieli trzypunktową przewagę (8:5). Motorem napędowym Polaków po raz kolejny okazał się być Mateusz Bieniek, dzięki niemu Polacy doprowadzili stan rywalizacji do remisu 10:10, a po zbiciu Bartłomieja Lemańskiego mieli punkt przewagi (11:10). Od tego momentu zarysowała się przewaga podopiecznych trenera Ferdinando de Giorgiego. Polacy punktowali w bloku, w tym elemencie szczególnie mógł podobać się Bartłomiej Lemański, Fabian Drzyzga popisał się trudnymi zagrywkami i na tablicy wyników widniał rezultat 17:12. Polacy czytali grę swoich rywali i nie pozwolili Irańczykom na zbyt wiele, ekipa gości nie potrafiła przeciwstawić się polskiej reprezentacji. Punktowy atak Mateusza Bieńka zmusił szkoleniowca Iranu do przerwania gry przy stanie 22:16 dla Polski. Na nic się to zdało, ponieważ będący w natarciu biało-czerwoni wygrali tego seta po ataku Macieja Muzaja.

W trzeciej partii spotkania wyrównana gra trwała do stanu 9:9, po czym biało-czerwoni po raz kolejny postawili szczelny blok i stopniowo powiększali przewagę. Bardzo dobrze w polu zagrywki spisał się Michał Kubiak i po jego skutecznej serii jego zagrywek było 16:10 dla Polaków. Irańczycy byli tłem dla dobrze grających siatkarzy znad Wisły i w żaden sposób nie potrafili się im przeciwstawić. Pojedyncze akcje w wykonaniu Ebadipoura czy Gholamiego na niewiele się zdały. Przy stanie 21:16 po dwóch punktowych atakach Rezy Ghary Irańczycy zbliżyli się do Polaków na trzy punkty (21:18). Podopieczni De Giorgiego nie dawali za wygraną i uzyskali pięciopunktową przewagę (23:18). Zadowoleni takim obrotem sprawy polscy siatkarze popełnili kilka błędów i o przerwę poprosił trener Polaków (23:21). Atak ze środka Lemańskiego dał Polakom piłkę meczową przy stanie 24:21. Ambitni Irańczycy dzielnie walczyli do końca, ale musieli uznać wyższość polskich siatkarzy i przegrali 23:25 po ataku Dawida Konarskiego.

Polska – Iran 3:0
(25:19, 25:19, 25:23)

Polska: Konarski (15), Kurek (9), Lemański (9), Drzyzga (1), Kubiak (12), Bieniek (8), Ignaczak (libero) oraz Kaczmarek, Łomacz, Muzaj (1) i Zatorski (libero)
Iran: Ebadipour (10), Marouf, (3) Mousavi (5), Gholami (4), Ghafour (5), Mirzajanpour (6), Mahrandi (libero) oraz Salafzoun, Ghaemi (3), Ghara (2) i Mananinejad