Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Podróżnik Zbigniew Bartman

Podróżnik Zbigniew Bartman

fot. Arkadiusz Kogut / Jastrzębski Węgiel

Nie wiadomo, czy czytał w dzieciństwie książki podróżnicze, ale z pewnością dziś sam mógłby niejedną napisać. Zbigniew Bartman, jeden z najbardziej znanych polskich siatkarzy, wieloletni gracz reprezentacji, jest sportowym obieżyświatem. Od 2007 roku nie zdarzyło się, by w jednym zespole zagrał dłużej niż przez sezon. Był reprezentantem klubów już w 6 krajach poza Polską, a teraz stara się o angaż w kolejnym – Korei Południowej.

Zbigniew Bartman, który przeżywał apogeum formy, gdy Polska wygrywała Ligę Światową i występowała w igrzyskach w Londynie w 2012 roku, ostatnio jest pomijany w powołaniach kolejnych trenerów kadry siatkarzy. Robi jednak swoje, utrzymuje wysoką dyspozycję, która pozwala mu występować w solidnych i dobrze płacących ligach. Ostatnio grał w Turcji, wcześniej w Chinach czy Italii. W tych dniach przebywa w Korei Płd., gdzie bierze udział w testach przed ewentualnym podpisaniem kontraktu w tamtejszej ekstraklasie.Sposób pozyskiwania graczy w Korei jest niecodzienny. Trochę przypomina zasady „draftu”, czyli naboru młodych talentów w NBA, gdy zawodnik nie ma świadomości, do jakiego klubu trafi. Koreański „casting” czy „try-out”, jak nazywają to organizatorzy, też tak działa: siatkarz nie wie w, jakim klubie zagra. Jeśli zostanie wybrany po testach sportowych i medycznych, nastąpi losowanie drużyny, do której zostanie przydzielony. Zainteresowanie grą w Korei Płd. zgłosiło 120 siatkarzy z całego świata. Na placu boju pozostało 37, których zaproszono na sprawdzian wyłaniający najlepszą siódemkę. Każdy team może mieć w składzie jednego zagranicznego zawodnika.

Koreańczycy postępują inaczej niż inni organizatorzy rozgrywek zawodowych także pod względem jawności finansowej. W Europie nie da się wprost dowiedzieć, ile zarabia dany siatkarz. W Korei informacja o pensji zagranicznego gracza jest powszechnie dostępna, bo każdy zarabia… tyle samo. Kiedyś umowy mogły tam przekroczyć nawet milion dolarów, ale niedawno ograniczono finansowe eldorado i jest sztywna górna granica.

Podstawowa pensja obcokrajowca w siatkarskiej lidze koreańskiej to 300 000 dolarów netto za sezon (umowa biegnie od sierpnia do marca). Znamy też premie: za mistrzostwo Korei 30 000 USD, za zwycięstwo w sezonie zasadniczym 20 000 USD, za awans do play-off 10 000 USD (z tym że gracz otrzymuje najwyższą z tych premii w zależności od ostatecznego wyniku). Za każdą wygraną dostaje się 1000 USD. Zawodnik ma do dyspozycji mieszkanie i bilety lotnicze w dwie strony dla siebie oraz dwie osoby z rodziny.

źródło: se.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2017-05-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved