Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Po 27 teamów zagra o bilety na ME juniorów i juniorek

Po 27 teamów zagra o bilety na ME juniorów i juniorek

fot. CEV

W dniach 31 kwietnia – 3 maja rozegrana zostanie II runda kwalifikacji do mistrzostw Europy juniorów i juniorek. Weźmie w niej udział po 27 zespołów, a tylko siedem z nich uzyska bezpośredni awans do turnieju finałowego, którego gospodarzem we wrześniu będzie Bułgaria (mężczyźni) oraz Słowacja i Węgry (kobiety). Jednym z pretendentów do wygrania swojej grupy są biało-czerwoni, znacznie trudniejsze zadanie czeka Polki, których rywalkami będą między innymi Rosjanki.

Do rywalizacji o awans na mistrzostwa Europy juniorów przystąpiły 33 drużyny narodowe, w tym tak egzotyczne siatkarsko jak Anglia, Gruzja czy Kosowo. Z nich wyłonionych zostanie 11 ekip, które dołączą do Bułgarów (gospodarzy turnieju finałowego), które w dniach 2-10 września zagrają o medale czempionatu Starego Kontynentu. I runda odbyła się w dniach 7-10 stycznia. Rywalizowało w niej sześć zespołów w dwóch turniejach kwalifikacyjnych. Odbyły się one w Szwajcarii oraz na Białorusi, a ich zwycięzcy, czyli Norwegowie oraz Białorusini, zyskali prawo gry w dalszej fazie eliminacji.W drugiej rundzie zagrać miało 28 zespołów podzielonych na siedem grup. Ostatecznie jednak do rywalizacji przystąpi 27 z nich, a ułatwione zadanie będą mieli Serbowie, gdyż znaleźli się w trzyzespołowej grupie. Gospodarzami poszczególnych turniejów będą Chorwacja, Włochy, Niemcy, Austria, Słowenia, Serbia i Turcja, a odbędą się one w dniach 31 kwietnia – 3 maja. Biało-czerwoni o bilety do Bułgarii powalczą w Niemczech, gdzie ich przeciwnikami będą gospodarze, a także Duńczycy i Węgrzy. Zwycięzcy siedmiu turniejów wywalczą bezpośredni awans do mistrzostw Europy, zaś zespoły z drugich pozycji oraz najlepszy z trzeciego miejsca trafią do III rundy kwalifikacji. Odbędzie się ona w dniach 7-10 lipca. Wówczas na placu boju pozostanie osiem drużyn podzielonych na dwie grupy. To właśnie najlepsze z nich zdobędą ostatnie przepustki i dołączą do grona finalistów czempionatu Starego Kontynentu.

Do rywalizacji o prawo gry w mistrzostwach Europy juniorek przystąpiły 34 zespoły, które walczą o 10 miejsc. Dwa pozostałe są już zarezerwowane dla Słowaczek i Węgierek, które będą współgospodarzami turnieju finałowego odbywającego się w dniach 27 sierpnia – 4 września. W I rundzie rywalizowało tylko sześć ekip podzielonych na dwie grupy. Turnieje odbyły się w Gruzji i Kosowie, a przepustki do dalszej fazy zmagań wywalczyły Ukrainki i Białorusinki.

Na przełomie kwietnia i maja zostanie rozegrana II runda kwalifikacji, w której udział weźmie 27 drużyn. Turnieje odbędą się w Chorwacji, Włoszech, Rosji, Bułgarii, Serbii, Danii i na Łotwie. Tym razem tylko trzy zespoły zmierzą się w Chorwacji, zaś pozostałe grupy będą składały się z czterech ekip. Biało-czerwone czeka trudne zadanie, bowiem trafiły do grupy z Rosją, Ukrainą i Szwajcarią. O ile o wywalczenie bezpośredniego awansu nie będzie im łatwo, o tyle mają spore szanse, by znaleźć się w III rundzie eliminacji. W niej – podobnie jak u juniorów – znajdą się wszystkie zespoły z drugich miejsc oraz jeden z trzeciej pozycji. Ten etap kwalifikacji odbędzie się w dniach 7-10 lipca, a stawkę finalistek czempionatu Starego Kontynentu uzupełnią zwyciężczynie dwóch turniejów oraz najlepszy zespół z drugiego miejsca.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved