Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: ZAKSA, jak na lidera przystało, z wygraną

PlusLiga: ZAKSA, jak na lidera przystało, z wygraną

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w 15. kolejce PlusLigi zawitali do stolicy, gdzie zmierzyli się z AZS-em Politechniką Warszawską. Stołeczni akademicy nie wykorzystali swojej szansy w drugim secie, w którym mieli nawet piłkę setową i ostatecznie przegrali z liderami PlusLigi w trzech setach.

Początek spotkania pomiędzy AZS-em Politechniką Warszawską a ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle lepiej rozpoczęli goście, którzy za sprawą dobrej gry Wiśniewskiego w ataku prowadzili 3:1. Gospodarze szybko jednak stratę zniwelowali po kontrze Michała Filipa (5:5). Na pierwszą przerwę techniczną kędzierzynianie schodzili z dwupunktowym prowadzeniem (8:6), ale kolejne akcje były toczone punkt za punkt, przy dużej liczbie błędów w zagrywce przyjezdnych (12:13). Na drugą przerwę techniczną zawodnicy schodzili przy wyniku 16:14 dla gości, po skutecznym ataku blok-aut Sama Deroo. Tuż po niej zawodnicy ZAKSY powiększyli swoje prowadzenie, głównie dzięki błędom gospodarzy – ataku w aut Filipa i dotknięciu przez nich siatki (20:16). Końcówka seta to popis gry gości, którzy po asie serwisowym Konarskiego i skutecznym ataku w kontrze Deroo prowadzili już sześcioma punktami (23:17). Seta zakończył skuteczny blok kędzierzynian na Michale Filipie (25:18).

Drugą odsłonę spotkania dobrze rozpoczęli gospodarze, którzy po dobrym ataku Michała Filipa w kontrze prowadzili 3:1. ZAKSA szybko odrobiła straty (3:3), by w następnych akcjach, po bloku na Filipie, wyjść na prowadzenie 6:5. Na pierwszą przerwę techniczną siatkarze schodzili przy dwupunktowym prowadzeniu gości, dzięki asowi serwisowemu Patryka Czarnowskiego (8:6). Po powrocie na boisko obie drużyny prowadziły wyrównaną grę punkt za punkt, aż do drugiej przerwy technicznej, na której kędzierzyński zespół prowadził 16:15. Po niej z dobrej strony zaprezentowali się Samica i Filip, którzy skutecznymi atakami nie pozwalali odskoczyć gościom na więcej niż jeden punkt. Przy stanie 20:19 dla przyjezdnych Michał Filip zaatakował w aut, ale dobrym okiem wykazał się trener Politechniki, który poprosił o challenge. Okazało się, iż siatki dotknęli zawodnicy gości, a na tablicy wyników ukazał się remis 20:20. Od tego momentu siatkarze gospodarzy, po raz pierwszy w tym spotkaniu, wypracowali trzypunktowe prowadzenie (23:20). Kiedy wydawało się, że pewnie wygrają tego seta, w polu zagrywki pojawił się Grzegorz Bociek i posyłając dwa asy serwisowe, doprowadził do remisu 23:23. Ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali siatkarze ZAKSY, a właściwie Łukasz Wiśniewski, który dwoma skutecznymi, pojedynczymi blokami na Lemańskim ustalił wynik seta (26:24).

Trzeci set rozpoczął się od wymiany cios za cios, a bardzo dużo punktów zarówno jednej, jak i drugiej drużyny padło po błędach przeciwników. Pierwszą większą przewagę udało się wypracować Politechnice, dzięki Samice, który posłał asa serwisowego (8:6). Drużyna gospodarzy stopniowo powiększała swoje prowadzenie, a po skutecznej kiwce Filipa i asie serwisowym Zagumnego prowadziła już 15:11. Tuż przed drugą przerwą techniczną siatkarzom ZAKSY udało się zbliżyć do rywali, a nawet wyrównać po skutecznym ataku w kontrze Rafała Buszka (15:15). Na prowadzenie goście wyszli parę akcji później, dzięki skutecznej kontrze Tillie (18:17). Końcówka seta należała do przyjezdnych, którzy najpierw po świetnej zagrywce francuskiego przyjmującego wyszli na dwupunktowe prowadzenie (22:20), a później po skutecznym ataku ze środka Wiśniewskiego mieli pierwsze piłki meczowe. Seta zakończył skuteczny blok kędzierzynian na Michale Filipie (25:22).

AZS Politechnika Warszawska – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3
(18:25, 24:26, 22:25)

AZS PW: Kowalczyk (6), Zagumny (2), Lemański (9), Samica (9), Filip (11), Wierzbowski (6), Olenderek (libero) oraz Mikołajczak
ZAKSA: Konarski (13), Buszek (5), Wiśniewski (11), Deroo (7), Toniutti (1), Czarnowski (10), Zatorski (libero) oraz Tillie (4), Rejno i Bociek (2)