Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Plusliga: Sensacja w Sosnowcu, MKS Będzin lepszy od ZAKSY

Plusliga: Sensacja w Sosnowcu, MKS Będzin lepszy od ZAKSY

Do największej jak dotąd sensacji w tym sezonie doszło w Sosnowcu, gdzie walczący o utrzymanie w PlusLidze MKS Będzin prowadził już z ZAKSĄ 2:0 i był o krok od wygrania trzeciego seta. ZAKSA wygrała jednak tę partię na przewagi, ale potem nie doprowadziła do tie-breaka.  W czwartej partii  MKS postawił już kropkę nad „i”  inkasując tym samym trzy punkty.  MVP meczu został wybrany Grzegorz Pająk. Kędzierzynianie grali bez Aleksandra Śliwki, zmagającego się z problemami zdrowotnymi, a MKS bez Dawida Dryji.

Na początku meczu obie drużyny grały punkt za punkt, obie też kończyły ataki z pierwszego uderzenia (3:3, 6:6). Na boisku trwała wymiana ciosów, po tym jak dwa razy zapunktował Rafał Sobański MKS prowadził 9:7. Po asie serwisowym tego zawodnika przewaga podopiecznych trenera Jakuba Bednaruka wzrosła do czterech punktów i o czas poprosił trener ZAKSY (12:8). W zespole gości szwankowało przyjęcie, przełożyło się to na mało skuteczną grę w ataku. Trener Grbić desygnował do gry Davida Smitha oraz Piotra Łukasika. Po zbiciu Rafała Faryny MKS prowadził 18:12. Gości próbował poderwać do walki Łukasz Wiśniewski, nie znalazł on wsparcia wśród swoich kolegów. Przy serii Grzegorza Pająka na siatce punktował David Sossenheimer, goście stanęli. Seta zakończył asem serwisowym rozgrywający MKS-u Grzegorz Pająk.

Podrażnieni porażką w pierwszym secie kędzierzynianie od samego początku ruszyli do ataków. W polu zagrywki dobrze spisał się Arpad Baroti. Zawodnik ten popisał się dwoma asami serwisowymi, jego koledzy punktowali w bloku i tablica wyników wskazała prowadzenie gości 7:2. Będzinianie zbliżyli się na jeden punkt do ZAKSY, po ataku Rafała Faryny oraz błędzie Kamila Semeniuka (10:11). Po raz kolejny z dobrej strony pokazał się Łukasz Wiśniewski, przy jego serii zagrywek goście zbudowali sobie pięciopunktową przewagę (16:11). Nie zrażeni taki obrotem sprawy siatkarze z Będzina ruszyli do odrabiania strat. Do remisu doprowadził Dawid Gunia, as serwisowy Grzegorza Pająka dał zespołowi z Będzina dwupunktową przewagę (20:18). Goście po ataku Arpada Barotiego doprowadzili do remisu 23:23, na więcej nie było ich już stać w tym secie. Najpierw punkt w ataku zdobył Sobański, a wspomniany Baroti pomylił się w ataku i tym samym MKS wygrał drugiego seta.

Dla przyjezdnych set trzeci był grą o pozostanie w meczu. Po kontrataku Kamila Semeniuka było 5:2 dla gości. Do remisu doszło po błędzie własnym ZAKSY (7:7). Od tego momentu obie drużyny grały punkt za punkt (11:11, 15:15). Na boisku nie było widać różnicy klas, która dzieli oba zespoły w tabeli. Przy zagrywkach Dawida Gunii MKS odskoczył swoim rywalom na cztery punkty (19:15). Następnie serią trzech asów serwisowych popisał się Kamil Semeniuk i na tablicy wyników widniał rezultat 19:19. O końcowym zwycięstwie jednej z drużyn w tej części meczu musiała decydować gra na przewagi. Przyjezdni po piątej piłce setowej i ataku ze środka Davida Smitha wygrali tego seta i pozostali w grze.

W czwartym secie meczu na boisku trwała wymiana ciosów, wynik oscylował wokół remisu (4:4, 7:7). Dwa błędy własne zespołu gości sprawiły, że o przerwę na żądanie poprosił trener Grbić. Posunięcie to nie przyniosło spodziewanego rezultatu. W natarciu byli siatkarze z Będzina, kontrataki zamieniali w punkty i przy serii Rafała Faryny prowadzili 13:8. Kędzierzynianie nie mieli siatkarskich argumentów, byli tłem dla MKS-u. Asami serwisowymi popisali się Rafał Sobański oraz Artur Ratajczak (17:10), w ZAKSIE szwankowało przyjęcie. Kędzierzynianie w końcówce zdobyli kilka punktów z rzędu ale nie miało to większego wpływu. Seta oraz mecz atakiem zakończył Rafał Faryna i sensacja stała się faktem.

MKS Będzin- Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1
(25:17, 25:23, 28:30, 25:19)

MKS: Gunia (7), Ratajczak (8), Pająk (6), Sobański (15), Faryna (23), Sossenheimer (7), Potera (libero) oraz Fornal (7), Buczek i Superlak
ZAKSA: Parodi (6), Toniutti (1), Wiśniewski (10), Semeniuk (19), Baroti (10), Rejno (1), Zatorski (libero) oraz Łukasik (2), Smith (9) i Stępień