Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga prawdopodobnie przyspieszy

PlusLiga prawdopodobnie przyspieszy

fot. Katarzyna Antczak

Coraz więcej osób krytykuje formułę rywalizacji o mistrzostwo Polski. Prawdopodobnie rozgrywki zostaną skrócone. – Ten system nie jest dobry. Wolałem poprzedni sposób wyłaniania mistrza Polski. Kibice też. Złoty medal może zdobyć drużyna, która przegra ostatni mecz. To dla mnie niewyobrażalne! Dla siatkówki to straszne i nielogiczne – mówi PS rozgrywający ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Benjamin Toniutti. Suchej nitki na formule rozgrywek nie zostawia także Andrea Anastasi. A to tylko część z lawiny krytyki, która spada w ostatnich dniach na twórców systemu rozgrywek. Czy zasłużona?

To, co wywołuje najwięcej emocji, to fakt, że w tym sezonie w półfinale i finale zespoły rozegrają mecz i rewanż, a o ostatecznym sukcesie może zdecydować złoty set. Jest zatem wielce prawdopodobne, że mistrzem Polski zostanie drużyna, która wygra pierwszy mecz za trzy punkty, a w rewanżu triumfuje w dwóch pierwszych setach. – I co wtedy? Zamiast cieszyć się ze złota, nowy mistrz będzie musiał grać dalej o nic. To zepsuje całe widowisko – narzeka Benjamin Toniutti. Z rozgrywającym zgadza się trener ZAKSY Ferdinando de Giorgi.To działa przeciwko duchowi sportu. Gdybyś ktoś mnie zapytał, wolałbym normalne play-off. Czyli osiem zespołów, ćwierćfinały do dwóch zwycięstw, półfinały i finał do trzech zwycięstw. Polska liga jest na to gotowa. Władze PLPS-u zadecydowały jednak inaczej i trzeba się do tego dostosować – mówi Włoch.Za udziałem w play-off ośmiu drużyn od początku sezonu optuje Anastasi. – Wtedy drużyna, która zajmuje piąte miejsce, wciąż może walczyć o szczyt. A w Polsce? Taki Indykpol AZS Olsztyn prawdopodobnie wypadnie z walki o medale, a przecież to jest fantastyczny sezon w jego wykonaniu. I co? Będzie mógł sobie powalczyć… o piąte miejsce. To nie jest w porządku. Wszędzie są normalne play-off, tylko w PlusLidze stworzono taki nonsens – argumentuje Anastasi. – System rozgrywek zaakceptowały przed sezonem wszystkie kluby. Dziwię się, że teraz niektórzy krytykują ustalenia sprzed kilku miesięcy. Co do Anastasiego, odnoszę wrażenie, że tłumaczy się z porażek, bo w tym sezonie jego zespół rozczarowuje. Wyniki Lotosu Trefla świadczą o tym, że gdańszczanie już dawno przestali walczyć – ripostuje główny komisarz PlusLigi Cezary Matusiak.

Systemu rozgrywek zmienić się już w tym sezonie nie da, można natomiast – po tym jak wszystkie polskie zespoły odpadły z Ligi Mistrzów – przyspieszyć zakończenie sezonu, o co na łamach PS zaapelował De Giorgi. – Dla dobra reprezentacji dobrze byłoby przyspieszyć półfinały oraz finał i zakończyć rozgrywki nie 6 maja, a 23 kwietnia. Wtedy mielibyśmy więcej czasu na kadrę i wyleczenie kontuzjowanych zawodników – przekonywał selekcjoner.

Wygląda na to, że jego apel trafił na podatny grunt, bo za zmianą terminarza optują właściwie wszyscy. Nawet działacze PGE Skry, którzy zarezerwowali na mecze półfinałowe Atlas Arenę. – Nie jest to wielkim problemem. Możemy zmienić rezerwację – mówi prezes Skry Konrad Piechocki. Matusiak potwierdza: – Jest dobra wola, by przyspieszyć zakończenie sezonu. W poniedziałek prezes PLPS-u Wojciech Czayka ma się spotkać się w tej sprawie z przedstawicielami związku i telewizji Polsat. Jest za wcześnie, by mówić o konkretnych datach, ale prawie wszyscy są za zmianą terminarza fazy play-off. Powinno się więc udać – mówi PS Matusiak.

Selekcjoner poprosił, by spróbować skrócić rozgrywki, tak aby była szansa na wypoczynek dla reprezentantów. Do tej prośby podeszliśmy ze zrozumieniem, podobnie jak nasze kluby. Jedynym problemem jest dostępność hal w tych nowych terminach, dlatego z ostateczną decyzją musimy się wstrzymać do zakończenia fazy zasadniczej – tłumaczy Wojciech Czayka, prezes Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. W praktyce kompromis oznacza, że rozgrywki PlusLigi mają zakończyć się nie 6 maja, jak planowano, a już w niedzielę 23 kwietnia! Pierwsze mecze półfinału play-off zaplanowano na 8 i 9 kwietnia, rewanże na 12 i 13 kwietnia (pełen terminarz pod tekstem w załączniku). Według nowego projektu kalendarza ligowego wielki finał zaplanowano na 18 i 23 kwietnia.

źródło: Przegląd Sportowy, pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-03-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved