Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Jedenaste miejsce dla częstochowian

PlusLiga: Jedenaste miejsce dla częstochowian

W walce o 11. lokatę nie zabrakło emocji. Lepsi okazali się częstochowianie, którzy pewnie pokonali BBTS Bielsko-Biała 3:1. W pierwszym meczu AZS wygrał 3:0, co oznacza, że to właśnie siatkarze z Częstochowy kończą sezon na 11. miejscu.

Początek meczu w Bielsku-Białej charakteryzowała duża liczba błędów, które przydarzały się obu ekipom. Sprawiło to, że żadna z drużyn nie mogła zdobyć większej przewagi. Na pierwszej przerwie technicznej minimalne prowadzenie mieli częstochowianie, a objęli je po ataku ze środka Michała Szalachy (7:8). W połowie seta, po długiej grze systemem punkt za punkt, dwa oczka przewagi osiągnęli goście. Wtedy szybko zareagował trener Stelmach, prosząc o czas dla swojego zespołu (12:14). Kolejna długa akcja, zakończona skutecznym atakiem Mateja Pataka, dała następne przełamanie dla AZS-u (14:17). Zarówno Grzegorz Pilarz, jak i Rafael Redwitz równomiernie posyłali piłki do swoich kolegów, tak że w którejkolwiek z ekip trudno było znaleźć jednego lidera ataku. Końcówka premierowej odsłony była zacięta, po tym jak do remisu 22:22 doprowadził blok postawiony przez rozgrywającego gospodarzy. Chwilę potem jednak w ataku pomylił się Serhiy Kapelus (22:24), a piłki setowej nie zmarnował Matej Patak (23:25).

Drugiego seta lepiej rozpoczęli, podbudowani zwycięstwem w pierwszej partii, częstochowianie (0:2). Bielszczanie jednak nie zamierzali się łatwo poddać, straty szybko zniwelowała punktowa zagrywka Bartosza Janeczka (5:5). W dalszej części seta dobra gra Kamila Kwasowskiego w bloku oraz polu zagrywki pozwoliła bielszczanom wyjść na trzypunktowe prowadzenie (12:9), z którego jednak gospodarze długo się nie cieszyli (12:12). Po drugiej przerwie technicznej gra się wyrównała. W drużynie BBTS-u ciągle dobrą dyspozycję prezentował Mateusz Sacharewicz, zaś liderem częstochowian stał się Felipe Airton Bandero. Zdobywanie punktów na przemian trwało dosyć długo, aż do momentu, kiedy to atakujący AZS-u posłał piłkę daleko na aut (24:22). Z szansy skorzystali gospodarze, a dokładniej Bartosz Janeczek, posyłając kolejnego asa serwisowego (25:22).

Początek trzeciego seta to popis gry blokiem z obu stron siatki. Po jednej z akcji kontuzji doznał Bartosz Janeczek i konieczna była zmiana, atakującego zastąpił Paweł Stabrawa. Spotkanie nadal było bardzo wyrównane, na pierwszej regulaminowej przerwie minimalną przewagę mieli bielszczanie (8:7). Po czasie blok Mateja Pataka i błędy w ataku Pawła Stabrawy spowodowały, że cztery oczka więcej mieli na swoim koncie goście (13:9). Kolejny wygrywający blok Felipe Bandero oraz udana kontra Rafała Szymury dały częstochowianom bezpieczną przewagę na drugiej przerwie technicznej (10:16). W dalszej części partii prowadzenie gości tylko się powiększało, a gra bielszczan zupełnie się załamała (11:17 i 11:21). Objęcie prowadzenia w meczu przez AZS było już tylko kwestią czasu, a ostatni punkt goście zdobyli, zatrzymując blokiem atak Kamila Kwasowskiego (16:25).

Czwartego seta bielszczanie rozpoczęli z jedną zmianą, na boisku pojawił się Krzysztof Modzelewski. Podbudowani łatwym zwycięstwem w poprzednim secie goście nie pozwalali jednak odwrócić ról w tym meczu i już na początku objęli kilkupunktowe prowadzenie (8:4). Częstochowianom wychodziło niemal wszystko, zaś gospodarze napotykali problemy z kończeniem kolejnych akcji (4:10). Po słabym dla bielszczan początku w połowie seta gra wyrównała się o tyle, że drużyny zdobywały punkty na zmianę. Prowadzenie AZS-u nadal jednak było duże (11:16). W tej fazie meczu w ekipie BBTS-u liderem ataku był Kamil Kwasowski, który dostawał najwięcej piłek od Grzegorza Pilarza. U akademików rozkład sił był bardziej zróżnicowany, punktowali m.in. Bandero, Szymura i Buniak. Dużej straty do rywali bielszczanie nie byli w stanie odrobić, a mecz i tym samym rywalizację o jedenaste miejsce w PlusLidze zakończył skutecznym atakiem Kacper Stelmach (19:25).

MVP: Rafael Redwitz

BBTS Bielsko-Biała – AZS Częstochowa 1:3
(23:25, 25:22, 16:25, 19:25)

BBTS: Krulicki (9), Pilarz (2), Janeczek (9), Kapelus (7), Sacharewicz (11), Kwasowski (19), Koziura (libero) oraz Lewis (libero), Siek, Modzelewski (6) i Stabrawa (4)

AZS: Redwitz (4), Szalacha (7), Buniak (17), Szymura (10), Bandero (19), Patak (15), Stańczak (libero) oraz Kowalski, Polański i Stelmach (1)

Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw): 2:0 dla AZS-u