Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Akademickie derby dla częstochowian

PlusLiga: Akademickie derby dla częstochowian

AZS Politechnika Warszawska nie wywalczył punktów pod Jasną Górą. Ekipa miejscowego AZS-u Częstochowa rozegrała dużo lepsze spotkanie i pokonała zespół Jakuba Bednaruka w trzech setach. W żadnym z nich warszawskiej drużynie nie udało się przekroczyć granicy 20 punktów.

Warszawianie rozpoczęli sobotnie spotkanie od dobrej gry blokiem, przy celnej zagrywce Krzysztofa Wierzbowskiego. Gospodarze szybko jednak odwrócili wynik głównie dzięki dobrej postawie Mateja Pataka (6:4). Zagrywka w siatkę Waldemara Świrydowicza sprowadziła drużyny na pierwszą przerwę techniczną (8:7), a z akcji na akcję coraz pewniej punktowali częstochowscy przyjmujący. Chociaż siatkarze obu zespołów często mylili się w polu zagrywki, to podopieczni Michała Bąkiewicza utrzymywali przewagę. Warszawianie mieli problem z wyprowadzeniem skutecznego ataku, z czasem pojawiły się również problemy z przyjęciem. As serwisowy Łukasza Polańskiego sprowadził drużyny na kolejną przerwę techniczną (16:12), po której efektownym atakiem popisał się Rafał Szymura, a o czas poprosił Jakub Bednaruk. Mnożyły się niedokładności w grze przyjezdnych, co wykorzystywali częstochowianie. Gdy po nieskutecznym przyjęciu przechodzącą piłkę skończył Patak, drugą przerwę wykorzystał trener Bednaruk (20:15). Plas po skosie Bartłomieja Lipińskiego dał kolejne piłki setowe gospodarzom (24:16), a zagrywka w środek siatki Jakuba Kowalczyka zamknęła jednostronną partię (25:17).

Trzema błędami własnymi drugą odsłonę spotkania otworzyli przyjezdni, dlatego szybko o czas poprosił Jakub Bednaruk (0:3). Z czasem gra wyrównała się, jednak wciąż to częstochowianie prowadzili (8:6). Spokojne akcje AZS-u rozgrywał Rafael Redwitz, gubiąc warszawskich blokujących. Z czasem przyjezdni uspokoili swoją grę, poprawiając skuteczność na siatce. Pomimo ofiarnej walki warszawianie nie byli w stanie zniwelować strat. Po wygranej przez Lipińskiego przepychance na siatce drużyny zeszły na drugą przerwę techniczną (16:13). Chociaż siatkarze z Warszawy poprawili grę w obronie, częstochowianie walczyli, wygrywając przedłużające się akcje (18:13). Z czasem w Politechnice dochodziło do kolejnych zmian, na boisko weszli Jakub Radomski i Paweł Mikołajczak. To jednak nie odmieniło losów seta. Akademicy z Częstochowy coraz swobodniej kończyli kolejne akcje (22:15). Chociaż w końcówce przy zagrywce Bartłomieja Lemańskiego warszawianie odrobili kilka punktów, było to zbyt mało, by zagrozić przeciwnikom. As Bartłomieja Lipińskiego zakończył kolejnego seta (25:19).

Otwarcie trzeciego seta było bardziej wyrównane, jednak już przed pierwszą przerwą techniczną gospodarze zbudowali przewagę (8:5). Z czasem coraz więcej błędów zaczęli popełniać przyjezdni, po wyraźnie autowym ataku Guillaume’a Samiki o przerwę poprosił Jakub Bednaruk (8:12). Częstochowianie dobrze grali w obronie, wykorzystując następnie kontrataki. Zupełnie nie funkcjonował warszawski blok. Po tym, jak przepychankę na siatce z Pawłem Zagumnym wygrał Matej Patak, drugi czas wykorzystał trener Bednaruk (9:15). Po nim przy zagrywce Waldemara Świrydowicza przyjezdni zaczęli odrabiać straty. Problemy z przyjęciem odbijały się na nieskutecznych zagraniach gospodarzy, którzy stracili całą przewagę (15:15). Dopiero skuteczny atak po bloku w aut Mateja Pataka pozwolił akademikom wyjść z trudnego ustawienia (16:15). Po przerwie technicznej gra się wyrównała. W końcówce ponownie gospodarze doszli do głosu. Przy głośnym wsparciu zgromadzonej publiczności częstochowianie ponownie zaczęli górować na siatce. Skuteczny atak Rafała Szymury dał kolejne piłki meczowe gospodarzom, również ten zawodnik chwilę później zamknął cały mecz (25:18).

AZS Częstochowa – AZS Politechnika Warszawska 3:0
(25:17, 25:19, 25:18)

AZS: Polański (3), Redwitz, Lipiński (10), Buniak (8), Szymura (9), Patak (17), Stańczak (libero) oraz Kowalski i Szalacha (1)
AZS PW: Zagumny (2), Lemański (6), Świrydowicz (8), Samica (11), Filip (8), Wierzbowski (6), Olenderek (libero) oraz Kowalczyk (2), Radomski, Firlej i Mikołajczak