Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PLPS odrzuci propozycję FIVB dotyczącą sędziów?

PLPS odrzuci propozycję FIVB dotyczącą sędziów?

fot. Sylwia Lis-Dubiel

W lutym Światowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zgłosiła się do PZPS-u z nietypową propozycją. „Chcieliśmy zaproponować, żeby sędziowie wytypowani do pracy podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro mogli prowadzić finałowe mecze polskiej ligi, uważanej za jedną z najlepszych i najsilniejszych na świecie” – czytamy w piśmie, skierowanym do prezesa PZPS-u Pawła Papkego.

Dla nas ta prośba to wielka nobilitacja. Najwyraźniej władze FIVB uznały, że w PlusLidze sędziowie z całego świata najlepiej przygotują się do pracy w Rio de Janeiro. Przypuszczam, że w dużej mierze chodzi o możliwość sprawdzenia weryfikacji wideo, która w naszym kraju działa najdłużej i najlepiej – mówi główny komisarz PlusLigi Cezary Matusiak. Czy to oznacza, że Polska zgodzi się na propozycję FIVB? – Nic z tych rzeczy. Po pierwsze, nie możemy zabierać pracy polskim arbitrom. Po drugie, nie wyobrażam sobie, żebyśmy mieli pokryć koszty pobytu w naszym kraju dwudziestu sędziów. A wszystko wskazuje na to, że FIVB taki ma plan. W odpowiedzi na ich pismo wysłaliśmy pytanie, kto zapłaci za tę akcję, ale do dzisiaj nie dostaliśmy odpowiedzi – mówi prezes PLPS-u Jacek Kasprzyk.Co w przypadku, gdyby światowa federacja zgodziła się jednak pokryć koszty pobytu arbitrów w naszym kraju? – Wtedy się zastanowimy, ale na pewno nie zgodzimy się na dopuszczenie tych arbitrów do prowadzenia decydujących spotkań PlusLigi. Może moglibyśmy zaprosić tych panów na majowy Memoriał Wagnera. Tyle że wówczas FIVB musiałoby zapłacić także za pracę systemu challenge – dodaje Kasprzyk, który jest także wiceprezesem PZPS-u.

Oficjalnie nasi działacze tego nie mówią, ale istnieje także obawa, czy wytypowani do obsługi igrzysk sędziowie podołaliby wyzwaniom. Na liście oprócz świetnych arbitrów (Rosjanin Andriej Zenowicz, Słowak Juraj Mokry czy nasz Piotr Dudek) znaleźli się tak „wybitni fachowcy” jak ulubieniec polskich kibiców i bohater wielu memów Irańczyk Mohammad Shahmiri czy nieudolny Egipcjanin Nasr Shaaban, a także Katarczyk czy Koreańczyk. Można sobie tylko wyobrazić, do jakich kontrowersji by doszło, gdyby w finale PlusLigi ci panowie uczyli się weryfikacji wideo.

Więcej w Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-03-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved