Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka amatorska > Plażowy PŚ: Niepełnosprawni Polacy najlepsi w Kazachstanie

Plażowy PŚ: Niepełnosprawni Polacy najlepsi w Kazachstanie

fot. zbiory prywatne

W dniach 3–5 sierpnia w kazachskim Aktau odbył się plażowy Puchar Świata osób niepełnosprawnych. W zawodach udział wzięły dwie polskie drużyny. Jedna wygrała całe zawody, w finale pokonując reprezentantów gospodarzy, zaś druga uplasowała się tuż za podium.

Siatkówka plażowa w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność, nie tylko wśród osób pełnosprawnych, ale także coraz częściej do tego sportu garną się osoby niepełnosprawne. Co więcej – odnoszą w niej sukcesy. Tak stało się choćby w Kazachstanie w Aktau, gdzie w dniach 3–5 sierpnia rozgrywany był plażowy Puchar Świata osób niepełnosprawnych. Zasady gry są praktycznie takie same jak u osób pełnosprawnych. Jedyna różnica jest tylko taka, że jedna drużyna liczy trzech zawodników.W Kazachstanie Polskę reprezentowały dwa zespoły. W pierwszym znaleźli się: Rafał Wójtowicz, Krzysztof Wojtaszek, Mateusz Pilak oraz rezerwowy – Mateusz Tyrcz. Natomiast w skład drugiej drużyny weszli: Artur Wąsowicz, Jacek Moliński, Łukasz Zieliński. Zawodnicy ci wywodzą się z trzech klubów: ZSR Start Zielona Góra, Start Łódź oraz IKS Atak Elbląg.

W fazie grupowej lepiej poradziła sobie Polska II, która tę część turnieju przeszła bez porażki. Najpierw biało-czerwoni bez straty seta uporali się z pierwszym zespołem Słowacji (21:8, 21:12), a następnie w takim samym stosunku setowym wykazali wyższość nad drugim zespołem Kazachstanu (21:18, 21:13). Nieco gorzej poszło Polsce I, która wprawdzie w pierwszym meczu okazała się lepsza od drugiego zespołu Słowacji (21:14, 21:18), ale musiała uznać wyższość pierwszej ekipy Kazachstanu, której nie ugrała nawet jednej partii (9:21, 13:21).

W półfinale doszło do bratobójczego boju, bowiem Polska I zmierzyła się z Polską II. Lepsza okazała się druga drużyna, która pokonała rodaków odpowiednio do 12 i 13, wywalczając tym samym awans do finału. W decydującej rozgrywce o wywalczeniu Pucharu Świata team, w którym znaleźli się Wąsowicz, Molinski i Zieliński, pokonał pierwszą drużynę gospodarzy. Inauguracyjna partia decydującego pojedynku nie była zbyt zacięta, bo biało-czerwoni pozwolili przeciwnikom na zdobycie zaledwie 13 oczek. W drugiej odsłonie Kazachowie nie spisali się dużo lepiej, bo zdobyli zaledwie o dwa oczka więcej, a to sprawiło, że Polacy okazali się najlepsi w całym turnieju. Do pełni szczęścia zabrakło medalu wywalczonego przez Polskę I, która w małym finale musiała uznać wyższość Słowacji I, przegrywając z nią odpowiednio 14:21 i 15:21. Ostatecznie więc zajęła czwarte miejsce w zawodach. Nie ma jednak co ukrywać, że w sporcie osób niepełnosprawnych wyniki nie muszą odgrywać pierwszoplanowej roli, bowiem równie ważna jest sama możliwość rywalizacji, sprawdzania się i przełamywania własnych barier.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka amatorska, siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-08-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved