Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe ME: Wojtasik i Kociołek wicemistrzyniami Europy!

Plażowe ME: Wojtasik i Kociołek wicemistrzyniami Europy!

Polska dwójka Kinga Wojtasik i Katarzyna Kociołek wywalczyły plażowe wicemistrzostwo Europy. Mimo że reprezentantki naszego kraju przegrały w finale turnieju z Łotyszkami 0:2, to jednak srebrne medale wywalczone w Moskwie są ogromnym sukcesem. W finale biało-czerwone miały swoje szanse, więc pozostaje mały niedosyt, jednak przeciwniczki w tych decydujących momentach były skuteczniejsze.

Polki rozpoczęły finał wyśmienicie, ale też to rywalki im pozwalały na dobrą grę i nie sprawiały większych problemów (5:1). W kolejnych akcjach udane ataki prezentowały zawodniczki obu duetów, a Kravcenoka zagrała asa serwisowego i zmniejszyła odrobinę różnicę (4:6), ale wtedy znowu do głosu doszły biało-czerwone. Świetnie w obronie grała Katarzyna Kociołek i dzięki temu miała okazję do ataku w kontrze, co dało Polkom prowadzenie 11:6. Rywalki poprosiły wtedy o czas. Mimo że w grze reprezentantek naszego kraju pojawiały się pojedyncze błędy, to jednak łotewski duet przez dłuższy czas nie był w stanie zbliżyć się bardziej z wynikiem (12:9, 14:10). Dopiero zagrywka Kravcenoki zbliżyła Łotyszki na 12:14, natomiast jej udana kontra zminimalizowała straty (14:15) i o czas poprosiły Polki. Po nim Kinga Wojtasik nie skończyła akcji, ale na szczęście rywalki uderzyły następnie w aut i prowadzenie polskiej pary wynosiło dwa punkty (16:14). Akcje były coraz bardziej zacięte i emocjonujące, łotewskie siatkarki miały kolejną okazję na wyrównanie, ale ponownie nie pozwolił na to ich błąd. W niezwykle ważnym momencie udało się to, po kontrze Kravcenoki (18:18). Jednak jej autowy atak dał Polkom piłkę setową przy stanie 20:18. Gra rozpoczęła się od nowa, gdy Graudina punktowała serwisem (20:20). Od razu Kravcenoka wykorzystała kontrę, a Graudina asem serwisowym zakończyła seta.

Dobry blok Graudiny dał łotewskiej parze prowadzenie 2:0 w secie drugim, ale Kinga Wojtasik też pokazała swoją siłę na siatce i wyrównała po 2, a atak Graudiny w siatkę dał Polkom prowadzenie 4:3, którego jednak te nie trzymały. Dwa ich błędy pozwoliły Łotyszkom prowadzić 6:4. Katarzyna Kociołek szybko wzięła się za odrabianie strat i dwoma atakami doprowadziła do remisu. Kinga Wojtasik dołożyła też blok i ponownie prowadzenie było po polskiej stronie boiska (7:6). Szczęście sprzyjało jednak rywalkom i to one chwilę później były na czele (8:7). W kolejnych minutach toczyła się wymiana akcja za akcję, punkt za punkt, a ciągle maleńki kroczek z przodu były przeciwniczki (13:12). Kravcenoka w tym meczu bardzo dobrze i szczęśliwie zagrywała, dzięki czemu w połowie seta wyprowadziła łotewską parę na prowadzenie 16:14. Wtedy o przerwę poprosiły biało-czerwone, ale po nim Graudina zablokowała Kociołek i sytuacja Polek była nie najlepsza (15:12). To broniąca polskiej pary dała sygnał do walki niedługo później i po jej kontrze, a następnie punktującej zagrywce był remis 16:16. Na boisku toczył się zacięty pojedynek, jednak to rywalki były bliżej wygranej w meczu, po tym jak Graudina zatrzymała Wojtasik (19:17). To ona jednak zagrała niedługo później blokiem i ponownie był remis (19:19). Emocji nie brakowało do samego końca, ale finalnie dwa błędy reprezentantek Polski zamknęły całe spotkanie.

Graudina/Kravcenoka (LAT) – Wojtasik/Kociołek (POL) 2:0
(22:20, 21:19)

W meczu o brąz rywalizacja toczyła się przez trzy sety. Tak naprawdę w pierwszych dwóch odsłonach zwycięstwa odnoszone były bardzo pewnie. Najpierw większych szans rywalkom nie dały Szwajcarki, które weszły dużo lepiej w spotkanie i dużo szybciej przycisnęły duet z Hiszpanii. Mimo przegranej partii Liliana i Elsa wyszły na kolejną odsłonę w pełni skoncentrowane i zmobilizowane, doprowadzając do tie-breaka. W nim rozpoczął się naprawdę zacięty bój o podium mistrzostw Europy. Przez długi czas żadna z dwójek nie była w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę, aż wreszcie udało się to reprezentantkom Hiszpanii, na szyjach których zawisły brązowe medale.

Liliana/Elsa (ESP) – Heidrich/Vergé-Dépré, A. (SUI) 2:1
(13:21, 21:15, 21:19)